György István városüzemeltetési főpolgármester-helyettes szerint a Cséry-telepen történt környezetszennyezés ügyében Szaniszló Sándor, a fővárosi környezetvédelmi bizottságának szocialista elnöke több tényt az összefüggéséből kiragadott, más tényeket elhallgatott, elferdített. Szaniszló azt állítja, hogy az iszaptemető üzemeltetése miatt szeptember végén felmentett igazgató a Fővárosi Vízművekhez került mérnökként, és korábbi bérével megegyező fizetést kap.
György István, fővárosi vezető szerdán nyílt levélben reagált az MSZP-s közgyűlési képviselő által előző nap elmondottakra. Szaniszló Sándor kedden arról tájékoztatta az MTI-t: álláspontja szerint a városvezetés nem tesz meg mindent annak érdekében, hogy megoldja a Fővárosi Településtisztasági és Környezetvédelmi Kft. (FTSZV) Cséry-telepi környezetkárosításának ügyét.
György István szerdai, az MTI-hez is eljuttatott nyílt levelében kifejtette: Tarlós István főpolgármester azonnali vizsgálatot rendelt el szeptember 23-án, és azonnali igazoló jelentést kértek a kft. ügyvezetőjétől. A gyorsjelentés megállapította az engedély nélküli tevékenység végzését, ezért a főpolgármester menesztette a kft. vezetőjét.
Emellett tart a részletes tényfeltáró vizsgálat, amelyet a Budapesti Városüzemeltetési Központ a Fővárosi Biztonsági Iroda bevonásával végez, a Közép-Duna-völgyi Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség pedig határozatában azonnali hatállyal megtiltotta az engedély nélküli tevékenység folytatását, és bírságot szabott ki, továbbá a rendőrség is vizsgálódik négy büntetőfeljelentés nyomán – írta György István.
Közölte továbbá, 2007. november 1-jétől 2012. április 30-áig az olajos iszapot engedély nélkül rakták le, és az MSZP semmit nem tett azért, hogy ezt megakadályozza és előkészítse a kármentesítést. Most a Magyar Nemzeti Vagyonkezelővel történt egyeztetések után a 2014-2020-as költségvetési ciklusban uniós forrásokra pályáznak a rekultivációhoz.
A főpolgármester-helyettes szerint Szaniszló Sándor szándékosan elhallgatta az ő városvezetői idejükre eső adatokat. Az elhelyezett olajos iszap mennyiségét még pontosítani kell, de a korábbi vezetőség érintett két éve alatt 13 ezer tonna lehetett az elhelyezett iszapmennyiség, szemben a 2011 és 2013 közötti 8 ezer tonnával – közölte.
Szaniszló ezzel szemben azt állítja, hogy korábbi bérével, havi 600 ezer forinttal megegyező fizetést kap az illegális fővárosi iszaptemető felmentett igazgatója. – írja a NOL. Tarlós István főpolgármester az ügy kipattanása után látványosan, „azonnali hatállyal menesztette” a Fővárosi Településtisztasági és Környezetvédelmi (FTSZV) Kft. ügyvezető igazgatóját, Wohner Zsoltot. A cégvezető nem felmondással, hanem közös megegyezéssel és így többhavi fizetéssel a „zsebében” távozott. A fővárosi városfejlesztési és környezetvédelmi bizottság ülésen György István főpolgármester-helyettes a NOL szerint azt is elismerte, hogy Wohner visszamenőlegesen is megkapta juttatásait, ráadásul nem is távozott túl messze: a szintén önkormányzati tulajdonban lévő Fővárosi Vízművek alkalmazta mérnökként.
György István szerint az is csúsztatás, hogy az ügyvezető visszamenőleges béren felüli juttatásokkal távozott. Az ügyvezetővel Tarlós István az azonnali hatályú menesztésben és abban állapodott meg, hogy az addig a napig ledolgozott munkabérén felül semmiféle egyéb juttatás nem illeti meg – tette hozzá. György István azt elismerte, hogy a volt vezető most a Fővárosi Vízművek Zrt.-nél dolgozik.
Október 15-én egyébként lejárt az FTSZV lőrinci iszaptemetőjének kármentesítésére szabott határidő. Bár a területről azóta valóban elszállítottak 500 köbméter szennyezett földet, az évek alatt odatemetett 8,2 tonna veszélyes hulladék túlnyomó része ott maradt – állítja Szaniszló Sándor, aki az ügyben két képviselőtársával együtt szeptember végén tett feljelentést.
Az ülésen Szaniszló Sándor elmondása szerint elhangzott az is, hogy a társaság szakértői megállapították: 2011-ben 2150 tonna, 2012-ben 3368 tonna, 2013 első félévében pedig 2418 tonna veszélyes anyagot raktak le.
A budapesti kormányhivatal október elsején vett vízmintát a helyi ivóvízhálózatból. Vizsgálatai nem mutattak ki károsanyag-tartalmat. Végül arra jutottak, hogy a Fővárosi Vízművek Zrt. által szolgáltatott közműves ivóvízellátás biztonságos. A Közép-Duna-völgyi Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelet vizsgálati eredménye szerint az iszaptemetőnél vett hat helyszíni mintából öt veszélyes hulladék. A felügyelőség további vizsgálatokat indít.
A BRFK szintén vizsgálódik. A képviselők által tett feljelentés szerint az FTSZV a lakossági és nem lakossági szennyvíz elszállítása mellett évek óta folytatólagosan, nagyüzemben helyezi el az FKF Zrt., valamint egy üzemanyag-kereskedéssel foglalkozó multinacionális cég veszélyes hulladéknak minősülő, az egészséget károsító szennyvíziszapját. Az iszapot a földbe temették. Szaniszló szerint fölmerül a számvitel vagy az adózás rendjét megsértő bűncselekmény gyanúja is. Nem tartja kizártnak, hogy a telepen engedély nélkül lerakott anyagok továbbszállításáról hamis igazolások és számlák készültek. A képviselő által fellelt számlák 700 millió forintról szólnak.
NOL / MTI
fotó: Népszava
Facebook
Twitter
YouTube
RSS