Az Európai Uniónak biztonságos, méltányos, szabályozott és jogszerű migráció kialakításán kell dolgoznia a migráció kiinduló és tranzitországaival közösen annak érdekében, hogy megteremtse az Európába jutásnak az életet nem veszélyeztető csatornáit – jelentette ki az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője hétfőn.
Josep Borrell az uniós tagországok kül- és belügyminisztereinek közösen tartott tanácsülését követő sajtótájékoztatón hangsúlyozta, az uniónak el kell érnie, hogy a migráció területén együttműködő partnerországok visszafogadják azokat az állampolgáraikat, akik illegálisan tartózkodnak az Európai Unió területén. Az unióban jogosulatlanul tartózkodó illegális bevándorlók visszaküldését és befogadását a migráció kiinduló és tranzitországokkal ápolt együttműködés központi elemévé kell tenni. Szavai szerint a visszaküldést hátráltató akadályok közül sokat az Európai Unió területén belül kell elhárítani, azonban e tekintetben érdekelté kell tenni a partnerországokat is. A mindkét fél számára előnyös együttműködés érdekében az uniónak többet kell fordítania partnerei gazdaságának fejlesztésére, a hosszan tartó stabilitás megteremtésére, hogy kiszámítható jövőt teremthessenek a helyben maradók számára – tette hozzá az uniós diplomácia vezetője.
Ylva Johansson uniós belügyi biztos a sajtóértekezleten kijelentette, a migráció normális dolog, ami mindig is jelen volt Európában. Azt hangoztatta, hogy a migrációt az Európai Uniónak kezelnie kell. Mivel azonban erre egyedül képtelen, hosszan tartó eredményt csak a partnerországokkal ápolt együttműködés erősítése által elérhet el. Elmondta, az Európai Bizottság listát készített, hogy a migráció kezelésében érintett partnerországok milyen mértékben működnek együtt az unióval saját állampolgáraik visszafogadásában. A listán szereplő harminckilenc országgal összefüggésben azt közölte, ha az unió nem ér el kellő előrelépést a visszafogadások tekintetében, az uniós bizottság készen áll arra, hogy még a nyár előtt javaslatokat nyújtson be a vízumpolitikát érintő korlátozások bevezetésére. Az együttműködő országok esetében azonban az Európai Bizottság kész bőkezűbb vízumpolitika kialakítását célzó javaslatokat is előkészíteni – tette hozzá az uniós biztos.
Forrás: MTI, Fotó: MTI/EPA/Sedat Suna
Facebook
Twitter
YouTube
RSS