Nemzetközi tanulmányok is kimutatták, hogy Oroszország fehér felsőbbrendűséget hirdető szélsőjobboldali csoportokat támogat világszerte, hogy megossza a társadalmakat – jelentette ki a Soros-hálózat bábjaként funkcionáló Věra Jourová, az Európai Bizottság demokráciáért és átláthatóságért felelős biztosa szerdán, Strasbourgban, az Európai Parlament szerdai plenáris ülésén.
Jourová a „Vlagyimir Putyin orosz elnök vezette rezsim és az európai szélsőjobboldali és szeparatista mozgalmak közötti együttműködéseket” tárgyaló vitában elmondta: Oroszország szélsőjobboldali csoportokat képez ki és finanszíroz, akik egymással hálózatot szerveznek. Példaként említette az Egyesült Államok által terrorista csoportosulásnak minősített Orosz Birodalmi Mozgalmat, amely jó kapcsolatokat ápol a Skandináviában betiltott Északi Ellenállási Mozgalommal. A biztos felhívta a figyelmet, hogy Oroszország, mielőtt megtámadta Ukrajnát, már évek óta próbálta az országot destabilizálni, és feltartóztatni demokratikus fejlődését.
Ez egy intő jel az EU számára is, hogy a demokráciainkat meg kell erősíteni
– hangsúlyozta.
A bizottság a jobboldali szélsőségesség ellen több eszközökkel is fellép, mások mellett az Europol révén
– tette hozzá. Jourová hangsúlyozta továbbá, hogy a pártfinanszírozás tagállami hatáskörbe tartozik, azonban az Európai Unió központi szerveinek illetékességük van az európai pártcsaládok finanszírozásában. Emlékeztetett, hogy a bizottság tavaly novemberben javaslatot tett az európai politikai pártok és alapítványok finanszírozásával foglalkozó uniós szabályok felülvizsgálatára is. A rendelet aktualizálásának célja, hogy megkönnyítse az európai politikai pártoknak a nemzeti tagpártokkal történő, illetve a határokon átnyúló kapcsolattartását, növelje az átláthatóságot, különösen a politikai hirdetések és támogatások tekintetében.
Álszentségre és kettős mércére figyelmeztetett a Fidesz EP-képviselője
Schaller-Baross Ernő, a Fidesz EP-képviselője hozzászólalását egy idézettel kezdte: „Oroszország reményt és erőt adott minden kisebbségnek a jogaikért folytatott küzdelmükben, a krími referendum pedig rámutatott az Egyesült Államok és az EU kétszínűségére, mert a népek önrendelkezését, emberi és kisebbségi jogaikat csak akkor támogatják, ha geopolitikai érdekeik úgy kívánják”.
Ezek a kijelentések a magyar szélsőjobb részéről hangzottak el néhány éve, amikor tagjai választási megfigyelőként vettek részt a krími referendumban, és ünnepelve fogadták a félsziget Oroszország általi annektálását
– hívta fel a figyelmet a politikus, aki azt mondta, hogy a Jobbik és a magyar baloldal által kötött szövetséget az európai baloldali pártok lelkesen támogatták.
A Jobbik kormányfőjelöltjével Donald Tusk is egy színpadra lépett, bevonva az Európai Néppártot az ellenzék választási kampányába
– tette hozzá Schaller-Baross Ernő.
Forrás: MTI; Fotó: Facebook
Facebook
Twitter
YouTube
RSS