A Newsweek arra vállalkozott, hogy modellezze, milyen hatást gyakorolhatna egy orosz nukleáris támadás az Egyesült Államok NATO-szövetségeseinek fővárosaira. Szerencsére Budapest nincs benne. Azért szerencsére, mert az ilyesmit még képeken látni is brutális, és vérfagyasztó.
„Oroszország fenntartja magának a jogot, hogy nukleáris fegyvereket használjon agresszió esetén, beleértve azt is, ha a hagyományos fegyvereket használó ellenség kritikus fenyegetést jelent.
– így reagáltak az oroszok az elmúlt időszakban az európai országok szándékaira, melyek szerint Ukrajna EU-s fegyverekkel is lőhetné Oroszországot.
Ezután a kijelentés után egyébként Nagy-Britannia azonnal engedélyezte, hogy Ukrajna londoni forrásból származó rakétákat vessen be orosz területeken.
A Newsweek Alex Wellerstein, a nukleáris technológia történésze által készített térképek alapján vizsgálta meg az R-36M2 típusú (más néven SS-18 Satan) orosz interkontinentális ballisztikus rakéta pusztító hatását. Ez az egyik legerősebb ilyen rakéta, 20 megatonna TNT robbanóanyag-egyenértékű töltettel és akár 10 ezer mérföldes hatótávolsággal.
Ehhez jelmagyarazáatot is mellékeltek:
- 1.Tűzgömb sugara (belső sárga kör): A robbanás epicentrumában, kb. 15,1 négyzetmérföldes területen mindent elpárologtatna a több millió fokos hő.
- 2.Közepes pusztítási sugár (belső szürke kör): Ez kb. 442 négyzetmérföldre terjedne ki, ahol a lakóépületek megsemmisülnének, és széles körű tüzek alakulnának ki.
- 3.Hősugárzás sugara (szélesebb narancssárga kör): Kb. 2,360 négyzetmérföldre terjedne ki, ahol harmadfokú égési sérüléseket szenvedhetnének az emberek. Ezek a sérülések súlyos hegesedést és amputációt tehetnek szükségessé.
- 4.Enyhe pusztítási sugár (szélesebb szürke kör): Akár 3,490 négyzetmérföldön is betörhetnek az üvegablakok, ami további sérüléseket okozhat.
Az elemzés drámaian szemlélteti, hogy egy ilyen fegyver bevetése milyen pusztító hatással járna, nemcsak a közvetlen célpontokra, hanem a környező területekre is.
A portál ugyanezt megcsinálta amerikai nagyvárosokkal is. Ebből kiderül, hogy az Egyesült Államok fővárosában, Washingtonban, egy szimulált nukleáris robbanás esetén, amely a teljes robbanási tartományt lefedi (az összes négy kör), 24 órán belül 6 077 683 ember tartózkodna az érintett területen. Közülük 1 638 140 ember halna meg, és 2 029 390 ember sérülne meg. A robbanás tűzgömb sugarának hatókörébe tartozna a Capitolium is.
A többi illusztráció ITT nézhető meg.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS