A brüsszeli lövöldözés előtt, október 15-én késelés történt Nagy-Britanniában. Hallottak róla? Nem? Nos, nem véletlen, a jelek szerint ugyanis a brit hatóságok mindent megtettek, hogy az eset ne kapjon nyilvánosságot, a gyilkosság ugyanis erősen köthető a Hamászhoz, és az angol hatóságok nem szívesen számoltak volna be egy újabb iszlamista támadásról.
Már a hétfői brüsszeli terrortámadást megelőzően hajthattak végre egy, az izraeli–palesztin konfliktushoz köthető terrormerényletet az Egyesült Királyságban – számolt be a The Telegraph brit napilap. Az eset október 15-én – egy nappal azelőtt, hogy Brüsszelben egy tunéziai illegális bevándorló végzett két svéd futballdrukkerrel – történt az angliai Hartlepool városában – írja a Magyar Nemzet. A beszámolók szerint egy marokkói migráns, aki 2020-ban érkezett Nagy-Britanniába, megkéselt egy 70 éves férfit.
Az Express brit lap szerint a terrorista bosszút akart állni a Gázai övezetben az izraeli válaszcsapások következtében elhunyt palesztin gyermekekért. Az eset azért különösen érdekes, mert a hatóságok nem adtak hírt – legalábbis nem terrortámadásként kezelték – az incidensről, az ország terrorfenyegetettségi szintje továbbra is a harmadik fokozaton áll a lehetséges ötből. A Telegraphnak nyilatkozó forrás szerint a rendőrség azért nem verte nagydobra az esetet, hogy elkerülje a hasonló támadások megismétlődését, valamint az úgynevezett másoló (copycat) támadókat.
A brit hírszerzési vezetők azt fontolgatják, hogy az Izrael és a Hamász palesztin terrorszervezet közötti háború miatt a legmagasabb szintre emeljék a terrorfenyegetettségi szintet az Egyesült Királyságban – számolt be a Politico brüsszeli hírügynökség pénteken. Az ügyet ismerő személyek szerint a tisztviselők mérlegelik, hogy a kormányzat terrorizmus elleni riasztási szintjét „kritikusra”, azaz a maximális éberségi szintre emelje. Nagy-Britanniában a terrorfenyegetettségnek öt szintje van:
- alacsony: a támadás nagyon valószínűtlen;
- közepes: a támadás lehetséges, de nem valószínű;
- jelentős: a támadás valószínű;
- súlyos: a támadás nagyon valószínű;
- kritikus: a támadás nagyon valószínű és hamarosan be is következhet.
Jelenleg a hármas fokozat van érvényben – kivéve Észak-Írországot, ahol súlyos szint van –, tehát a titkosszolgálatok valószínűnek tartják a terrortámadást, ugyanakkor nem tapasztalnak arra utaló jeleket, hogy a közeljövőben bekövetkezhet. Az ország fenyegetettségi szintje legutóbb 2017 szeptemberében volt kritikus, a londoni metróban elkövetett bombatámadást követően. 2019 óta a harmadik fokozat van érvényben, ezt emelhetik most az ötödik vagy negyedik szintre.
Az elmúlt napokban azokban a nyugat-európai országokban, amelyek megengedő bevándorláspolitikájukkal meghívót küldtek migránsok millióinak – akik között számtalan terrorista is érkezett a kontinensre –, egyre több terrortámadásról vagy terrorgyanús esetről számolnak be. Hétfőn egy tunéziai bevándorló végzett két svéd futballszurkolóval Brüsszelben, saját elmondása szerint a gázai események miatt állt bosszút. Ezt megelőzően múlt hét pénteken egy francia iskolában öltek meg egy tanárt; a támadó „Allah akbar!”-t kiáltott tette közben.
Forrás: Magyar Nemzet; Fotó: MTI/EPA/Olivier Hoslet (illusztráció)
Facebook
Twitter
YouTube
RSS