A DK szerint ősszel meg kell kezdeni az MSZP-vel való együttműködés kereteinek kialakítását a legtöbb egyéni mandátum megszerzése érdekében. A Magyar Idők úgy tudja, a szocialisták új frakcióvezetője Tóth Bertalan lesz, míg a frakcióvezető-helyettesi posztot Burány Sándor kapja meg. Mesterházy Attila az Országgyűlés költségvetési bizottságának elnöke lehet.
Mindenki számára, így az MSZP mindenkori elnöke számára is világosnak kell lennie, hogy nincsen más út, csak a demokratikus pártok összefogása, együttműködése. Csak így lehet legyőzni Orbán Viktort, ezt bebizonyította számos időközi választás. Az együttműködés kereteinek a kialakítását ősszel meg kell kezdeni – jelentette ki a Magyar Időknek a DK szóvivője. Gréczy Zsolt szerint ennek olyannak kell lennie, ami a lehető legtöbb egyéni mandátum megszerzését eredményezi, mert a választás az egyéni körzetekben fog eldőlni.
„Menni fog ez magától”
– fogalmazott a szóvivő kérdésünkre, hogy az együttműködésről szóló tárgyalásokat kinek kellene kezdeményeznie.
Ismert, az MSZP hétvégi kongresszusán Molnár Gyulát választották elnöknek, aki a négy aspiráns közül egyedüliként képviselte, hogy meg kell hirdetni a nyitás politikáját és „legalább a vasárnapi asztalhoz leültetni a baloldali pártcsaládot”. Molnár már a dunaújvárosi időközi választáson is azon a véleményen volt, hogy az MSZP-nek át kellene adni az indulás jogát a DK-nak és Gyurcsány Ferencék jelöltjét kellene támogatni.
Választókerületenként egy jelöltet kell állítani
Az MSZP szombaton megválasztott elnöke szerint a baloldali ellenzéki pártoknak az Orbán-kormány leváltása érdekében választókerületenként egy jelöltet kell állítaniuk 2018-ban a parlamenti választáson. Molnár Gyula az MTI-nek adott interjújában jelezte, gyors és békés tisztújítást szeretne a parlamenti frakcióban és Tóth Bertalan hangsúlyos szerepvállalását. Gyurcsány Ferencről, Horn Gyuláról is beszélt, és kijelentette: nem kérnek bocsánatot többet, higgyék el az emberek, hogy az MSZP megtanulta, hol hibázott.
Molnár Gyula az elnökváltást azzal magyarázta, hogy a kongresszusi küldöttek többsége hálás azért, amit a távozó elnökség a nehéz helyzetben lévő párt stabilizálásáért tett, de úgy gondolták, ebbe az irányba nincs már növekedési potenciál, változtatni kell. Szerinte tízből hat magyar úgy gondolja, hogy kormányváltás kell, és most az a feladat, hogy tízből négy ember azt mondja, az a jó irány, amit a szocialisták vagy a szocialisták dominálta együttműködés képvisel. A pártelnök előnynek tartja, hogy nem parlamenti képviselő, mert így nem kötik a nemzeti együttműködés rendszerének szabályai. Véleménye szerint a parlamenti szabályok átalakítása, “a házelnök mentális megroppanása” óta a konstruktív ellenzékiség kifejezés kiüresedett; a parlament nyilvánosság megszűnt, ezért elsősorban nem a parlamentben kell megmutatni, mit gondolnak az országról.
Nem elég a „váltsuk le Orbánt!” szlogen
Úgy látja, azzal nem lehet választást nyerni, hogy váltsák le Orbán Viktort, arról is kell valamit mondani, hogyan nézzen ki az ország. Hozzátette: a parlamenti frakciónak ki kell dolgoznia 10-15 törvényt – például a közszféra béremeléséről, az egészségügyi reformról, az oktatással kapcsolatban – , amelyet fontosnak gondol, és amelynek parlamenti benyújtásával állásfoglalásra kényszeríti a Fideszt. Molnár Gyula kifejtette: a parlamenten kívüli politizálás nagyon sok vidéki program szervezését jelenti, és ide sorolta az értelmiséggel, a szakszervezettel és a civilekkel való folyamatos kapcsolatot is. Az ezekkel a csoportokkal való együttműködést konkrét ügyekben tartja elképzelhetőnek. Az a feladatuk, a Fideszénél több szavazójuk legyen, ehhez pedig meg kell hallani az emberek hangját – tette hozzá.
Megvan a változás igénye a társadalomban
A pártelnök szerint megnyerhetik a 2018-as választást, mert a változás igénye megvan a társadalomban, és a Fideszen belül, illetve a Fidesz és a társadalom között komoly feszültségek vannak. Elmondta, nem kérnek bocsánatot többet semmiért, azt kérik az emberektől, hogy bízzanak bennük és higgyék el, az MSZP megtanulta, hol hibázott, azt is kérte, hogy az emberek ne higgyék el az “elmúltnyolcévezés” politikai magyarázatát a Fidesz saját hibáira. Az MSZP szombaton megválasztott elnöke szerint a baloldali ellenzéki pártoknak az Orbán-kormány leváltása érdekében választókerületenként egy jelöltet kell állítaniuk 2018-ban a parlamenti választáson. Molnár Gyula az MTI-nek adott interjújában jelezte, gyors és békés tisztújítást szeretne a parlamenti frakcióban és Tóth Bertalan hangsúlyos szerepvállalását. Gyurcsány Ferencről, Horn Gyuláról is beszélt, és kijelentette: nem kérnek bocsánatot többet, higgyék el az emberek, hogy az MSZP megtanulta, hol hibázott.
Forrás: magyaridok.hu, MTI
Fotó: mszp.hu, MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS