Hosszú időn át tehetetlenek voltak azok a vállalkozók, akik alól a panamai ügyészség vádirata szerint Welsz Tamás kicsalta az offshore cégeiket, hogy így szerezze meg vagyonaikat. A magyar hatóságokról lepattantak a feljelentések, úgy tűnt, mintha Welsz valahonnan védelmet élvezne – nyilatkozta az Indexnek adott interjújában a panamai ügy egyik sértettje, Bartók Attila, aki részletesen elmesélte a lapnak a Welsz Tamással kapcsolatos történetét.
Bartók Attila leszögezte, hogy Welsz Tamás soha nem volt az üzlettársa, az, hogy egyes cégpapírjaikban Welsz neve szerepel csak csalásnak köszönhető. A sértett elmondta, hogy bátyjának exfelesége volt az a Horthy Andrea, aki Welsz élettársa volt annak haláláig. Az exsogórnőnek anyagi követelése volt a volt férje felé, melyet annak külföldi tartózkodása miatt az öccsén akart behajtani, és ebbe a behajtásba bevonta Welsz Tamást is.
“Azt mondta, fizessem ki a testvérem tartozását, mert ha nem teszem, meg fogja keseríteni az életemet.” – mondta Bartók a lapnak és hozzátette, kálváriája ekkor el is kezdődött: vizsgálta az adóhivatal, polgári pereket indítottak ellene (mindegyiket jogerősen megnyerte). Welsz két évvel ezelőtt megfenyegette, addig nem nyugszik amíg tönkre nem teszi és börtönbe nem juttatja a sértettet. Welsz beváltotta fenyegetését szinte kivétel nélkül megkereste a Bartók Attila közvetlen barátait, üzlettársait, és mindegyiküknek elmondta, hogy álljanak ki mellőle, mert ha nem, akkor nekik is problémáik lesznek emiatt. Welsz később egyértelmű utalást tett arra is, hogy komoly kapcsolatai vannak (amiket nem részletezett) és magánnyomozót is ráállított a sértettre, aki előadta, hogy Welsz egy rendkívül meggyőző, határozott fellépésű ember benyomását keltette és szerinte ez a képessége, és az állítólagos kapcsolatai segítették abban, hogy hosszú időn át, sőt igazából a haláláig meg tudta úszni anélkül, hogy felelősségre vonják a magyar hatóságok.
2011. július 11-én éjszaka Welsz többedmagával megjelent abban a III. kerületi irodában, amit Bartók egyik barátjának a cége, a Berény Jacht Klub Kft. bérelt. Welszék feltörték és kicserélték a zárat, a bérlőket pedig nem engedték többet be. Mindezt úgy tehette meg, hogy megvásárolta az iroda-tulajdonos Metropol Invest Kft.-t. Csakhogy az irodában nem a Metropol Kft. dolgai voltak, hanem a Berény Yacht Klub Kft.-é, amihez neki semmi köze nem volt, ráadásul a bérlőnek hosszú távú, érvényes bérleti szerződése volt. A bútorok egy részét, számítógépeket, adathordozókat, egy páncélszekrényt is elvitt az irodából, a páncélban több millió forint és fontos papírok voltak – mesélte az Indexnek Bartók, akik azonnal feljelentést tettek a III. kerületi rendőrkapitányságon, de hosszú hónapokig nem történt semmi. Többször is panaszt tettek, mert úgy éreztük, a rendőrség nem nyomozott semmit. A páncélszekrényt, ami a Berény Jacht Klub Kft.-é volt, később a rendőrség visszaadta jogos tulajdonosának, igaz, akkor már üres volt. De ebben a széflopásos ügyben sem gyanúsították meg Welszt sohasem.
Ezt követte Panama (amiről itt és itt olvashatnak) ahol Welszék csalással szerezték meg az érintett cégeket és egy S osztályú céges Mercedesre is rátette a kezét. A károsultak feljelentést tettek a Nemzeti Nyomozó Irodában, de akkor sem történt semmi, csak később, amikor az ügyet áthelyezték a Budapesti Rendőr-főkapitányság gazdaságvédelmi főosztályára, végeztek nyomozati cselekményeket. Innentől kezdve már több károsultja van a történteknek – mondta Bartók Attila, hiszen nemcsak én, de az üzlettársaim is sértettek lettek – tette hozzá. A magyar rendőrség nem volt túl gyors, azóta sincs gyanúsítottja ennek az ügynek. A panamai ügyészség ezzel szemben tavaly novemberben már vádat is emelt Welsz és az élettársa, illetve egy harmadik, helybéli férfi ellen csalás és közokirat-hamisítás miatt. Bartók és társai helyreállították az eredeti tulajdonosi viszonyokat odakint, de közben megtudták, hogy az egyik üzlettárs cégének az egyik ingatlanját Welsz már eladta, a többire pedig kísérletet tett.
A panamaiak három hét múlva visszajelezték, hogy Bartók és társaié a cég, de ekkor érte az újabb meglepetés őket: kiderült, hogy Welszék közben kimentek Panamába, és újra bejegyeztették magukat. Ekkor már névre szóló részvényt is hamisítottak, amit nem lehetett csak úgy visszacsinálni, így a károsultak annyit értek el, hogy mindkét panamai cég működését felfüggesztették – hangzott el az interjúban. A panamai ügyészség előtt világos volt, hogy Welszék a hunyók, ezért is lettek ők gyanúsítottak és ezért emeltek ellenük vádat végül. És ezért adta ki a körözést ellenük az Interpol.
A HVG azt írta, hogy a panamai ügy Welsz szerint egy elszámolási vita volt, és halála előtt ki is akart tálalni. Erről Bartók Attilának az a véleménye, hogy ha Welsz bármiről is ki akart volna tálalni, akkor azt Panamában megtehette volna, hiszen őt és az élettársát is kihallgatták. Nem véletlen, hogy az ügyet lezárták.
“Kamu, hogy bármi terhelőt tudott volna rólunk mondani. ” – nyilatkozta Bartók. “Ha nem jelent volna meg a Sólyom körül, akkor valószínűleg ez a panamai csalás sem lett volna érdekes a közvélemény számára. ” De az is nagyon megdöbbentette a sértettet, amikor kiderült, hogy Simon Gáborral is ismerték egymást. Ha ilyen, nem kis volumenű ügyei voltak, és az Interpol is körözi, akkor miért van szabadlábon ő és az élettársa – tette fel a kérdést.
Az általuk elszenvedett károkról még elmondta a sértett, hogy az elcsalt autó a mai napig nem lett meg, ugyanis Welsz eladta, a kicsalt ingatlanokat viszont már sikerült visszaszereznünk.
A teljes interjú az Index.hu-n olvasható.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS