„Munkahelyeket teremtünk, rendet teszünk, megoldjuk a devizakérdést, helyreállítjuk a nyugdíjbiztonságot” – ilyen egyszerű üzeneteket küldött a választóknak a Jobbik – írja a Népszabadság, amely megpróbálta összefoglalni az ellenzéki párt sikere mögötti okokat. „A párt jó szerepléséhez persze a demagóg ígérgetés kevés lett volna”, írja a napilap, amely szerint bár a Jobbik „hiányt szenved szakemberekből, széles körben sikerült elhitetnie, hogy a jelszavak mögött valódi, komolyan vehető program áll”. Mindehhez társult az országos kampányban megvalósított arculatváltás, amellyel párhuzamosan a szelídülni látszó szélsőjobboldali párt népszerűsége a választáshoz közeledve dinamikus növekedésnek indult.
„Amíg a Fidesz és az MSZP egymással vívják iszapbirkózásukat, mi programot teszünk az asztalra, jövőképet vázolunk, reményt igyekszünk adni, a problémákra válaszokat, és nem félünk az emberekkel való közvetlen találkozástól sem. A Jobbik mostani sikere nem az elmúlt néhány hónap eredménye, hanem az elmúlt kemény évek munkája érik be most” – reagált a pártja szempontjából egyre biztatóbb közvélemény-kutatási adatokra nem sokkal a választás előtt Vona Gábor, a Jobbik elnöke – idézi fel a Népszabadság, amely szerint Vona a választás után is hasonló értékelést adott: „A Jobbik a kampányban nem a sárdobálásra, hanem a programalkotásra és a személyes találkozásokra alapozott”.
Ami azt illeti, a szélsőjobboldalnak ijesztően jók a kilátásai – jegyzi meg a Népszabadság. A Geoindex településekre lebontott kimutatása szerint a mostani parlamenti választáson a megyeszékhelyeken és a vidéki nagyvárosokban a baloldal, az alacsonyabb lélekszámú településeken viszont jellemzően a Jobbik bizonyult erősebbnek a Fidesz–KDNP mögött. Összességében a Jobbik 130 településen a legtöbb, mintegy 2100 településen pedig a második legtöbb listás szavazatot kapta. A Jobbik joggal hivatkozik arra, hogy már nem kizárólag Kelet-Magyarországon erős, a Dunántúlon is megvetette a lábát – írja a napilap. A fővárosban a párt – országos szerepléséhez viszonyítva – gyengélkedik ugyan, de a 18 budapesti választókerületből tízben a jobbikos jelölt eredménye így is meghaladta a tíz, további háromban a 15 százalékot (a XVIII., a XX. és a XXI. kerületben). A Népszabadság szerint a parlamenti választáson elért jó eredmény nem feltétlenül váltható át önkormányzati győzelemre. A Political Capital összegzése alapján jelenleg 11 helyen van jobbikos polgármester (Ásotthalom, Békésszentandrás, Gyöngyöspata, Hegyháthodász, Hencida, Kemenessömjén, Kosd, Martonfa, Monorierdő, Tiszavasvári, Tuzsér). A pillanatnyi erőviszonyokat elnézve azonban könnyen megtörténhet, hogy ez a szám ősszel a többszörösére nő.
A teljes cikk itt olvasható. Fotó: Nol.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS