Az Index.hu szerint annak a hátterében, hogy magyar közszereplőket, kormányközeli üzletembereket tiltottak ki az Egyesült Államokból egy olyan, már-már intézményesült áfacsalás húzódik meg, amelynek elszenvedői között amerikai cégek is vannak. Utóbbiak megelégelték, hogy az adóhatóság nem lép fel a csalók ellen, mindezt pedig egy korrupciós kísérlet is megfejelte.
A magyar étolajpiacon folyamatosan, sok milliárdos értékben, évek óta folyó tömeges adócsalás áll a magyar–amerikai botrány mögött – írja az Index. A történet lényege, hogy a Bunge, a Vénusz és a Floriol márkájú olajok gyártója évek óta hátrány ért amiatt, hogy a piaci forgalom legalább húsz százalékát az áfacsalók viszik el. Ez számításaik szerint csak ezen a részpiacon évi 20-25 milliárd forint kiesett adóbevételt jelentett a magyar költségvetésnek. A cég nyilvánosan tiltakozott a gyakorlat ellen, amit, nekik legalábbis úgy tűnt, az adóhivatal nem piszkált eléggé.
Az Index arról is ír, hogy egy korrupciós ajánlat érkezett az amerikai céghez egy “kormányzathoz közel álló, de nem kormányzati szervezet vezetőitől”, melynek lényege, ha a Bunge támogat egy általuk megnevezett alapítványt, az adóhivatal félrenéz, és az amerikaiak szabadon csalhatnak áfát, hogy behozzák a többiek adócsalása miatt szerzett veszteségeiket. A cikk szerint a Bunge nem kért ebből, hanem az amerikai hatóságokhoz fordult. A lap információi nem mondanak ellent annak, amiről az Átlátszó is írt ma. Az internetes portál tudomása szerint kétmilliárd forintért kellett volna megbízásokat adni ennek az alapítványnak. Ez megmagyarázná azt a meg nem erősített, de a NAV által egyszer sem cáfolt információt, hogy a hivatal elnöke és két munkatársa is a listán lennének.
A teljes írás itt elolvasható.
Forrás: Index/Átlátszó/Cink.hu
Fotó: aspe.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS