Jeszenszky Géza, az Antall-kormány külügyminisztere, mára már az ellenzéki összefogás nagy pártolója adott interjút a Magyar Narancsnak, amelyben többek között beszélt az Orbán Viktorról alkotott véleményének 180 fokos megfordulásáról, Nyugat-Európa helyzetéről, valamint a választási rendszer igazságtalanságáról beszélt.
Jeszenszky Gézáról köztudott, elsőként szorgalmazta a jobboldalon, hogy Orbán Viktor legyen a tábor vezetője. 2014-ig a kormány támogatója, oslói nagykövetként képviselője volt. Mára azonban a miniszterelnököt tartja Magyarország vesztének. Az interjú során elmondta, nem tervez új pártot alapítani Márki-Zay Péterrel (ahogyan tudomása szerint Hódmezővásárhely polgármestere sem), még ha esetleg csatlakozna is ilyesmihez a jövőben.
A tavaszi választási eredményt a választási törvénynek, a “Fidesz-média túlsúlyának”, valamint a “migránsozásnak” tudja be. Utóbbiról éles véleményt fogalmazott meg, szerinte a migráció messze nem hordozott magában akkora veszélyt, mint amekkorát a Fidesz hirdetett (azt, hogy a volt külügyminiszter ezt mire alapozza, nem tudni, minden esetre Németország, Olaszország, Svédország, Anglia, Franciaország elképzelhető, hogy vitába szállna ezzel a felvetéssel).
Jeszenszky kifejtette a lapnak, Orbán utolsó esélyét Martonyi János volt külügyminiszterben látta, akire a szerinte még a miniszterelnök is felnézett, de előbb-utóbb igyekezett megszabadulni az idősebb, bölcsebb barát (Martonyi) gyámkodásából, ezért váltotta le Szijjártó Péterre. A paksi atomerőmű építésével kapcsolatban így vélekedett:
Őszintén reméltem, hogy ebből nem lesz semmi, hiszen annyira ésszerűtlen gazdaságilag.
A politikus szerint Orbán Viktor Nyugat-ellenessége a kis nemzetek kisebbségi komplexusából fakad. Jeszenszky szerint a Heti Válasz megszüntetése a legsötétebb vészkorszakot idézi, amikor a politikai ellenfelek kiiktatása után leszámolnak a szóba jöhető belső riválisokkal is.
Forrás: Magyar Narancs; Vezető kép: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS