Mától két héten át gyűjtik az ajánlásokat az április 6-i választás reménybeli indulói. Az új Zuschlag-ügy bizonyítja, hogy olyan „kamuformációk” is megjelentek a színen, amelyek kizárólag az állami kampánybüdzsé leszívásában érdekeltek. A Heti Válasz nagy párthatározójából most kiderül, hogy ki kicsoda.
A hatályos kampányfinanszírozási törvény „szinte felhív kamupártok alapítására, emiatt közpénzek milliárdjai folyhatnak el feleslegesen” – adott le vészjelzést 2013 őszén a Political Capital Institute és a Transparency International Magyarország. Első pillantásra intő jel, hogy a Nemzeti Választási Bizottság már 68 pártot vett nyilvántartásba. S noha egyetlen kamupárt is sok, a valóságban tucat alatti az új kampányfinanszírozási törvény 2013. júniusi kihirdetése után, gyanús szándékkal, sebtében létrehozott politikai „közösségek” száma. Az is igaz persze, hogy a 2010 előtt zászlót bontott, úgymond „történelmi” szervezetek sem feltétlenül a kampánycélokra költik majd az állami hozzájárulást: Torgyán József például a minap közleményben vádolta meg a Független Kisgazdapártot átvevő Hegedüs Pétert, hogy „jól felismerhető érdeke fűződik” a választási részvételhez, hiszen így a 106 egyéni induló egy-egymillió, míg az őket indító párt akár további 600 millió forinthoz juthat.
Adódik a kérdés: miért kell máshogy szavaznunk 2014-ben, mint korábban? Az eddigi országgyűlési voksolások előtt mindig elhangzott: nem elég demokratikus a hazai választási modell, hiszen a parlamenten kívüli erők sokszoros hátránnyal indulnak a „beágyazott” pártokkal szemben. Ennek a világnak próbált véget vetni a Fidesz az új, 106 körzetre és 93 listás parlamenti helyre épülő választási rendszerrel, illetve a tavaly kihirdetett kampányfinanszírozási törvénnyel.
További részletek a hetivalasz.hu-n olvashatók
Facebook
Twitter
YouTube
RSS