A „Politikát ne vigyük bele az oktatásba!” bölcsességet ismételgető Független Diákparlament három miniszterelnök-jelölt társaságában (éppenséggel szakpolitikusokat is hívhattak volna… – a szerk.) mutatták be Az oktatásról szóló vita című hétfői szakestet, ha már a kormány részéről egy felnőtt sem volt hajlandó a „forradalmi” tüntetéseik során megfogalmazott kihívásukat komolyan venni. Az LMP-t Szél Bernadett képviselte, a Jobbik miniszterelnök-jelöltjeként Vona Gábor és az MSZP-P üdvöskéje, Karácsony Gergely vitázott arról, hogyan tennék külön-külön (vagy együtt) jobbá a „butító és elnyomó” orbanisztáni oktatási rendszert. A esemény valóban hamar vitává alakult, azonban ez csak még erősebben mutatta azt, hogy alapkérdésekben is képtelenek egyetérteni az ellenzéki pártok politikusai (nemhogy közösen egy országot vezetni), csupán ujjal tudnak mutogatni egymásra és erőteljesen lobbizni a szavazati joggal még nem rendelkező diákok szavazataiért.
Megszervezte az önmagát „függetlennek” nevező diákparlament azt a miniszterelnök-jelölti vitát, amelyből várakozásaik ellenére csupán egy csúnya veszekedés kerekedett. Szél Berni hozta a tőle várhatót, említette Magyarország „kis Svájccá alakítását”, hogy milyen nagyon sok pénzt ígérnek a diákoknak, a kezdő tanárok fizetését háromszorosára emelnék, és persze modern felszereléseket és széles sávú internetet is ígért minden háztartásba. Az LMP társelnöke továbbá lobbizott „Orbán Viktor eltakarításáért”, mélységes sajnálatát fejezte ki aziránt, hogy nem ülnek több alkalommal egy asztalhoz az ellenzéki politikusok, valamint Karácsony Gergőt piszkálta azzal, semmi nem garantálja, hogy az MSZP nem követi el ugyanazokat az oktatásügyi hibákat, amelyeket kormányzásuk idején produkáltak.
Karácsony Gergelyt kicsit magával ragadták az indulatok, és leginkább azt firtatta, vajon mennyiben is tekinthető a Jobbik oktatáspolitikája modernnek, XXI. századinak, továbbá milyen jogon is bírálja Vona a Fidesz oktatáspolitikáját, miközben szerinte a Jobbiké számtalan ponton megegyezik a jelenlegi kormány oktatási rendszerével. Nem ez volt a két politikus között az egyetlen vita, az MSZP-P miniszterelnök-jelöltje többször odapörkölt a 180 fokos fordulatot vett Vona Gábornak, hogy ugyan miért hinne neki bárki is, amikor két évvel ezelőtt még a szöges ellentétét állította mindannak, amit most mond. Vona erre csak annyit reagált:
A jelenlegi Vona Gábor, aki itt ül önökkel, az igazi, én ezekben a kérdésekben változtam, te meg pártot váltogatsz.
Karácsony Gergely reakcióját azonban valószínűleg nem tette zsebre:
Nem vagyok egy párthű ember, de elvhű annál inkább.
A hűség és a lojalitás két szobrának összecsapása után a beszélgetés áttekeredett az elmaradhatatlan, kihagyhatatlan bezzeg példára, a finn oktatási rendszerre, amit noha egyikük sem ismer – mindegyikük szeret. Külön üdvözölték azt a tökéletesen értelmetlen követelést, miszerint a lexikális tudás már a múlté, s minden, amire egy fiatalnak szüksége lehet, nem a tankönyvekben van megírva, így Magyarország is kövesse a finn példát, vagyis vegyék tervbe a tankönyvek kiiktatását.
Vona Gábor az est nagy részét azzal töltötte, hogy a Független Diákparlamentet (FDP) magasztalja az egekig, és biztosítsa a diákságot arról, ha a Jobbik kormányra kerül, ők bizony mindig meg fogják hallgatni a szerveződő diákegyesületeket bármilyen hasfájás vagy szerelmi csalódás érje is őket. Pár nevelés-módszertani panel betanulásán és mantrázásán kívül Vona egyetlen érdekesnek mondható felvetése a szegregációval volt kapcsolatos, de az is csak azért, mert bár nem az ördögtől, de a Jobbiktól való. Kiemelte Járóka Lívia gondolatait a szegregáció kapcsán, miszerint a hátrányos helyzetű gyerekeknél azok pozitív eredményeit kell kiemelni és példaként bemutatni.
Az FDP nyilvános miniszterelnök-jelölti vitáján az LMP, az MSZP-P és a Jobbik miniszterelnök-jelöltjei mellett Kormos Krisztián, a diákparlament szóvivője és Gyarmathy Éva oktatásszakértő is részt vett (ő klinikai és neveléslélektani szakpszichológus, az MTA tudományos főmunkatársa).
Vezető kép: Hírstart.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS