A Jobbik buzizással vádolta meg Orbán Viktort, míg a Fidesz szerint a baloldal 180 fokos fordulata miatt radikálisan csökkentek egy Budapesten rendezett olimpia esélyei. Szél Bernadett szerint Szijjártó Péter külügyminiszter elmenekült a felelősség elől, amiért nem tett feljelentést 2013-ban a moszkvai konzulátuson történt visszaélések miatt, bár a válaszban közölték, Szijjártó 2014 végén lett miniszter. A Fidesz képviselője arról beszélt, a 4-es metró kapcsán Demszkyéket is érinthetik a visszaélések. Az Országgyűlés mai munkájából szemelgettünk.
Összehívták a házbizottságot, mert Orbán állítólag lebuzizta Vonát
Volner János ügyrendi felszólalásában a házbizottság összehívását kezdeményezte annak érdekében, hogy “átbeszéljük mennyire fér bele a magyar politikai kultúrába” az, amit miniszterelnök a Jobbik elnökére mondott. Mint fogalmazott, „meggyőződésem szerint sértő és a magyar politikai hagyományoktól eltérő lebuzizni a politikai ellenfeleinket“. Kövér László a kérésnek helyt adva és az interpellációk utánra összehívva a házbizottságot azt mondta, nem egészen érti, miről beszél a jobbikos képviselő. Szerinte semmi olyan nem hangzott el a miniszterelnök válaszában, ami szó szerint ne hangzott volna el Vona Gábor felszólalásában.
De vitassuk meg! Ha önöknek Vona Gábor nemi identitásának a megtárgyalása politikai értelemben előnyös, akkor én nem leszek ennek akadálya
– mondta.
Száznyolcvan fokos baloldal
Hadházy Ákos (LMP) arról beszélt, hogy a Momentum Mozgalom – az LMP közreműködésével – összegyűjtötte a budapesti olimpiáról szóló népszavazáshoz szükséges aláírásokat. Ez a józan ész győzelme – értékelte, hozzátéve, hogy a közvélemény-kutatások szerint ma már az emberek többsége ellenzi a játékok megrendezését. Dömötör Csaba, a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára úgy reagált, a felszólalást egységes baloldali álláspontnak tekinti, mert Hadházy Ákos is jár közös baloldali egyeztetésekre. Hozzátette, a korábbi politikai konszenzus alapján be lehetett nyújtani a pályázatot, ám a baloldali pártok felrúgták ezt a konszenzust, “egy nemzeti ügyből pártpolitikai ügyet faragtak”, a baloldali 180 fokos fordulat pedig azt eredményezte, hogy a budapesti olimpiai pályázat esélyei radikálisan lecsökkentek.
A Jobbik oligarcha-adót szeretne
Volner János (Jobbik) arról beszélt, a Jobbik olyan országot szeretne, ahol nem Habony Árpádok, Mészáros Lőrincek és nem a kormányfő közvetlen baráti, rokoni érdekeltségébe tartozó emberek gyarapodnak a leggyorsabban, hanem azok, akiknek valóban van vállalkozói tehetségük – hangsúlyozta. A politikus korrupcióellenes ügyészség létrehozását és oligarchaadó bevezetését szorgalmazta. Dömötör Csaba, a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára válaszában azt mondta, a Jobbik a pénzért és a hatalomért mindenre képes. Szóvá tette, hogy a párt megállapodást kötött az érpataki polgármesterrel, aki ellen azért nyomoznak. Kifogásolta továbbá, hogy a Jobbik földosztást ígért, majd támadta a Földet a gazdáknak programot, és kivonta magát a kvótanépszavazási kampányból. A Jobbik átláthatóságról beszél és megtűr egy kémet a soraiban – tette hozzá, megjegyezve, nem csoda, ha a Jobbik tagsága összezavarodott.
Miért nem tett Szijjártó Péter feljelentést a Kiss Szilárd ügyben?
Szél Bernadett (LMP) arról beszélt, Szijjártó Péter elmenekült a felelősség elől, s nem tett feljelentést, amikor értesült Kiss Szilárd moszkvai tevékenységéről. Elvégeztetett egy belső vizsgálatot, aminek eredményét megpróbálta elsüllyeszteni – tette hozzá kiemelve, hogy a jelentés szerint a moszkvai konzulátuson maffiamódszerekkel, az ott dolgozók megfélemlítésével. Magyar Levente államtitkár közölte, a miniszter külföldi elfoglaltsága miatt nem tud jelen lenni. Hozzátette, a moszkvai konzulátuson történt visszaélések ügyében az akkori miniszter és államtitkár 2013-ban rendelt el vizsgálatot, majd zárta le az ügyet azonnali szigorító és korlátozó intézkedéseket hozva. Szijjártó Péter pedig 2014 végén lett miniszter.
Az 4-es metró botránya egyértelműen érinti Demszkyéket
Kucsák László (Fidesz) a 4-es metró kivitelezésével kapcsolatban tapasztalt szabálytalanságokról kérdezte a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium illetékesét. A képviselő elmondása szerint az Európai Unió Csalás Elleni Hivatala (OLAF) 400 milliárd forintnyi szerződést vizsgált, ebből szabálytalansággal 272 milliárd, bűncselekménnyel, csalással, visszaéléssel 167 milliárd forint érintett. Közölte, egyes sajtóhírek szerint a baloldali városvezetés idején nyílt titok volt, hogy 40 százalékos kenőpénzt kértek az egyik konzorciumtól. Fónagy János, a szaktárca parlamenti államtitkára az interpellációra úgy válaszolt,az OLAF-jelentésből az is látszik, hogy nemcsak uniós, hanem magyar költségvetési pénzek is érintettek, egyértelmű, hogy a felelősség a baloldali kormányokat és a Demszky-féle budapesti városvezetést érintik. Jelenleg a nyomozóhatóság vizsgálódik, ha bebizonyosodik, hogy bűncselekményt követtek el, akkor a költségvetést ért kár miatt az okozó személyeknek, gazdasági társaságoknak kell helytállnia – tette hozzá.
Majdnem ezermilliárdot takarítottak meg a magyar családok
Németh Szilárd István (Fidesz) arról beszélt, Brüsszel elvenné az uniós tagállamoktól azt a jogot, hogy megállapítsák az energia árát. Nagy viták és csaták várhatók, ezért a kormánypártok tudni szeretnék, megvédjék-e rezsicsökkentést, vagy fogadják el Brüsszel döntését. Fónagy János, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkára kijelentette, a kormány egyik legfontosabb célja a rezsicsökkentés eredményeinek megőrzése. Szerinte a rezsicsökkentés révén 2013 és 2016 között mintegy 910 milliárd forintot takarítottak meg a magyar háztartások.
Forrás: MTI; kezdőkép: Szigetváry Zsolt/MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS