Több százan vonultak utcára ismét Hongkongban pénteken a kiadatási törvénytervezet ellenzői közül, miután a városállam kormányzata nem tett eleget a követeléseknek a tüntetők által kijelölt, csütörtök esti időpontig – jelentette a South China Morning Post című helyi lap.
Zömmel fiatalok gyűltek össze péntek reggel a városállam politikai központjában, ahol békés ülőtüntetést tartottak. A hangulat azonban 11 órától kezdve felforrósodott: a fekete pólót és maszkot viselő tüntetők útakadályokat állítottak fel Hongkong forgalmas negyedében, megbénítva az autók áthaladását. A tiltakozók akadályozták a közlekedést a rendőr-főkapitányság körül is. Yolanda Yu rendőr-főfelügyelő hangsúlyozta: tiszteletben tartják az emberek jogát a békés véleménynyilvánításhoz, és tárgyalni fognak velük. A tüntetők azonban azt követelik, hogy maga Stephen Lo Wai-chung rendőrkapitány beszéljen velük.
Carrie Lam hongkongi kormányzó keddi sajtótájékoztatóján bocsánatot kért a hongkongiaktól a kiadatási törvény módosítását célzó tervezet miatt, amely a hónapok óta tartó rendszeres tüntetések kiváltó oka a speciális közigazgatású övezetnek számító városban. Lam ígéretet tett arra, hogy a jelenlegi kormányzat mandátumának lejártáig nem fogják újra napirendre venni a tervezetet. A kormányzó azonban aláhúzta: nem fog eleget tenni a tüntetők kéréseinek, miszerint vonják vissza a törvénytervezetet, ő mondjon le, illetve hogy azonnal bocsássák szabadon a tüntetéseken őrizetbe vetteket.
A kiadatási törvény módosítását célzó tervezet lehetővé tenné, hogy Hongkong olyan feleknek – köztük Kínának és Tajvannak – adhasson ki gyanúsítottakat, akikkel eddig nem volt kiadatási egyezménye. A tervezet miatt egyre nagyobb létszámú és egyre hevesebb tüntetések zajlottak a városban, amelyek hatására a múlt héten előbb elnapolták, majd szombaton határozatlan időre felfüggesztették a beterjesztés tárgyalását; ennek ellenére vasárnap újabb demonstrációt tartottak a tiltakozók, akik a tervezet visszavonása mellett Lam lemondását is követelték. A tervezet ellenzői attól tartanak, hogy Peking visszaélne a jog adta lehetőséggel, amelyet a politikai menekültek ellen használna fel, különösen mivel visszamenőleg is kérelmezhetné a kiadatást már lezárt ügyekben is. A bírálók ráadásul megkérdőjelezik a kínai igazságszolgáltatás tisztességét és átláthatóságát.
Forrás: MTI/South China Morning Post; Fotó: Reuters
Facebook
Twitter
YouTube
RSS