Az iráni rendőrfőkapitány helyettese szerdán megerősítette, hogy továbbra is komoly büntetésekre számíthatnak azok a nők, akik nem hajlandók betartani az iszlám öltözködési szabályokat.
Gásszem Reszaej az ISNA hírügynökségnek nyilatkozva azt mondta, “azért nem lesz semmi változás, mert ebben az esetben nemcsak a törvénynek, hanem a vallási elvárásnak is meg kell felelni, tehát marad a zéró tolerancia függetlenül attól, hogy milyen politikai vagy kormányzati változások lesznek a jövőben”. A hidzsáb (muszlim kendő) viselésére vonatkozó szabályok azért képezik folyamatos vita tárgyát Iránban, mert a parlament tavaly szeptemberben megszavazta azt a törvényjavaslatot, melynek értelmében a korábbinál sokkal szigorúbb pénzbüntetést és
akár 15 éves börtönbüntetést is kaphatnak azok a nők, akik megszegik a kendőviselésre vonatkozó szabályokat.
Ezek szerint az első szabályszegés után csak figyelmeztetést, a második után pedig rendőrségi előállítást foganatosít az erkölcsrendészet. A kérdés a nemrég lezajlott elnökválasztási kampányban is felmerült, és nagy figyelmet keltett, amikor a későbbi megválasztott elnök, Maszúd Peszeskján is bírálta az ellenőrzésekben megnyilvánuló rendőrségi szigort. Azt ígérte, hogy megválasztása esetén azonnal leállítaná az ellenőrzéseket. Szavait azonban sokan azért kérdőjelezték meg, mert szerintük a mérsékelt, reformer politikus nem rendelkezik elég befolyással egy ilyen könnyítés bevezetéséhez sem a vallási vezetőkkel, sem a parlamentet uralmuk alatt tartó keményvonalas konzervatívokkal szemben.
A hidzsáb viselésére vonatkozó előírás Iránban nem újkeletű, de különös jelentőséget kapott a legutóbbi országos tüntetéshullám miatt, amelyet Mahszá Amini halála váltott ki. Az öltözködési szabályok megsértése miatt előállított fiatal nő az erkölcsrendészet őrizetében, tisztázatlan körülmények között halt meg.
Forrás, fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS