Négy év börtönbüntetésre ítélte a Fővárosi Ítélőtábla csütörtökön azt az ügyvédet, aki magas rangú rendőri vezetők nevével visszaélve kenőpénznek szánt milliókat csalt ki bűnözőktől. A korábban hasonló bűncselekmények miatt felfüggesztett börtönbüntetésre ítélt ügyvédnek így a korábbi büntetésével együtt legalább hat évet kell letöltenie.
Mint arról korábban már beszámoltunk az ügyvéd a vád és most már a jogerős ítélet szerint azt állította egy férfinak, hogy egymillió forintért el tudja intézni, hogy Budapesten töltse szabadságvesztését. Az ügyvéd egy büntetés-végrehajtási dandártábornok megvesztegetését állította valótlanul, a kért egymillió forintot átvette, valójában azonban semmilyen intézkedést nem tett. Később a férfi azt állította a szabadságvesztését töltő férfinek, hogy rendőrségi kapcsolatai révén, 14 millió forintért “vádalkut tud köttetni”. A vádlott egy rendőr dandártábornok megvesztegetését állította, és a kért összeget átvette, de az állítólagos alku elintézése érdekében semmit sem tett. Az ügyben eljáró Központi Nyomozó Főügyészség a nyomozás során megállapította, hogy a vádlott által kapcsolataként megnevezett két magas beosztású személy az ügyben nem volt érintett. A kiemelt jelentőségű ügyben ezért a főügyészség vesztegetést állítva elkövetett hivatali befolyással üzérkedés bűntette és más bűncselekmények miatt emelt vádat Sz. Géza ellen.
Rutinná vált lehúzások
Perbeszédében az ügyvéd védője felmentést illetve az elsőfokú, elmarasztaló ítélet hatályon kívül helyezését kérte a bírói tanácstól. A védelem ugyanis mások mellett arra hivatkozott, hogy a bizonyítékként használt leleplező hangfelvételt jogtalanul készítette a nyomozó hatóság, és eljárási szabályokat szegett meg az első fokon eljárt Fővárosi Törvényszék. Ennek ellenére hiába hivatkozott a vesztegetést állítva elkövetett hivatali befolyással üzérkedés és csalás miatt a vádlottak padjára került ügyvéd beteg feleségének ápolására is, a tábla csak annyiban enyhített a törvényszék ítéletén, hogy nem a büntetés letöltésének kétharmadánál, hanem felénél helyezhető szabadlábra. Emellett előírta azt is, hogy a több mint 17 milliónyi kenőpénznek szánt összeget meg kell fizesse a büntetőper sértettjének. A „nagy szerencsejátékos” hírében álló vádlottnak ugyanakkor jóval több áldozata lehet. Lapunk úgy tudja, hogy többen fontolgatják, feljelentést tesznek az ügyvéd ellen.
Bérdi Zsolt, a sértett jogi képviselője lapunknak kifejtette:
„ha valaki maga tesz feljelentést, amelyben akár még vesztegetési szándékát is beismeri, eljárást vele szemben nem indít a rendőrség.”
Igazi „nagyhalakra” hivatkozva könnyen megtévesztette a bűnözőket
A volt ügyvéd igazi “nagyhalakra”, Biczó Lászlóra, a Márianosztrai Fegyház és Börtön parancsnokára, valamint Ignácz Istvánra, a Pest Megyei Rendőr-főkapitányság korábbi vezetőjére hivatkozott, mint akiknek a megvesztegetésével a sértettet kihúzhatja a slamasztikából. F. Tibor ellen még 2004-ben kábítószerrel való visszaélés miatt eljárás indult, előzetesbe került, később pedig jogerősen tíz év fegyházbüntetésre ítélték. Azonban még az elsőfokú ítélet meghozatala előtt az ügyvéd megkereste a börtönben ülő férfi élettársát és felajánlkozott, hogy bv-s kapcsolatai segítségével , egymillió forint fejében elintézi, hogy a férfi Budapesten, „családja körében töltse le büntetését”. Ekkor használta fel először Biczó László nevét is, ám ennek ellenére F. Tibor végül Márianosztrán, majd Szegeden töltötte le szabadságvesztését, ráadásul az ügyvédet annyira nem érdekelte “megbízója” sorsa, hogy az átszállítás érdekében még a hivatalos lehetőségeket sem használta ki – legalábbis ez áll a hozzánk eljuttatott, nyomozás során tett tanúvallomásokban, valamint abban a feljelentésben, amit a két sértett 2012 augusztusában tett Sz. Géza ellen, aki, ahogy arra az ügyészségi közlemény is rámutatott, „vádalkuval” is hitegette ügyfelét.
Emberölésről betanított mesével akart volna „vádalkut” kicsikarni
A „vádalku” lényege az volt, hogy Sz. Géza azt ígérte, rendőri kapcsolatait megmozgatva egy emberölésről fog információkat szerezni és annak történetét „betaníttatja” F. Tiborral , aki ezt majd szépen elmondja a hatóságoknak.
„Arról lett volna szó, hogy átadta volna nekem az információkat egy megoldatlan gyilkossági ügyben, amelyeket én közöltem volna a nyomozóhatósággal. Azt ígérte, hogy másodfokon vagy kiengednek, vagy pedig nagy mértékben enyhítenek az ítéletemen”
– mondta el az ügyészeknek a sértett.
A „munkáért” Sz. Géza 14 millió forintot tett zsebre, mondván, hogy neki Ignácz István „személyes jó barátja” és ezen kívül még több rendőri vezető névjegykártyáját is megmutatta F. Tibornak, mint akik garanciái lehetnek a megállapodásnak. A férfi élettársa az ügyészségen azt vallotta, hogy a saját lakásán átadott összegről egy letéti szerződést írtak, de az ügyben természetesen nem történt semmi, majd miután felháborodottan számon kérték a férfit, azt mondta, hogy az összeget “betette egy cégbe”, mert az “annak indulásához kellett”, és ha “kiderül, hogy a letéti pénzt elsikkasztotta, ő is börtönbe kerül”. Emiatt az ügyvéd a nővel aláíratott egy nyilatkozatot a letéti szerződés megszüntetéséről, majd egy kölcsönszerződést, amely szerint az élettárs “baráti” kölcsönként 14 millió forintot adott. Az ügyvéd később azzal is védekezett, hogy ő már továbbadta a teljes összeget társainak, így semmit nem tehet. Mindezektől függetlenül a védő egy évvel később egy mondvacsinált ürüggyel újra be tudta csapni és további hárommillióval „le tudta húzni” áldozatait. Azaz a sértetteket ért kár közel 18 millió forint.
Nem tanult a korábbi büntetésből sem
Sz. Gézának nem a mostani volt az első „ballépése”. Úgy tudjuk, a férfi a 2000-es évek közepén, ugyancsak befolyással üzérkedés miatt már állt bíróság előtt, ám akkor még megúszta felfüggesztett börtönbüntetéssel. Akkor éppen az a bíró ítélte el, aki F. Tibort is lecsukta.
A dolog pikantériája amellett, hogy a mostani bűncselekményét a felfüggesztett büntetés hatálya alatt követte el az, hogy akkori áldozatainak is Ignácz István és Biczó László nevét lebegtette. Bűnösségét egyébként akkor úgy tudták bizonyítani, hogy az elővigyázatos sértettek a beszélgetést rögzítették, amit az eljárás során fel is használtak a bukott ügyvéddel szemben. Bérdi Zsolt, F. Tibor jogi képviselője az esettel kapcsolatban a PestiSrácok.hu-nak korábban úgy nyilatkozott, hogy
„az ember pironkodva nézi, amikor egy ügyvéd kollégája ül a vádlottak padján, akinek éppen az lenne a dolga, hogy tisztességgel végezze a dolgát és képviselje az ügyfelét”.
Szerinte megdöbbentő, hogy Sz. Géza kiszolgáltatott embereket ilyen szemérmetlenül kihasznált, majd a jogi képviselő kiemelte, sajnálatos módon nem egyedi esetről van szó, ám az ügyek többségében nem indul büntetőeljárás.
Nem Szabó Géza az első, aki így húz le büntető eljárásba keveredett embereket
2015-ben egy hasonló ügyben hozott jogerős döntést a bíróság, mégpedig a tavaly elhunyt Kiss Ernő dandártábornok, a KBI egykori nagyhatalmú vezetője perében, amikor jogerősen négy és fél évre és vagyonelkobzásra ítélték, mert a vád szerint közel egymilliárd forinttal akarta lehúzni az MVM milliárdos hűtlen kezeléssel vádolt, majd első fokon felmentett volt vezérét, Kocsis Istvánt. A tábornok is azzal hitegette Kocsist, hogy magas beosztású ismerősei, nevezetesen Pintér Sándor és Polt Péter segítségével eléri, hogy kimossák őt a büntetőeljárásából.
Mivel lényegében helyben hagyta a Fővárosi Törvényszék elsőfokú ítéletét az Ítélőtábla, jogerősen is legalább négy évet kell a rácsok mögött töltenie a bukott ügyvédnek, és örökre eltiltották hivatásának gyakorlásától, a közügyektől pedig öt évre.
Fotó: nol.hu, inferto.com, MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS