Miközben egyre többen vélekednek úgy, hogy nem létező fogalom a szóbeli közbeszerzés, amelyet a XVIII. kerületi szocialisták honosítottak meg 2010. előtt, addig Józsa István, az MSZP frakcióvezető-helyettese a PestiSrácoknak úgy nyilatkozott, önmagában nem probléma a szóbeli közbeszerzés. A politikus egyúttal arra kért minket, közbeszerzésekkel kapcsolatban a Közgép háza táján nézzünk szét.
EGRESSY KÁROLY – PestiSrácok.hu
Semmi kivetnivalót nem lát az MSZP a 2010. előtti, XVIII. kerületi szóbeli közbeszerzések ügyében, legalábbis erre utal Józsa Istvánnak, az MSZP frakcióvezető-helyettesének a szavai, amelyekkel kérdésünkre a pestszentlőrinci párttársainak az ügyeskedését illette. Mint ismert, korábbi cikkünkben felgöngyölítettük, hogy 2010. előtt még az volt a mindennapos a XVIII. kerületi MSZP, a városüzemeltető cég és a Tápiómenti Kft. kapcsolatában, hogy nem írásban, hanem szóban rendeltek meg munkálatokat, majd fizették a cechet. Öt év alatt, 2005. és 2010. között akár ezer szóbeli megrendelést is végrehajthatott a Tápiómenti Kft., majd tartotta a markát. A kft. annak köszönhetően tömhette teli a zsebét közpénzekkel hogy a kerületi MSZP-s aranyifjak (Kőrös Péter, Szaniszló Sándor és Jaseri Habib Márk, valamint a munkájukhoz asszisztáló expolgármester, Mester László) kitalálták, bevezették és meghonosították a szóbeli közbeszerzés intézményét.
Kíváncsiak voltunk, mit szól az ügyhöz az a Józsa István (képünkön), aki a nyár közepén még parlamenti vizsgálóbizottság felállítását követelte a közbeszerzések odaítélésének és a megítélt közpénzek felhasználása szabályszerűségének kivizsgálása érdekében. Józsa önmagában nem látja problémásnak a pestszentlőrinci MSZP-sek szóbeli közbeszerzését. „A gazdasági jog ismeri a szóbeli megállapodás témakörét, de a teljesítést igazolni kell. Önmagában azért nem probléma a szóbeli megrendelés, mert meg kell nézni, hogy az mire vonatkozott. Például ha épület karbantartásáról van szó, akkor lehetnek olyan munkák, amelyeket elég egy telefonnal megrendelni. Ilyen például az, ha az iskolában csöpög a csap, vagy nem folyik le a WC. (A lőrinci ügyben milliárdos összértékű megrendelésekről van szó – PS.) Ezen esetekben elegendő a szóbeli, telefonos megrendelés, de arról naplót kell vezetni, hogy ki, mikor, mit és miért csinált” – jelentette ki Józsa István. A politikus egyúttal arra kért minket, hogy a Közgép háza táján nézzünk szét, ha közbeszerzésről van szó, és ne a 2010. előtti MSZP-s ügyekkel foglalkozzunk. „Nézzenek csak utána, hogyan fizeti ki az alvállalkozóit a Közgép. A csongrádi Tisza gát munkái után például azután volt csak hajlandó fizetni a cég, amikor az alvállalkozó kilátásba helyezte, hogy visszabontja a partfalat. Háromszázmilliárd forint felett van a Közgép rendelésállománya. Ma mindenki azon dolgozik a közbeszerzési területen, hogy a Közgép, Orbán Viktor baráti köre maximálisan ki legyen szolgálva munkával” – mondta Józsa István.
Megkerestük a Budapesti Önkormányzatok Szövetségét, és a szervezet elnökét, Láng Zsoltot is. Az elnök, aki egyben a főváros II. kerületének polgármestere is a pestszentlőrinci esettel kapcsolatban úgy vélekedett, „azért is elitélendő” a pestszentlőrinci szocialisták korábbi gyakorlata, mert „a teljes önkormányzati szektorra árnyékot vet”. „A II. Kerületben, és Magyarország önkormányzatainak döntő többségében az érvényben levő jogszabályi keretek között zajlanak a közbeszerzések” – hangsúlyozta Láng Zsolt.
PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS