Európa rémálma valósult meg az olasz koalícióval – írja az Index.hu véleménycikke, hozzátéve, hogy a populistákból és szélsőjobboldaliakból létrejött összefogás olyan gazdasági célokat tűzött ki, amelyek miatt a piacok és a brüsszeli bürokraták is idegesek. Az 5 Csillag Mozgalom és a Liga ugyanis Európára terhelheti az olasz államadósságot, miközben egyszerre szórná a pénzt, és fogná vissza a költekezést.
Az Index.hu véleménycikkében arról ír, Olaszország épp megvalósítja Európa rémálmát, mivel a szerző szerint „viccpártból lett populisták és a szakadárokból lett szélsőjobboldaliak alakítanak koalíciót”. Bár korábbi ígéreteikkel szemben már nem akarnak kilépni az EU-ból, egyszerre csökkentenék az adókat és „szórnák a pénzt”, amitől idegesek a brüsszeli bürokraták. Mint a cikk elfogult írója fogalmaz, Emmanuel Macron megválasztásakor úgy tűnhetett, Európa „civilizáltabbik felében megtört a nacionalista populisták előretörése”, megindult a gazdasági növekedés és a németeknek is sikerült felújítaniuk a koalíciós kormányt, erre „jöttek az olaszok és odaszartak az asztal közepére”. A cikk szerint ugyanis közhelynek számít, hogy az olaszoknak a migrációból, a német gazdasági túlsúlyból, vagy a globalizáció káros hatásaiból lett volna elegük.
Az Index.hu cikke szerint az olasz koalícióra árnyékot vethet, hogy az 5 Csillag Mozgalom nevű populista viccpártból és egy szélsőjobbos észak-olasz formációból kovácsolódott, amelyek pusztán abban értenek egyet, hogy nem akarják visszafizetni az államadósságot, félmillió migránst toloncolnának ki, és bevezetnék az alapjövedelmet is a regisztrált álláskeresőknek. A cikk felidézi, Olaszország gazdasági teljesítménye alacsonyabb, mint akár 2010 vagy 2005-ben volt, a gazdasági hanyatlás azonban nem új keletű. A helyzet enyhítésére a koalíció megváltoztatná az EU gazdasági kormányzását, fellazítaná a szigorú államháztartási szabályokat. Emellett a most 23-43 százalék közötti sávos személyi jövedelemadóból 15 százalékos egykulcsos adót csinálnának, a 24 százalékos társasági adót 20 százalékra csökkentenék. A családosok jövedelmük függvényében évi 3000 eurós adókedvezményt kapnának. Növelnék az adócsalásért kiszabható büntetéseket, egyúttal viszont amnesztiát adnának azoknak, akik nem tudják fizetni adótartozásaikat. Ezen kívül csökkentenék a nyugdíjkorhatárt, a létminimum alatt élőknek havi 780 eurós feltétel nélkül járó alapjövedelmet vezetnének be. Az Index.hu cikke szerint ugyanakkor az elképzelések nem újkeletűek, bármelyik korábbi párt megléphette volna őket, ha lenne értelme. Sőt az új kormány nehezítené a bankszektor számára az adósságok behajtását, és tovább lazítaná a pénzügyi rendszer stabilitását.
A cikk arról is ír, sem a németek, sem a franciák nem néznék jó szemmel az ilyen jellegű olasz reformokat. Az Európai Központi Bank pedig hallani sem akar az olyan felvetésekről, mint hogy leírják az olasz adósság egy részét, mivel az ráomolhat Európára. Az elképzelések miatt a piacok elég idegesek, és ennek a lengyel, a cseh és a magyar valuta voltak leginkább áldozatai.
Forrás: index.hu; fotó: MTI, Luigi Di Maio, az Öt Csillag Mozgalom (M5S) párt vezetője és Giuseppe Conte miniszterelnök-jelölt
Facebook
Twitter
YouTube
RSS