Irán minden lehetséges forgatókönyvre felkészült abban az esetben, ha az amerikai elnök kilép a Teherán és a nagyhatalmak között 2015-ben aláírt atomalkuból – mondta kedden Esak Dzsahangiri iráni első alelnök nem sokkal azelőtt, hogy Donald Trump bejelenti döntését a megállapodás jövőjét illetően.
„Készen állunk minden lehetséges forgatókönyvre, ha az Egyesült Államok megsérti a megállapodást, naiv dolog lenne tárgyalni vele ismét” – idézte Dzsahangirit a Tasznim félhivatalos iráni hírügynökség.
Nemzetünk nem fél az amerikai szankcióktól vagy katonai támadástól. Ellenségeinknek, köztük Amerikának, a cionista rezsimnek (Izrael) és térségbeli szövetségeseiknek tudniuk kell, hogy Irán felkészült a legrosszabb forgatókönyvekre és a fenyegetésekre
-jelentette ki Hoszein Szalami, az Iráni Forradalmi Gárda megbízott parancsnoka a FARS helyi hírügynökség beszámolója szerint.
Nem fogja az amerikaiak érdekét szolgálni, ha a JCPOA (Közös Átfogó Cselekvési Terv) a támadásuk miatt összeomlik. Nem maradunk tétlenül, ha az Egyesült Államok szembeszáll Iránnal
-idézte Ali Samhánit, az iráni legfelsőbb nemzetbiztonsági tanács titkárát a FARS.
Az amerikaiak nem tettek eleget az általuk vállalt kötelezettségeknek. Úgy tűnik, hogy csak az erőszak nyelvén lehet az amerikaiakkal beszélni, és nincsen más megoldás
-idézte az IRNA hírügynökség Ali Laridzsánit, az iráni parlament elnökét.
A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) ez üggyel kapcsolatos hivatalos álláspontját illetően nincsen változás a legutóbbi, május 1-jén közzétett jelentéshez képest, amelyben a NAÜ azt állította, hogy Teherán betartja az egyezményben foglaltakat – közölte az EFE spanyol hírügynökséggel a NAÜ egy neve elhallgatását kérő illetékese.
Az amerikai államfő hétfői Twitter-bejegyzésében tudatta, hogy a vártnál előbb, kedden jelenti be döntését az iráni atomalku jövőjéről. Irán 2015 nyarán egyezett meg Németországgal, Kínával, Oroszországgal, az Egyesült Államokkal, Nagy-Britanniával és Franciaországgal és az Európai Unióval atomprogramjának korlátozásáról az ellene életbe léptetett szankciók fokozatos feloldásáért cserébe. A megállapodást azonban a 2017 elején hivatalba lépő amerikai elnök többször is megkérdőjelezte. Trump január közepén – miután aláírta a dokumentumot arról, hogy Irán betartotta a 2015-ben kötött nemzetközi megállapodásban foglaltakat – közölte, amennyiben az elkövetkező 120 napban – május 12-ig – nem vizsgálják felül és nem korrigálják a megállapodás egyes passzusait, az Egyesült Államok egyoldalúan kilép az egyezményből.
Forrás/fotó: MTI;
Facebook
Twitter
YouTube
RSS