A Magyar Idők birtokába jutott kölcsönszerződések alapján fennállhat a jogosulatlan pénzügyi tevékenység gyanúja Czeglédy Csaba szocialista politikussal kapcsolatban, a tulajdonában lévő Human Operator Zrt. ugyanis több tízmilliós összegű kölcsönt adott a zalaegerszegi futballklubnak 2012-ben, majd 2013-ban is. Azt egyelőre nem tudni, hogy miért pénzintézetként működött közre, és miért adott nagy összegű kölcsönt az ismét előzetes letartóztatásba került, Szombathelyen független képviselőjelöltként induló MSZP-s és DK-közeli ügyvéd.
Ez az ügylet egyébként hasonlít a Gyurcsány Ferencék által folyósított kölcsönre, amit a DK-elnök feleségének cége adott a Human Operator Zrt.-nek. Mint ismert: a Magyar Nemzeti Bank (MNB) emiatt piacfelügyeleti eljárást indított, a gyanú szerint ugyanis az Altus Portfólió Kft. nem rendelkezett pénzügyi tevékenységhez szükséges engedélyekkel. Figyelemre méltó adalék, hogy a szombathelyi ügyvéd a zalaegerszegi futballklub nehéz anyagi helyzetén úgy kívánt enyhíteni, hogy ehhez ő maga is banki hitelt vett fel. Az első szerződést 2012. február 23-án írták alá, ebben az szerepel, hogy már annak aláírásakor átutalnak a ZTE számlájára 52 millió, valamint 8 millió forintot.
A szerződés b) pontja szerint ezt banki hitelből fedezi a Human Operator. A kontraktust 2013 augusztusában módosították, eszerint júliusban a hatvanmillión túl további 14 millió került átutalásra. Ezenkívül akad egy 2012. július 2-án keltezett irat is, amiben újabb húszmillió forintos kölcsön szerepel, ezt határozatlan időre, kamatmentesen adta a Human Operator, így összesen 94 milliós kölcsönt adott a ZTE-nek. Czeglédy Csaba tehát jótékony sportbarátként segített a zalaegerszegi futballklubnak úgy, hogy ennek érdekében milliós banki hitelt vett fel – ami után fizette a kamatokat –, illetve további több tízmilliós kölcsönt pedig úgy folyósított, hogy arra nem kért kamatot.
A Magyar Idők megkereste a ZTE akkori képviselőjét. Nagy Ferenc elmondása szerint Czeglédyt nem ismerte a kölcsönszerződés megkötése előtt, de nagyon tiszteli, amiért szombathelyiként segített rajtuk. A klub tartozását egyébként már az új tulajdonos, a zalaegerszegi önkormányzat fizette vissza Czeglédynek banki hitelből. A Magyar Idők megszerezte azt a könyvvizsgálói jelentést, amit 2014-ben a Zalaegerszegi Önkormányzat megbízásából készítettek, ebben viszont csak az 54 milliós tőke- és hatszázezer forintnyi kamattartozás látható a Human Operator felé. A ZTE rendelkezett banki hitellel is, az OTP felé hatvanmilliós tartozás látható, de találtunk több százezer eurós összegű kölcsöntartozást is. A lap úgy tudja, hogy az önkormányzat első körben 50 millió forintot adott a ZTE-nek azzal a kikötéssel, hogy abból sem a Human Operator Zrt.-t, sem más cégeket nem fizethetnek ki.
Mint ismert: a bűnszervezetben elkövetett költségvetési csalással, valamint különösen nagy értékre elkövetett gazdasági csalással gyanúsított Czeglédy Csaba a gyanúsítás szerint az általa irányított bűnszervezet 6,294 milliárd forint vagyoni hátrányt okozott az állami költségvetésnek. Több száz diáknak nem fizette ki a mai napig munkájuk ellenértékét, s a pénz sorsáról sem adott számot.
Czeglédy Csaba pénzügyi manőverei miatt már nem először vizsgálódik a nyomozó hatóság, a szocialista politikust adócsalás miatt 2003-ban egy év négy hónap felfüggesztett börtönre el is ítélték, de ezt megelőzően is volt már ügyészi megrovása.
Forrás: Magyar Idők, Vezető kép: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS