Bardóczi Sándor, a főváros főtájépítészének kinevezett kertésze tényleg hülyének nézi az internet népét. Ezt bizonyítja legalábbis, hogy legfrissebb Facebook-posztjában egy szakmainak szánt pixeles műholdképpel igyekezett bizonygatni egyre kiábrándultabb fővárosi követőinek, hogy a Városligetben nem nőtt a zöldfelület. “A tények makacs dolgok!” – tette hozzá a poszt végén, és mi is gondolatban odaképzeljük, hogy önelégült mosollyal tette karba a kezét a poszt megírása után, hogy ezzel most egyszerre bizonyított Karácsony Gergelynek, aki a Városliget Projekt folyamatos szakmainak álcázott gáncsolása miatt tette meg a főváros tájrendező főépítészének, vagy minek, és egy kicsit megbuktatta Orbánt is pénteken, pár milliszekundumnyira, de az is valami. Közben portálunk is utánanézett Bardóczi “tényeinek”. Spoiler: kamu.
Akinek így elsőre nem ugrik be a Bardóczi név még a titulus ellenére sem, annak segítünk: Bardóczy a méhpásztor, ő a fővárosi méhlegelők számadóméhésze. A méhlegelészet magyarországi atyja, mondhatnánk, bár azt kevesen tudják, hogy már Bardóczi előtt is volt egyébként méhlegelő a fővárosban, és éppen a Városligetben, amit egyszerűen azért nem kezdtek már el reklámozni, mikor Bardóczi előjött ugyanazzal, mert a méhlegelők annyi visszatetszést váltottak ki a fővárosiak körében, hogy inkább elengedték. Szóval, a Városligetben van igazi méhlegelő, akit érdekel, menjen ki, keresse meg. Az, hogy nem nyírjuk, és hagyjuk felgazosodni és kiszáradni a közterületek zöldfelületeit ellenben nem méhlegelő, bár Bardóczi már egy csomó új növény és állatfajt kimutatott a kóródzsumbujban, mindenki más csak a toklász özönszerű elterjedését tapasztalja.
Node, kicsit eltértünk a tárgytól, hiszen a pixeles, betájolatlan Facebook-képnél és a tényeknél jártunk. Innentől viszont túl egyszerű a dolgunk. Bardóczi maga írja bizonyító erejűnek szánt posztjában, hogy a 2015 és 2020 közötti adatokat hasonlította össze a „műholdfelvétel”, amelyen látszik, hogy nem nőtt a zöldfelület. Idézzük ide a szerzőt magát is, mert túl rövid lenne nélküle a cikk:
Az elemzés egy 2015-ös és 2020-as műholdas infrafotó összehasonlításával készült és bemutatja, hogyan változott a terület zöldfelületi intenzitása a vizsgált két időpont között. A piros területek, ahol a zöldfelületi intenzitás csökkent, a zöld, ahol nőtt, a sárga, ahol stagnált.
Majd hozzáteszi,
még a főváros októberi közgyűlésén is elhangzottak olyan képviselői mondatok, amelyek szerint a “Városligetben nőtt a zöldfelület”. Nos a tények makacs dolgok. Nem nőtt. A legnagyobb zöldfelületi növekmény a lebontott, és még ma is kordonok mögötti PECSA területén, illetve a Fővárosi Állat és Növénykert területén detektálható.
Igen, abban igaza van Bardóczinak, hogy a tények makacs dolgok. Például az is elég makacs tény, hogy most 2023 novembere van. A Bardóczi által vizsgált időszak legutolsó pillanata is viszont még bőven a Liget Projekt egyes épületeinek építési szakaszában volt. Tehát az is makacs tény, hogy
- a Magyar Zene Háza műszaki átadása 2021. december 16-án volt
- a Néprajzi Múzeum megnyitója pedig 2022. május 23-án
A Bardóczi által szerintem szándékosan ilyen trehány minőségű fotón a ronda nagy foltok bizony építési területek, például a fent említett két épületé, meg a 2020 végén átadott, még be nem zöldült tetejű mélygarázsé. Egyszóval, ha már műholdkép, szeretnénk egy ideit látni azért, ha nem gond. Az építkezések lezárulta, az épületek átadása, a parkosítás befejezése után, az eltelt pár évben hátha zöldült valami a Városliget.
Ellenben, ha egy FőTályÉpitésznek tényleg ilyen szakmai „volumenű” Facebook-posztok gyártása a feladata, és ő komolyan gondolta, hogy ez a színvonal elég Magyarország fővárosában főkertésznek lenni, akkor bizony nagyon téved. Mert a tények tényleg makacs dolgok. Amikor attól eltér valaki, azt úgy hívják: hazugság.
Vezetőkép: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS