A Jobbik nemcsak itthon ágyazódik be egyre inkább a társadalomba, hanem a külföldi kapcsolatokat is nagyon pörgetik. Az Index birtokába került dokumentum szerint a Jobbik óriási lendülettel tolja a keleti nyitást, ráadásul, Vona Gábor évértékelőjére szíve szerint elment volna Putyin és a Gazprom elnöke is, de volt helyettük egy rakás keleti diplomata, és olyan orosz férfi, akinek személyazonosságát foggal-körömmel próbálják titokban tartani a magyarországi orosz szervek.
Amíg nincsenek kormányzati szerepben, nem tudnak igazán erős külpolitikát folytatni, de már most sok barátjuk van külföldön – derült ki Vona Gábor nemrég tartott évértékelő beszédének diplomata-vendéglistájából. Az Index birtokába jutott dokumentum szerint a három stratégiailag fontos országból kettővel (Törökország, Oroszország) már megvannak a diplomáciai kapcsolatok, Németországból viszont senkit sem hívtak, és az Európai Unióból is csak a horvát és a holland nagykövetségről vettek részt az eseményen.
A portál megemlíti, Vona évértékelőjére a következő országokból hívtak diplomatákat: Palesztina, Macedónia, Horvátország, Hollandia, Kína, Ciprus, India, Szerbia, Dél-Afrika, Finnország, Jordánia, Szíria, Kazahsztán, Törökország, Oroszország, Norvégia, Thaiföld, Irán, Litvánia, Olaszország, Dél-Korea, Irak, Azerbajdzsán, Vietnam, Svájc.
Az Index szerint érdekes még a meghívott orosz diplomaták névsora. Ott volt Pavel Hudorenko, akit a listán III. titkárként jelöltek, jelentsen ez bármit is. Ő papíron a Budapesti Orosz Kulturális Központ (OKK) igazgatója. Szokásait tekintve kicsit olyan, mint Goodfriend, szinte mindenhol felbukkan, ahol valami történik, és ott is, ahol nem. Például részt vett Csömör nagyközség 2012. november 29-i képviselő-testületi ülésén, hogy személyesen tegye tiszteletét az orosz kulturális est előkészítésében, de ott volt, amikor magyar–orosz energetikai együttműködésről egyeztettek többek Paks, az MVM és az NFM képviselőivel.
Ahhoz képest, hogy Hudorenko évek óta Magyarországon tevékenykedik, nem készült róla hivatalos kép, az OKK honlapján nem említik, az MTI adatbankjaiban sincs róla információ, ami egy magas rangú orosz diplomatánál talán nevezhető furcsának. A lap az Orosz Kulturális Központot, hogy küldjék el Hodorenko szakmai önéletrajzát, erre azt mondták, hogy Hudorenko az Orosz Nagykövetség munkatársa, náluk érdeklődjenek. Megkérdezték az Orosz Nagykövetségen, onnan viszont nem kapott választ az internetes portál.
Egy másik orosz vendég volt Lyakhov Valery, aki követtanácsos a budapesti Orosz Nagykövetségen, és a róla szóló információk ennyiben ki is merülnek. Nem egyedülálló egyébként, az Orosz Nagykövetségen dolgozó vezető diplomatákról semmit sem lehet tudni, se fotó, se önéletrajz, még annyi sem, hogy mi a hobbijuk. Összehasonlításképpen az ugyanezt a pozíciót betöltő André Goodfriendről szinte tobzódni lehet az Amerikai Nagykövetség honlapján .
Ott volt Dimitriv Markov, aki az Orosz Nagykövetség kereskedelmi kirendeltségének az elnöke, valamint Andrej Mazin, a Roszatom magyarországi képviselője. Érdekesség, hogy a lista szerint a Roszatom még egy Anton Takon nevű férfit is delegált az eseményre, ilyen nevű embert azonban egyáltalán nem talált a portál. Az Index megkérdezte a Roszatomtól, hogy ki ő, nem válaszoltak, a Jobbik pedig annyit írt, hogy nem tudják hogy került fel az illető a listára, nem ismernek ilyen embert, adminisztrációs hiba történhetett.
Vona évértékelőjére egyébként nemcsak magas rangú diplomatákat, hanem az orosz elnököt, Vlagyimir Putyint is meghívták. Putyin azt mondta, hogy más elfoglaltságai miatt nem tud részt venni, de február 17-én Magyarországon lesz, ezért ha akkor tartanák Vona évértékelőjét, szívesen elmenne. A Jobbik szerint erre már sajnos nem volt lehetőség, mert már korábban lefoglalták a rendezvény helyszínét. Putyin mellett Alekszej Millert, a Gazprom vezetőjét is meghívták, de ő aznap este munkavacsorán vett részt Michel Platinivel, az UEFA elnökével. Miller azt közölte a Jobbikkal, hogy találkozóját szívesen átteszi Budapestre, amennyiben Platini is elmegy vele Vona évértékelőjére, de „erre sajnos nem tudtunk lehetőséget találni, mert elfogytak a székek” – viccelődött a Jobbik sajtóosztálya.
Az Index megjegyezte, ha a Jobbik kormányra kerülne, egyértelmű, hogy még a keleti nyitás politikájához képest is újrapozicionálhatja Magyarország külpolitikai helyét.
A teljes írás itt elolvasható.
Fotó: vonagabor.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS