A hiperpasszív angoltudású főpolgármester megszorítócsomag bevezetéséről beszélt a Partizán csütörtök esti élő adásában. Azt állította, erről a csomagról őt még meg kell győzni, az általa vezetett 99 Mozgalom júliusban meghirdetett gazdaságpolitikai programja azonban arra utal, hogy borítékolhatóan lesznek megszorítások a baloldal győzelme esetén. Karácsonyék a magyar családokra is kivetnék a fogyasztás és energiafelhasználás után fizetendő zöldadót. Sőt, az idén megindult orvosi béremelés eredményét az egykulcsos adó megszüntetésével agyonvágnák.
Én nem akarom őszödi beszéddel kezdeni miniszterelnökként. Olyan dolgokat mondok, amikről úgy gondolom, hogy meg tudom csinálni
– mondta Karácsony Gergely a Partizán című műsor csütörtök esti adásában. Az is elhangzott, hogy a második fordulóban harmadikként továbbjutó Márki-Zay Péter visszalépése kapcsán indított egyezkedés egyik feltétele az euró bevezetése volt, amiről Karácsony azt mondta, támogatja. Viszont azt is azonnal megjegyezte, nem lehet tudni, hogy ha nyernek, a mostani kormány mekkora költségvetési hiányt hagy rájuk, és hogy emiatt majd szükség lesz-e megszorításokra.
Adóemelések, megszorítások
A baloldal és Karácsony nem először kacérkodik az adóemelések, megszorítások gondolatával. A Karácsony Gergely által vezetett 99 Mozgalom még júliusban meghirdetett gazdaságpolitikai programja arra utal, hogy a főpolgármester győzelme esetén a megszorítások mindenképpen bekövetkeznének.
Növelnék a közterheket
A Karácsony Gergely által vezetett 99 Mozgalom gazdaságpolitikai programja a baloldali önkormányzatok már jól ismert attitűdjével, országos szinten a közterhek növelésére vonatkozó tervek sokaságát valósítaná meg. Karácsonyék elképzelései illeszkednek a balliberális városvezetők által az elmúlt másfél évben követett önkormányzati politikához, amelyet a lakbéremelés, az építmény- és telekadó emelése, a bölcsődei térítési díj bevezetése, a 13. havi illetmény és juttatások elvétele, az ingatlanhoz jutási támogatás megvonása, illetve a gyermekétkeztetési díj megemelése jellemzett.
Klímaadó
Ismertek azok a tervek, miszerint a háztartásokat is érintő, egységes zöldadót vezetnének be az Európai Unió területén. A jelek szerint Karácsonyék a programjukban egyenesen kijelentik, hogy a magyar családokra is kivetnék a fogyasztás és energiafelhasználás után fizetendő zöldadót. Teszik ezt annak ellenére, hogy a május végén megtartott állam- és kormányfők találkozóján Orbán Viktor leszögezte: a klímaváltozás elleni harc árát a legnagyobb szén-dioxid-kibocsátó vállalatoknak, és nem az átlagembereknek kell megfizetniük.
Kifosztanák az orvosokat
A jól bevált alacsony szintű, egykulcsos személyi jövedelemadó rendszerét is eltörölné Karácsony mozgalma. A jelenleg érvényben lévő adózási szabályozás beváltotta a hozzá fűzött reményeket: biztosítja a rendszer igazságos működését, mivel a magasabb jövedelemmel rendelkezők most is több adót fizetnek. A progresszív vagy más néven többkulcsos adórendszert 2010 előtt, Gyurcsány Ferenc kormányzása idején használták. Ennek az a lényege, hogy az állam sávokat határoz meg, és ettől teszi függővé, ki hány százaléknyi adót fizet be.
Egyszerű példa: az idén megindult az orvosok béremelése: egyre többen kereshetnek havonta egymillió forint felett. Ezt a többletet – az ígéret szerint – Karácsony és a többi “baloldali” párt az szja átalakításával jócskán megcsapolná.
Az adó-visszatérítést is kritizálják
Emlékezetes, Orbán Viktor miniszterelnök januárban először a fiatalok, vagyis a 25 év alatti munkavállalók áprilisban bevezetett személyi jövedelemadó-mentességét, majd júniusban a szülők által 2020-ban befizetett személyi jövedelemadó összegének a visszatérítését jelentette be. A miniszterelnök júniusi tájékoztatója után az szja ügyében – a gazdasági élet szereplői mellett – megszólalt a belpolitika számos résztvevője is. Gyurcsány Ferenc DK-elnök parlamenti felszólalásában például „észszerűtlen” és „elvetemült adócsökkentésekként” kritizálta a kormány terveit, míg a Jakab Péter vezette Jobbik ezzel homlokegyenest az emberek „túladóztatásáról” beszélt. A számadatok tükrében viszont nyilvánvaló, hogy a közel 150 milliárd forintos intézkedésnek köszönhetően a becslések szerint majdnem havi hatvanezer forinttal több marad a fiatal munkavállalóknál, illetve a 2020-as évre akár 1,4-1,6 millió forint is visszakerülhet egy-egy családi kasszába.
Forrás: Magyar Nemzet, Fotó: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS