Bár a magánbeszélgetéseikben diktátornak nevezi a magyar kormányfőt, annak ellenére mégsem tartja zsarnoknak Jean-Claude Juncker. Minderről a HVG-nek adott interjúban mesélt a brüsszeli politikus, aki arról is beszélt, mennyire rosszul esik neki, amikor őt támadják.
Juncker a 2004-es uniós csatlakozás évfordulója alkalmából adott interjút a visegrádi államok egy-egy szerkesztőségének; Magyarországról – mily meglepő – a HVG kapott lehetőséget. Az interjúban azt mondja, az unió megtette az előkészületeket a május végi választásokba való külföldi beavatkozás kivédésére, bár ő személyesen több forrást is el tudott volna képzelni erre a feladatra. A lapnak adott interjúban azt is részletezi, hogy az álhírek elleni küzdelmet nagyon nehéz feladatnak tartja. A bizottság ugyanakkor elkészített egy kiadványt, amellyel a leginkább Magyarországon terjesztett álhírekre reagálnak. Juncker hangsúlyozta:
Én mindig tartom magam ahhoz: mi, a bizottság részéről nem lábra, hanem labdára megyünk. Tapasztalom én, hogy bizonyos helyzetekben a labda a pályán sincsen, így sokan az egyetlen embert rugdossák középen: a Junckert. Tudom, hogy beterítenek álhírekkel. Nem aggaszt ugyan, de azért jól sem esik.
A HVG rákérdezett Orbán Viktorhoz fűződő kapcsolatára, a kvótadöntés hátterére, az európai ügyészség munkájára és a küszöbön álló politikai változások tétjére. És vajon kire készül május 26-a után? Juncker állítja: a megoldás nem szerepelt a magyar kormány plakátjain.
Egy politikus pusztán attól nem lesz demokrata, mert a szavazópolgárok többsége megválasztotta
– mondja Orbán Viktor kapcsán Jean-Claude Juncker. A brüsszeli politikus azt is kifejtette, hogy miért tartja fontosnak, hogy az uniós országokban a kormány politikai hovatartozásától függetlenül minden polgár képviselethez jusson. Mint mondta: az EU tagállamaira ugyanazon szabályok vonatkoznak, mint a csatlakozásra várókra; a fékek és egyensúlyok rendszerére szükség van.
A teljes interjút a kedd délután megjelenő HVG hetilap legújabb kiadásában olvashatják el.
Forrás: PS/HVG; Fotó: PS/MTI/EPA/Stephanie Lecocq
Facebook
Twitter
YouTube
RSS