A Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) gyanúsítottként hallgatta ki annak a hajóköteléknek az ukrán parancsnokát, amely köteléknek az első, elszabadult bárkája balesetet okozott vasárnap Budapesten – tájékoztatott ma a BRFK szóvivője. Csécsi Soma közölte, hogy a rendőrség elvette az ukrán állampolgár hajózási jogosítványát is. A BRFK vízi közlekedés veszélyeztetésének gyanújával indított büntetőeljárást. Hozzátette, hogy a balesetben senki nem sérült meg.
Ismét ukrán hajóskapitány okozott balesetet Budapesten, a Dunán, a Margithíd pesti oldalánál, ott, ahol néhány éve szerencsétlenül járt a Hableány sétahajó.
Ezúttal vasárnap este a szokásosnál majdnem háromszoros hosszúságú hajókötelék haladt hegymenetben. Három-három bárkát és uszályt kötöttek egymáshoz, illetve egymás után, a köteléket tolóhajó továbbította. Az első bárka már a Margithíd középső áttörésében haladt, amikor az első és a második bárkát összetartó drótkötélzet szétszakadt. Az első bárkát a szemből érkező Duna kifordította a part irányába, miközben a tolóhajó tolta tovább a kötelék egyben maradt részét, amivel aztán a leszakadt bárkát – érintve a Margithíd pillérét – rátolta a BKV kikötőpontonjára, majd két kikötött sétahajóra. A pontonkikötő és a két sétahajó megrongálódott. A kár pontos felmérése még tart, de akár többmillió forint is lehet, a ponton súlyosan megsérült, a hajók kevésbé.
A hajózás során a kötelékek összeállítása, a bárkák fix összeköttetése egymással, valamint a kötelék továbbítása a hajóskapitány felelőssége. Műszaki igazságügyi szakértő fogja megállapítani, hogy az első és a második bárka egymáshoz rögzítése az előírások szerint történt-e, az acélsodronyok szakadását korrozió, vagy helytelen rögzítés okozta-e. Nautikai szakértőnek pedig arra kell választ adnia, hogy a szokásosnál jóval hosszabb kötelék szabályosan volt-e összeállítva, vagy spórolás miatt kötöttek rá még a kötelékre plusz bárkákat. A szokásosnál hosszabb és nagyobb kötelék összesen hat tagból, uszályokból és bárkákból áll.
A vízi közlekedés veszélyeztetése akkor is fennáll, ha nem történt személyi sérülés.
Ismert, 2019. májusában éppen itt, a Margithíd pesti hídfő felöli oldalánán, szintén hegymenetben következett be a 28 áldozatot követelő hajókatasztrófa. Az elsőfokú ítélet szerint Jurij Csaplinszkij ukrán hajóskapitány kormányozta a Viking Sigyn szállodahajót, ami utolérte a Hableány sétahajót, amit hátulról legázolt, vízbe tiporva azt. Az ukrán hajóskapitány 5 évet kapott elsőfokon.
Kiemelt kép: MTI/Mihádák Zoltán fotó
@asmodrawz Margit híd baleset #part3 #fyp #budapest #margithid #crash #ship #4you
Facebook
Twitter
YouTube
RSS