Rakéták csapódtak be Kabulban kedden az elnöki palota közelében az íd al-adha iszlám ünnep alkalmából tartott ima idején, a támadásban legalább hat ember megsebesült – közölte a Tolonews afgán hírtelevízió. A leadott képsorok tanúsága szerint Asraf Gáni elnök és társai az incidens után folytatták az imát. Az Iszlám Állam nevű terrorszervezet magára vállalta a támadást.
Mirvaisz Sztanikzai belügyi szóvivő elmondta, az egyik rakéta egy kormányzati épületben csapódott be, mindössze néhány méterre az elnöki palotától. Az incidens után néhány perccel hat sebesültet szállítottak az Emergency olasz egészségügyi segélyszervezet kórházába – közölte Marco Puntin, az Emergency afganisztáni programkoordinátora. Hírügynökségek szerint a környéken több hangos robbanást hallottak. Az elnöki palota az úgynevezett zöld negyedben található, amely egyebek közt több nagykövetségnek is otthont ad.
Az Iszlám Állam magára vállalta a támadást
A támadást az Iszlám Állam nevű terrorszervezet vállalta magára. A dzsihadisták állítása szerint hét rakétát lőttek ki az elnöki palotára. Az afgán elnök ünnepi beszédében mindazonáltal a kormány ellen fegyveres felkelést folytató, radikális iszlamista tálib felkelőket tette felelőssé az incidensért, kijelentve: a tálibok nem rakétákkal, hanem csak azáltal nyerhetik meg maguknak az országot, ha megnyerik az emberek szívét. Ünnepi beszédében Asraf Gáni kiemelte, hogy az idei íd al-adhán elsősorban az afgán biztonsági erőknek adóznak tisztelettel, akik nagy bátorságról és önfeláldozásról tettek tanúságot az elmúlt három hónapban.
A tálibok nem hajlanak a békére
Leszögezte továbbá, hogy míg Kabul bebizonyította, hogy az Afganisztánban dúló konfliktus lezárását kívánja, a tálibok nem adták jelét a béke iránti vágyuknak. Éppen ezért Gáni súlyos hibának nevezte az afgán kormány tavaly szeptemberi lépést, amikor elengedett ötezer tálib foglyot. Jóllehet a foglyok szabadon bocsátása az afgánközi egyeztetések egyik feltétele volt, az elnök kedden azt hangoztatta, hogy a radikálisok a mai napig sem kötelezték el magukat ezen tárgyalások mellett.
Pakisztán tálib vezetőket rejtegethet
Gáni bírálta Pakisztánt is, amely szerinte még mindig tálib vezetőket rejteget a területén, hozzátéve, hogy a nemrég az afganisztáni-pakisztáni határon lezajlott harcokban – amelyek során a tálibok elfoglalták Szpin Boldak határvárost – megsebesült szélsőségeseket pakisztáni kórházakba szállították.
Saját területén Pakisztán nem akar tálib uralmat, de a pakisztáni sajtó aktívan népszerűsíti a tálibok irányította Afganisztán tervét
– jelentette ki az elnök.
Romlott a biztonsági helyzet
Afganisztánban drámai mértékben romlott a biztonsági helyzet azóta, hogy májusban megkezdődött a külföldi haderő kivonása. A szélsőséges tálibok azóta óriási területeket vontak az ellenőrzésük alá, és már a fővárost, Kabult fenyegetik. A dpa német hírügynökség szerint az Iszlám Állam területeket, harcosokat és vezetőket is vesztett Afganisztánban az elmúlt időszakban, ráadásul az afgán kormányon kívül a tálibok is harcot folytatnak a dzsihadisták ellen. Egy ENSZ-jelentés szerint azonban az Iszlám Állam továbbra is képes támadásokat végrehajtani a dél-ázsiai ország számos részén.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/AP/Rahmat Gul
Facebook
Twitter
YouTube
RSS