A jemeni lázadók sorozatos vörös-tengeri támadásaira reagálva az amerikai és brit erők csapássorozatot mértek a kalózokra. A válaszcsapásnak az ENSZ Biztonsági Tanácsa adott zöld utat, miután a szervezet elítélte a felkelők akcióit. A BT határozatásoz azonban Oroszország és Kína nem csatlakozott.
Nagy-Britannia és az Egyesült Államok közös akcióban mért csapássorozatot csütörtökön a húszi lázadók ellen a Közel-Keleten. Washington és London több tucat olyan helyszínt bombázott Jemenben, amelyeket az iráni támogatású síita lázadók használnak. Az akcióban a USS Eisenhower repülőhordozó egységei is részt vettek, a brit haditengerészet pedig bevetette a Sea Viper rakétákat is.
A Euronews értesülései szerint, az amerikai és brit hadihajókról kilőtt Tomahawk robotrepülőgépek és az F16 vadászgépek rakétái logisztikai csomópontokat, ellátó létesítményeket és légvédelmi rendszereket céloztak meg. Előzőleg Rishi Sunak brit miniszterelnök hívott össze válságstábot, és az egyeztetésekbe bevonta Egyiptomot is. Biden amerikai elnök pedig azt közölte, hogy a csapásokat Ausztrália, Bahrein, Kanada és Hollandia támogatásával hajtották végre, „közvetlen válaszként a Vörös-tengeren lezajlott példátlan támadásokra”.
Az akciókat Szaúd-Arábia és Katar is támogatja, de egyelőre csak logisztikai eszközökkel. A brit egységek Typhoon rakétákat is bevetettek az akciósorozatban.
Az amerikai elnök kiemelte, hogy a jemeni provokációk immár közvetlenül fenyegették az amerikai személyzetet, civileket és a kereskedelmet. a régióban.
A célzott csapások egyértelmű üzenetei annak, hogy az Egyesült Államok és partnerei nem tűrik a személyzetünk elleni támadásokat, és nem engedik, hogy ellenséges szereplők veszélybe sodorják a hajózás szabadságát a világ egyik legkritikusabb kereskedelmi útvonalán
– fogalmazott Joe Biden. A Telegram iráni csatornái szerint sorozatos csapások érték a jemeni főváros, Szanaa repülőterét is, és órákra megbénultak a lázadók webhelyei is. A lázadók szerint megmaradt a képességük, hogy “jogosan megvédjék magukat, és Washingtonnak és Londonnak kell viselnie a felelősséget a Vörös-tenger militarizálásáért”. Ezt Yahya Sare’e, a terrorszervezet katonai szóvivője közölte.
Törésvonalak
Miközben az ENSZ BT határozatát a válaszcsapások lehetőségéről Oroszország és Kína, a tanács két tagja nem támogatta, érdekes törésvonalak rajzolódtak ki a nagyhatalmak között. Bár a jemeni lázadókat hivatalosan egyik tartózkodó ország, de még Irán sem támogatja, a médiahadjáratban egyértelműen a kalózok oldalára álltak. Erről tanúskodik, hogy a jemeni felkelők közleményben köszönték meg az egyik legnagyobb orosz geopolitikával foglalkozó Telegram-csatorna, a DD Geopolitics támogatását:
Az üzenetben a húszi lázadók megköszönték a portál “támogatását a nyugati aroganciával, és arabellenességgel, különösen a palesztinok elleni médiatámadásokkal szemben”.
Forrás: Euronews, Telegram; Fotó: EPA/CLEMENS BILAN / POOL
Facebook
Twitter
YouTube
RSS