Rekordszintet ért el a kokain- és ópiumelőállítás a világon, miközben az opioidválság már nemcsak az Egyesült Államokat érinti, globális problémává kezd válni – ismertette kedden Bécsben a 2016-os adatok alapján készített legfrissebb jelentését az ENSZ Kábítószer- és Bűnüldözési Hivatala (UNODC). Mind Afganisztán, mind Kolumbia növelte termelését.
A globális ópiumtermelés 65 százalékkal nőtt, 10.500 tonna bódítószert állítottak elő 2016-ban, ami annak tudható be, hogy Afganisztánban növelték a termőföldek kiterjedését és a terméshozamot. Ugyanebben az évben 25 százalékkal 1.410 tonnára emelkedett az előállított kokain mennyisége. Ez annak következménye, hogy Kolumbiában fokozták a termelés mértékét. Ezzel összefüggésben állhat, hogy 20 millió fővel nőtt a drogfogyasztók száma 2015 és 2016 között a világon. Az UNODC becslései szerint 2016-ban mintegy 275 millió ember használt kábítószert legalább egyszer egy évben, ami 8 százalékos növekedés 2015-höz képest. Az ENSZ-ügynökség figyelmeztetett arra is, hogy az Egyesült Államokat sújtó opioidválság átterjedt a világ más tájaira is, főként Afrikára és Ázsiára.
A jelentésben külön felhívták a figyelmet a tramadol nevű fájdalomcsillapítóra, ami jelenleg az egyik legnagyobb fenyegetést jelenti Afrika bizonyos részeire. A tramadolt ráadásul Észak-Afrikából csempészik tovább a Közel-Keletre, ahol a gyógyászati célú kábítószerek használata egyre ütemesebben terjed. Az Egyesült Államokban 63.600 ember vesztette életét drogok túladagolása miatt, közülük 19.400 ember gyógyászati célú opiodból fogyasztott többet a kelleténél.
A kábítószerpiac vélhetően az egyre nagyobb kínálat miatt bővül
-állapította meg Jurij Fedotov, az UNODC főigazgatója.
Forrás/fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS