Járóka Lívia, az Európai Parlament első roma képviselője és jelenlegi alelnöke a Heteknek adott interjújában arról beszélt, hogy Brüsszel mennyire nem képes sem a migránsválsággal, sem a szegénységkérdéssel megbirkózni. A saját pályafutásával kapcsolatban a Fidesz listáján mandátumot szerző képviselő azt mondta: a tizenöt év azt bizonyítja, hogy jó kimenetele lett a kormánypárttal való együttműködésnek, nem korlátozták szakmailag sem, Orbán politikájával pedig ritka kivétellel ’89 óta egyetért.
Romaügyhöz értő szakemberből nincs sok, az Európai Bizottságban konkrétan meghatározó poszton egy sincs, az Európai Parlamentben tízen lehetünk romák, de érdekes, hogy csak a jobboldaliak akarnak komoly szakmai számonkérést és javaslatokat – vélekedett az integrációs programokkal és azok finanszírozásával kapcsolatban a roma képviselő a Heteknek adott interjújában. Járóka Lívia szerint uniós szinten nem beszélhetünk arról, hogy a romák társadalmi kirekesztettsége enyhült volna: alapvető jogaik máig nem érvényesülnek. Ez nem specifikus probléma: az EU a migránsválsággal és általában a szegénységkérdéssel ugyanúgy nem képes megbirkózni – jelentette ki az EP-képviselő. A romaügy létezése kapcsán Járóka elmondta, hogy csak a diszkrimináció, a nyelv és az identitás mondható etnikai kérdésnek, minden más szegénységtéma. A politikus hangsúlyozta, hogy óriási erőforrás-tartalék van a roma közösségekben: a Világbank tíz éve kiszámolta, hogy hetvenkilencmillióba kerül egy roma életen át tartó segélyezése, míg tizenhétmillióba az integrációja, s ez utóbbi befektetés megtérül. Járóka úgy látja, hogy Brüsszel elvi szinten érzi magáénak a problémát, a gyakorlatban viszont a rengeteg kötelezettségvállalás végrehajtására már nincs nagy készség.
Az európai parlamenti választástól magasabb részvételi arányt, valamint erős Fidesz-szereplést, tizenöt mandátumot vár a képviselő. Az uniós intézmények közül a legbefolyásosabbnak az Európai Bizottságot tartja, amelynek tagjai nincsenek megválasztva, de évtizedekig ülhetnek ott, szakmailag nem fejlesztik magukat, és teljesen más világban élnek, mint a választópolgárok. Járóka Lívia az interjúban úgy vélekedett, hogy a Parlamentnek kellene a legerősebb törvényalkotónak lennie, mivel az képviseli az embereket. Én látok esélyt egy olyan fordulatra, hogy a képviselők valóban az embereket képviseljék, és ne egy fals PC-ideológiának akarjanak megfelelni, ami a végén senkinek sem fog semmilyen hasznot hozni. Ugyanis az a prosperáló Európa, amire a tagállamok szövetkeztek, nem fog megvalósulni a szegénységi és szociális kérdéseket PC-irányba toló diskurzussal, miközben elmarad a tényleges cselekvés, és olyan területekre, mint a munkahelyteremtés és az oktatás, nem kívánnak áldozni – hangsúlyozta a politikus.
Járóka Lívia a Fidesz néppárti befolyását változatlanul jelentősnek tartja: Orbán Viktor máig az új, 2004-es néppárt-formáció egyik alapítójának számít Merkel és Berlusconi mellett. Szerinte a néppártot meg kell menteni, hiszen most nincs identitása; olyan belső szakadás van, ami teljes öngyilkosságba viheti a pártot. Érdemi konstruktív párbeszéd helyett olyan fiatal képviselőtársakat hallgatunk, akik távoli NGO-k előre megírt szövegeit olvassák fel, amelyekben olyan félmondatos utalások szerepelnek, mint hogy Magyarországon ma menetel a gárda, amit Orbán Viktor irányít – hívta fel a figyelmet a képviselőnő. Arra a kérdésre, hogy a Fidesz átnyergel-e Salvini-féle jobbszélre, azt válaszolta a politikus, hogy Orbán Viktor felmérte ezeknek a kormánypolitikusoknak a támogatottságát, és a nép szavára figyel, ugyanúgy, mint Magyarországon. Strache és Salvini szélsőségesek és károsak? Kérdés, milyen alapon. Sokkal több problémát látok az EP baloldali szélén a kommunistáknál, a felhígult szocialistáknál vagy a liberálisoknál, akik kiállnak a legalapvetőbb emberi jogok mögül. Belgiumban a lenyugtatózott gyerekekkel való koldulást például tíz éve nem tudjuk beszüntetni, mert a liberálisok szerint a romák kulturális sajátossága a koldulás – hívta fel a figyelmet Járóka Lívia.
Forrás: Hetek; Fotó: PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS