A Nemzeti Adó- és Vámhivatal három vezetője került az Egyesült Államokban feketelistára az Index információi szerint. Az érintettek között van Vida Ildikó a NAV elnöke, egyik helyettese valamint a hatóság egyik főosztályvezetője.
Az Index meg is kereste a NAV-ot, hogy valóban kapott-e értesítést Vida Ildikó (fotónkon) a kitiltásról, illetve, hogy hat helyettese közül ki került még fel a fekete listára. A NAV nem cáfolta az elnökről szóló hírt, csupán annyit válaszolt, hogy az adóhatóság a témával kapcsolatban nem kíván nyilatkozni, így az okokról is hiába kérdezték őket.
A Napi Gazdaság csütörtökön adta hírül, hogy Magyarországon több amerikai érdekeltségbe tartozó intézménnyel és céggel szemben is adóhatósági vizsgálat folyik, ezért az amerikai fél arra készül, hogy a vizsgálatokban érintett hatóságok vezetőit kitiltsa az Egyesült Államokból.
Az amerikai lépés hátterét hivatalosan eddig egyik fél sem hozta nyilvánosságra. Az USA budapesti nagykövetsége a hír megjelenése után annyit közölt, hogy valóban elrendeltek beutazási korlátozásokat, mégpedig azért, mert hiteles információ áll rendelkezésükre, hogy ezek a személyek korrupciós cselekményekben vesznek részt vagy azokból hasznot húznak.
Fideszes források szerint a Norvég Alappal kapcsolatos vizsgálat lehetett az intézkedés oka.
A 444.hu viszont azt írta, hogy más okok miatt dönthetett az amerikai diplomácia a kitiltás mellett. Értesüléseik szerint a magyar kormányhoz közel álló, illetve a kormánynak közvetlenül is dolgozó személyek az utóbbi másfél évben több esetben is megpróbáltak kenőpénzt szerezni amerikai nagyvállalatoktól: „hallottunk egy esetről, amikor egy amerikai óriásvállalat kutatás-fejlesztésre akart pályázni milliárdos nagyságrendben EU-s támogatásra.
A pályázatot előbb formai okokra hivatkozva a magyar állam elutasította, majd a cég vezetése informálisan jelzést kapott, hogy megfelelő tanácsadók bevonásával el lehetne intézni a dolgot.
A tanácsadóknak tetemes összeget kellett volna kifizetni nem létező munkákra. Hallottunk olyan esetről is, hogy egy másik amerikai nagyvállalatot arra kértek, hogy írassanak tanulmányt egy bizonyos céggel, és cserébe biztosítják az állami megrendelések folyamatosságát, az együttműködés zökkenőmentességét. Állítólag az érintett cég visszaszólt az amerikaiaknak, hogy írják meg a tanulmányt maguknak, hogy a teljesítési igazoláshoz legyen mit csatolniuk.”
Az Index Információi szerint a budapesti USA nagykövetségen már a nyáron foglalkoztak egy ilyen korrupciós kísérlettel. Az egyik cég bejelentése alapján vizsgálták az ügyet, és az esetről Washingtont is tájékoztatták.
A 444.hu időközben nem hivatalos forrásokból megtudta a kitiltottak listáját. A már ismert Vida Ildikó mellett Habony Árpád, Orbán Viktor főtanácsadója, Heim Péter, a Századvég Gazdaságkutató elnöke, Giró-Szász András volt kormányszóvivő, a Századvég egy korábbi társtulajdonosa.
Bekérették a KKM-be az amerikai ügyvivőt
Bekérették a Külgazdasági és Külügyminisztériumba (KKM) André Goodfriendet, az Egyesült Államok magyarországi ideiglenes ügyvivőjét pénteken – közölte a tárca sajtófőnöke az MTI érdeklődésére. Fülöp Judit kiemelte: Magyarországnak és az Egyesült Államoknak is az az érdeke, hogy minden korrupciógyanús esetre fény derüljön, és minden ilyen esetet megfelelő alapossággal, átláthatóan és a törvényeknek megfelelően vizsgáljanak ki. Ezért a KKM azt várja az Egyesült Államok kormányától, hogy bocsássa rendelkezésre azokat a hiteles információkat, amelyek korrupciógyanús esetekre utalnak; emiatt kérették be az amerikai ügyvivőt a minisztériumba.
A budapesti amerikai nagykövetség csütörtökön azt közölte, hogy “bizonyos magyar magánszemélyekről” úgy találták, nem jogosultak a belépésre az Egyesült Államokba, ugyanis “hiteles információ áll rendelkezésre arra vonatkozóan, hogy ezek a személyek korrupciós cselekményekben vesznek részt vagy azokból hasznot húznak”.
Index / MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS