200 oldalnyi, eddig nem nyilvános dokumentumot kapott a Paks 2 beruházásról az Európai Bizottságtól Jávor Benedek, a Párbeszéd Magyarországért EP képviselője.
A dokumentumok között belső feljegyzéseket, a Bizottság és a magyar kormány közti levelezései és a Bizottság hivatalos kérdései és az arra adott magyar válaszok vannak, amiket Jávor ki is rakott a blogjára, ott át lehet lapozgatni az összeset.
Jávor szerint a most nyilvánosságra hozott részletek azt bizonyítják, hogy “a paksi bővítés még annál is őrültebb, abszurdabb és károsabb beruházás, mint amilyennek azelőtt gondoltuk.”
Az általa közzétett főbb megállapítások alapján azonban úgy tűnik, hogy az anyagok nagyon nagy meglepetést nem tartogattak: a valóban izgalmas részletek ugyanis is ki vannak takarva. Így a finanszírozásra vonatkozó részek nagyja és földrengésekkel és az extrém időjárási előrejelzésekkel kapcsolatos információk. A képviselő ezt egyébként érthetetlennek és elfogadhatatlannak tartja, ahogy azt is, hogy néhány dokumentum kiadását meggyőző magyarázat nélkül megtagadták.
A magyar kormány bizottságnak küldött dokumentumaiból hiányoznak az európai árampiacon Paks2 üzembe lépésekor várható árakra vonatkozó elemzések. A bizottság fel is teszi a kérdést, hogy hogyan fogják kezelni azt a helyzetet, ha az áramárak alacsonyabbak maradnak annál, mint amit remélnek, és ami szükséges lenne a beruházás megtérüléséhez, amire a magyar fél azt írja, hogy ez a helyzet nem valószínű, mert sok erőmű kiöregedik addig, viszont nem számolnak azzal, hogy addig új termelő kapacitások léphetnek be az európai piacra.
Ha egy következő évre betervezett hitelt valamiért nem hív le a magyar fél, például megcsúsztak az építkezéssel, és egy tervezett munkát, amire lehívták volta az adott hitelrészletet, nem végeztek el, az után 0,25 százalék díjat kell majd fizetni. Ez Jávor szerint azt jelenti, hogy ha a 10 milliárdos kölcsön lehívása során mondjuk 5 százalékos tévedési ráta van, akkor 30-35 milliárd forintot kell díjként még befizetni.
Forrás: index.hu
Fotó:javorbenedek.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS