Tavaly került új, amerikai tulajdonos kezébe az évek óta kiugró nyereséget hozó Sziget Kft. (azóta már Zrt.), és noha azóta is kiválóan megy a bolt, mégis óriási veszteséget könyvelt el a cég – írta meg a Népszava. Ennek a legfőbb hozadéka, hogy így adózás nélkül nyelhetik le a tulajdonosok a tavalyi nyereséget.
Az új amerikai tulajdonos vagyonfelülvizsgálata után 655 millió forintos veszteséget könyvelt el a szervező. Ez a Sziget Kft. által még 2010-ben megvásárolt Volt Event Kft. (a Volt Fesztivál és a Balaton Sound szervezőcége) értékét takarja, ugyanis hiába szerepelt azóta is a Sziget Kft. könyvelésében valós piaci helyzetének megfelelő, másfél milliárd forintos értéken a Volt Event Kft., az új tulajdonos szerint valójában megszűnt az értéke, hiszen megszűnt a cég. Ezt az értékvesztést kivonták a Sziget Kft. tavalyi 912 milliós üzemi eredményéből, és így jött ki a 655 milliós mínusz. Azaz a tulajdonosoké a teljes, adózatlan nyereség, hiszen így papíron veszteséges volt az évük.
A Sziget Kft. a folyamatosan növekvő áraknak és a növekvő látogatottságnak köszönhetően 2016-ban érte el az eddigi legjobb eredményét, amikor másfélmilliárdos nyereséget hozott össze. Ezt az eredményt még Gerendai Károly és szervezőtársa, Takács Gábor, valamint a Volt Event Kft. megvásárlásakor a Sziget Kft. tizedét megkapó tulajdonosok, Fülöp Zoltán és Lobenwein Norbert vehették fel. Ezután vásárolták fel az amerikaiak a Sziget Kft.-t tízmilliárd forint körülire becsült áron, amely szintén az említett négyest illette, különböző arányban. A tavalyi nyereség nagy része ugyanakkor már az új tulajdonosokat illette volna, ám a tőkecsökkentéssel új helyzet áll elő. Sőt eleve az is furcsa, hogy a mindössze 26,3 millió forintos alaptőkével rendelkező Sziget Zrt. miként hajthat végre másfél milliárdos tőkecsökkentést, de a Népszava forrásai szerint létezik erre szabályos megoldás. A kivonandó összeg 70 százaléka a többségi tulajdonos luxemburgi LMF Luxcóhoz kerül, 23 százaléka Gerendai Károly és Takács Gábor, 7 százaléka pedig Fülöp Zoltán és Lobenwein Norbert közös cégéhez kerülhet.
További gyanús érdekesség, hogy a Sziget Kft. 70 százalékát megvásároló LMF Luxco mögött valójában nem a másfél éve vevőként bejelentett amerikai Providence Equity Partners cég áll, hiszen az csak a cég 20 százalékát birtokolja, 80 százalék viszont a Providence Equity Partners adózási vezetőjének, Siniša Krnić-nek a tulajdona. Ő viszont lemondott a rá jutó haszonról a Providence javára. A papírok tanúsága szerint ugyanakkor a Sziget-nyereségét még legalább négy közbeiktatott társaság szűri meg, mire az az első Providence-alapig elér. Zara László, a Magyar Adótanácsadók és Könyvviteli Szolgáltatók Országos Egyesületének elnöke nagyon finoman, az amerikai tőkealapkezelő agresszív adótervezési elkötelezettségének nevezte az adóelkerülést. A Sziget Zrt. csak annyit reagált, hogy a veszteség okait tartalmazza az éves jelentésük.
forrás: Népszava
Facebook
Twitter
YouTube
RSS