Történelmi győzelmet aratott vasárnap a Fidesz-KDNP. Soha nem volt Magyarországon ilyen magas részvétel választáson, amely mellett a pártszövetség a leadott érvényes szavazatok 67,34 %-át kapta. A levélben leadott szavazatok összeszámolása során szerzett szavazatok eggyel növelték a fideszes mandátumok számát, 133-134-re. Tehát már biztos a Fidesz-KDNP kétharmada. A legerősebb ellenzéki párt a következő Országgyűlésben a Jobbik lesz, 25 képviselővel. Az MSZP-Párbeszéd szövetségnek 10,05 százalékos eredményével 20 képviselője lesz. A Demokratikus Koalíció, az LMP és az Együtt összesen 18 egyéni mandátumot szerzett, közülük azonban az utóbbi mikropárt az egy százalékot sem érte el. A választás egyik legnagyobb meglepetése, hogy a baloldali pártok minden összeborulás, trükközése ellenére sem tudták megtartani saját szavazóikat. Jelentős tömegek szavaztak át a Jobbikra.
A szavazatok 98-99 százalékos feldolgozottsága mellett további meglepetésekre már nem lehet számítani, bár a beragadt szavazatokon még 16 mandátum kérdéses.
106 egyéni választókerületből 91-et nyert a Fidesz-KDNP, amihez az országos listáról 43 mandátum jön. A Jobbiknak egyetlen egy egyéni választókerületet sikerült behúznia, a dunaújvárosit. Pintér Tamás a leadott voksok 43,08 %-át kapta. Vona Gábor pártja országos listán 24 helyet szerzett, így a Jobbiknak 25 képviselője lesz a következő ciklusban. Az MSZP-Párbeszéd 8 körzetet tudott nyerni egyéniben, továbbá listáról 12 mandátumot. A DK 3 budapesti választókerületet abszolvált sikerrel, a XV., a VII. és a IV. kerületben. (Hajdú László, dr. Oláh Lajos és Varjú László). Gyurcsány pártja ehhez 6 listás helyet szerzett. Az LMP a budapesti 01-es választókerületet tudta hozni, belváros-Lipótvárost. Listáról további 7 képviselőjük lesz az Országgyűlésben. Az Együtt jelöltje, dr. Szabó Szabolcs a nagy visszalépkedések után végül behúzta Csepelt, 42,34 %-os eredménnyel, a második helyre szorítva ezzel a szavazatok 37,31 %-át elnyerő Németh Szilárdot. Az Együtt listán nem szerezett mandátumot. Szintén egyéniben nyert a pécsi körzetben dr. Mellár Tamás, aki kevesebb mint 1 százalékkal előzte meg Csizi Pétert, a Fidesz-KDNP jelöltjét.
Érdekesség, hogy ebben a körzetben sem lépett vissza a többi ellenzéki jelölt, a Jobbik, az LMP és Momentum saját egyéni jelöltet indított. Mellár ennek ellenére a voksok 38,7 százalékát szerezte meg. Nem így Kész Zoltán, a másik olyan álfüggetlen jelölt, aki mögött felsorakoztak baloldali pártok és a nagy egyezkedések egyik sarokpontja volt. De Veszprém és nem csak a veszprémi 1-es választókerület, hanem az egész megye talán a legnagyobb meglepetéseket okozta a vasárnapi választáson…
Fenyvesi Zoltán: “Mi szereztük vissza a kétharmadot!”
Veszprém megye két választókerületére, a veszprémire és a tapolcaira hatalmas figyelmet fordítottak az ellenzéki pártok. Ez a két körzet volt az egyik presztízs körzet, a mintakörzet, ahol a 2015-ös időközi választásokat megnyerve meg tudták dönteni a Fidesz-KDNP kétharmadát. Így aztán ebben a kampányban is erre a narratívára építettek. Ők voltak a “kétharmad bontók”, akik már egyszer megmutatták. Kész Zoltán aktív közreműködésével még civil közösséget és mozgalmat is alapítottak “Viszlát kétharmad!” néven. Nagyon nem jött be! Veszprémben a Fidesz jelöltjének, Ovádi Péternek a baloldali pártok által támogatott Kész Zoltánnal, a Jobbik erős emberével, Vona-Simicska összekötőjével Varga-Damm Andreával is meg kellett küzdenie. A körzetben ezen kívül az LMP-nek, a Momentumnak és a Kétfarkú Kutyapártnak is volt egyéni jelöltje. Kész Zoltánnak kétségkívül rosszul jött, hogy több botránya is volt a kampányidőszak alatt. Kezdődött a tiltott önkényuralmi-jelkép rajzolgatással, ami miatt 56-os szervezetek szólították fel lemondásra, majd a Czeglédy-ügy. Végig sejthető volt, hogy Kész időközi kampányát a most börtönben ülő Czeglédy szervezte, a kampányhajrában viszont kiderült, hogy vélhetőleg ő is finanszírozta. Az angoltanár ahelyett, hogy megpróbált volt magyarázatot adni a történtekre, kínosan menekülni kezdett az újságírói kérdések elől. Az sem javított az imázsán, amikor fenyegette, zsarolta a többi ellenzéki jelöltet, hogy lépjenek vissza a javára. Végül a polgármesterek lázadása tette fel az i-re a pontot, akik bemutatták, hogy a “képviselőjük” az elmúlt években nem csak a parlamentben, a választókerületében sem dolgozott. Mindezek ellenére Kész még így is a második helyen végzett, 30.89 %-al.
Simicska ismerőse
Varga-Damm Andrea, a jobbik jelöltje mindent bevetett. Határozottan aktív volt a kampányban helyben is és az interneten, a közösségi médiában, ráadásul látványosan ott volt mögötte Simicska Lajos pénze és barátsága. Varga-Damm arcképével volt kidekorálva nem csak a város, hanem a környező falvak is: óriásplakátok, citylight-ok, mindenre futotta a drága kampányban. Ehhez képest Varga-Damm, aki minden esélyes jelölttársát támadta az egész kampány alatt, csúfos vereséget szenvedett. Mindössze 13,25 %-kot ért el.
Összességében tehát elmondható, hogy Ovádi Péter, a Fidesz jelöltje akkor is megnyerte volna a választást, ha Ha az LMP, vagy akár a Jobbik jelöltje, esetleg mind a kettő visszalép. Az Ajka-Tapolca-Sümeg körzet a Jobbik meghatározó bástyája volt. A választókerületben a korábbi fideszes képviselő, Lasztovicza Jenő halála után a jobbikos Rig Lajos szerzett mandátumot. A körzetben nem volt hiány mocskolódó, lejárató akciókból, ahogy rágalmakból, feljelentésekből sem. Ráadásul a Simicska médiabirodalom is kiemelt figyelmet fordított a körzetre. A háttéralku is sejthető volt a Jobbik és az MSZP között, ugyanis a baloldali jelölt, Kárpáti Lajos szinte nem is kampányolt. Ilyen előzmények után a Fidesz-KDNP-nek sikerült visszaszereznie a mandátumot. Fenyvesi Zoltán a szavazatok 47,79 5-kát szerezte meg. Érdekesség, hogy Ajkát, ami a szocialisták talán legfőbb bázisa, markáns baloldali szavazókkal, magasan nyerte a Fidesz. 29 szavazókörből 24-et húzott be Fenyvesi. A Fideszes politikus a választás másnapján a PestiSrácok.hu-nak azt mondta, ez a választás becsületbeli kérdés volt. Veszprém megyében veszett el a Fidesz-KDNP kétharmada, és most itt is szerezték azt vissza, ketten, Ovádi Péterrel.
Soha nem volt még ennyire durva, személyeskedő a kampány, mint most. nagyon örülök neki, hogy a választókerületben élő emberek nem voltak rá vevők. Az eredmény jól mutatja azt is, hogy jelentősek voltak az átszavazások az MSZP szimpatizánsoktól. Ajka például megmutatta, hogy elege van a szocialistákból – fogalmazott Fenyvesi Zoltán.
Veszprém megye harmadik sokat eláruló színfoltja a pápai választókerület eredménye. Itt indult az MSZP alelnöke, Gőgös Zoltán, akit a legesélyesebb ellenzéki jelöltnek tartottak. Gőgös még soha nem ért el ilyen rossz eredményt választáson, a szavazatok 13,32 %-át kapta, és ezzel csak a harmadik lett. A Jobbik helyi jelöltje, Töreki Milán, akiről a minap írtuk meg, hogy saját városát becsmérlő, lejárató Facebook oldalt szerkeszt és finanszíroz évek óta közel kétszer annyi szavazatot kapott mint Gőgös. A körzetet egyébként 59,14%-os eredménnyel Kovács Zoltán, a Fidesz jelöltje hozta, mint mindig. A negyedik Veszprém megyei körzetben, a balatoni választókerületben Kontrát Károly is magasan hozta a kötelezőt, a szavazatok 51,34 %-ával, míg a második helyen befutó jobbikos Kepli Lajosra az érvényes szavazatot leadók 33,74 %-a voksolt. Bár ebben a körzetben 13 jelölt is volt, itt elmondható, hogy az összes többi jelölt nem szerzett annyi szavazatot, mint Kontrát Károly egyedül.
Nem meglepetés – a baloldal nyerte a fővárost
Amíg Magyarország térképe hétfőre virradóra narancssárgává vált, úgy a főváros térképét inkább a baloldal teheti a kirakatba. A legtöbb körzetet az MSZP-Párbeszéd szövetség nyerte, 7-et, eggyel kevesebbet, 6-ot a Fidesz-KDNP jelöltjei. A baloldali pártok összesen kétszer annyi választókerületben nyertek, mint a kormányzó pártok. A Jobbiknak a fővárosban viszont egyetlen körzetet sem sikerült hozni. A baloldal meghatározó politikusai a fővárosban sikerrel vették az akadályt: Molnár Gyula 41,49, Kunhalmi Ágnes 46,26, Hiller István 43,22 százalékot ért el, és nyert ezzel egyéni képviselői mandátumot.
Futottak még
Vona Gábor a Jobbik elnöke már nem volt ennyire szerencsés, egyéniben sem. A heves megyei szavazatok 41,28 %-kát hozta, míg kormánypárti ellenfele, Horváth László 46,88 %-al nyerte a választást. A Jobbik ugyan a legnagyobb ellenzéki párt lesz a következő országgyűlésben, a párt elért eredménye jócskán alulmarad várakozásaiknak, és kifelé sugárzott önbizalmukhoz képest. Nem csoda hát, hogy a pártot szétdúló, magából kifordító pártelnök azt mondta, hétfőn benyújtja lemondását (ugyan egyelőre nincs róla hír, hogy valóban megtette volna). A választás komoly nyertesének mondható saját szempontjából Gyurcsány Ferenc és a Demokratikus Koalíció, sikerült ugyanis megerősíteni pozíciójukat a parlamentben és az ellenzékben. Eddigi 4 képviselőjük helyett 9 ülhet a parlamenti patkóba. Ez azt jelenti, hogy akár önálló frakciót is alakíthat a DK.
Bukó szocik
Az MSZP, ha vezető politikusaik egyéniben jó eredményt is értek el (már amelyikük) összesítésben óriásit buktak. Olyannyira, hogy még a választások estéjén be is jelentette lemondását az egész elnökség. Tisztújító kongresszus, ahol nem csak új vezetőkről, hanem a párt jövőjéről is döntenek, szombaton lesz. Aki még talán bizakodhat, az az LMP társelnöke és miniszterelnökjelöltje Szél Bernadett, aki előtt körülbelül 800 szavazattal vezet egyéniben Csenger Zalán Zsolt, a Fidesz-KDNP jelöltje. A Fidesz-KDNP kétharmada önmagában is óriási győzelem, amit csak még jobban erősíti, ha a választókerületek eredményeibe nézünk, és összehasonlítjuk a Fidesz vezető politikusainak eredményét más pártvezetők egyéni eredményeivel.
Nyertes fideszesek
Lázár János, aki az elmúlt években folyamatosan az ellenzék kereszttüzében és az ellenzéki sajtó célkeresztjében szerepelt 52,43 %-al hozta a hódmezővásárhelyi körzetet. Gulyás Gergely a budapesti 3-as választókerületben 42,89%-ot ért el. Szeged 2-es körzetében toronymagasan, 45,36 %-al nyert a Fidesz jelöltje B. Nagy László. Debrecen 1-es választókerületében Kósa Lajos a szavazatok 48,12 %-kát kapta, úgy, hogy a második helyen végzett Gurmai Zitára nagyjából fele annyian voksoltak. A debreceni eredmény is jól mutatja, hogy az ellenzéki pártok és az ellenzéki sajtó lejárató hadművelete is megbukott. Hiába volt minden rágalomhadjárat, Simicska-bombatámadás, mert a választók ingerküszöbét még csak nem is súrolták a hazugságok.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS