Tajvan gazdasági, kereskedelmi és technológiai fontosságára hívta fel a figyelmet vasárnap Josep Borrell, az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője, és felszólította az európai országok haditengerészeteit, hogy vegyenek részt a Tajvani-szoros körüli őrjáratokban. Ez magyarul azt jelenti, hogy az EU vezetése az uniót teljes mértékben bele akarja vinni az USA és Kína közötti konfliktusba. Ennek könnyen lehet az a következménye, hogy Európa gazdasági kapcsolatai megszakadnak Kínával is. A drámai mértékben növekvő háborús veszélytől eltekintve is felmérhető, hogy ez milyen hatással lehet Európa már amúgy is hanyatló gazdaságára, különösen az Oroszországtól történő elszakadás után. És persze jönnek majd a Kína elleni szankciók is.
Az őrjárattal Európa bizonyítaná, hogy elkötelezett a hajózási szabadság biztosítása mellett e kulcsfontosságú térségben
– jelentette ki a főképviselő a Journal Du Dimanche című francia lapnak adott elemzésében.
Elismerjük Kína növekvő szerepét a térségben, ami nem jelenti azt, hogy elégedettek is lennénk vele. Számos ügyben jelentős nézetkülönbségeink vannak
– jelentette ki Borrell, az egyéni szabadságjogokat említve példaként. Emellett azt vetette Peking szemére, hogy az európai vállalatok jelentős hátrányban vannak Kínában a kommunista ország korlátozásai miatt, ezért az európai országok hasonló lépéseket tesznek a kínai cégekkel kapcsolatban. Leszögezte: bár “a boldog globalizáció kora” véget ért, nem szabad teret engedni a zárt gazdasági rendszereknek sem.
A Tajvannal kapcsolatos álláspontunk világos és következetes: egy Kína van, de nem minden áron
– jelentette ki Borrell. Egyúttal arra is figyelmeztetett, hogy óvakodni kell a provokációktól. Aláhúzta: a tajvani nép elsöprő többsége szerint a status quo a leginkább elfogadható megoldás.
Legyünk tehát elkötelezettek ennek fenntartásában
– szögezte le. Borrell már kedden, az Európai Parlamentben is hangsúlyozta, hogy a régió Európa számára rendkívül fontos, gazdaságilag és stratégiailag egyaránt.
A Tajvani-szoros a világkereskedelem egyik legfontosabb helyszíne, az EU-nak ott kell lennie a hajózás, a hajózás szabadságát biztosító műveletek révén
– mondta akkor. Véleménye szerint el kell utasítani minden, Tajvan ügyeibe való külső beavatkozást, mert ez gazdaságilag súlyos következményekkel járhat az EU számára, mivel Tajvan szerepe a legfejlettebb félvezetők gyártásában kulcsfontosságú. Ukrajnára kitérve Borrell az elemzésben leszögezte: Pekingnek nem áll érdekében Moszkva támogatása, elsősorban azért, mert az Oroszországnak nyújtott segítséggel csak tovább mélyítené a nemzetközi világrend polarizálódását, noha Peking többször hangoztatta, hogy éppen ez ellen küzd.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/AP/Francisco Seco
Facebook
Twitter
YouTube
RSS