Interjút adott Karácsony Gergely főpolgármester a 444.hu-nak, amiben beszélt a járvány fővárosi gócpontjává vált idősotthonról, a 10 milliárdos állami támogatásról és arról is, hogy nincs kedve a korrupcióval összefüggésbe hozott Gajda Péter bizottsági kinevezésével foglalkozni. A főpolgármester disznóvágási szokásairól legnagyobb bánatunkra nem esett szó.
A főpolgármester továbbra is hárít, eszében sincs kimondani, hogy a Fővárosi Önkormányzat bármilyen formában felelős lenne a Pesti úti idősotthon tömeges megbetegedéseiért. Karácsony szerint a felelősség „többféleképpen vethető fel”.
Az egyik az, hogy ez egy rendszerszintű problémának a megjelenési formája. Nem lehet tíz éven át büntetlenül ilyen mélyen alulfinanszírozni az idősellátást és az egészségügyet. A konkrét felelősség szerintem azé a rossz járványügyi protokollé, amit a kormány kötelezővé tett a védekezés első napjaiban
– mondta a 444-nek Karácsony. A főpolgármester az interjú során többször hangoztatja, hogy a konkrét felelősség a protokollé, a kormányé, az egészségügyé stb. Azonban egy ponton előbújik belőle a lelkiismeret is.
A Pesti úttal kapcsolatban szerintem egyértelmű, hogy a rossz protokoll okozta a tragédiát, ugyanakkor a politikusoknak van okuk a bocsánatkérésre. Hiszen olyan önfeláldozó és elkötelezett munkát végző emberek és aggódó, vagy akár gyászoló családok feje felett küzdünk egymással, akik ennek csak áldozataivá válhatnak. Én ezért bocsánatot kérek, remélem, más politikusok is megteszik
– mondta. Arról azonban nem esett szó, hogy kié a felelősség a Pesti úti idősotthonon belüli állapotokról. Karácsony Gergely, úgy tűnik, szemellenzőt visel, de kétségtelen, hogy az elmúlt hetekben rengeteg piszkos ügy került nyilvánosságra a fővárosi fenntartású szociális intézmény helyzetéről. Ahogyan arról portálunk is beszámolt: nemrég kiderült az is, hogy a főváros tavaly novembertől durva spórolásra kényszerítette az intézetet, így történhetett az, hogy 80 beteg jutott egyetlen ápolóra az intézményben. Arról sem esett szó, hogy a Pesti úti idősotthonban miért volt megoldatlan március 12-e óta a folyamatos és főállású orvosi ellátás annak ellenére, hogy a koronavírusos megbetegedések már március végén is megjelentek az intézményben. A kormányhivatal szerint az orvoshiány is hozzájárulhatott az első fertőzöttek kései észleléséhez, a tömeges fertőzéshez és a nagyszámú halálesethez. Úgy tűnik, az ügy tisztázására még várnunk kell…
Az interjúból kiderült az is, hogy a kormány az elmúlt fél évben 10 milliárd forintot adott a Fővárosi Önkormányzatnak járóbeteg-ellátásra. Az önkormányzat öt feltételt szabott az atlétikai világbajnokságra épülő stadion esetében, ezek közt egy az volt, hogy az elkövetkező öt évben a kormány költsön ötvenmilliárd forintot a budapesti járóbeteg és szakellátásra. Arra a kérdésre, hogy fél év alatt mennyit kapott a fővárosi önkormányzat ebből az 50 milliárdból, Karácsony úgy válaszolt:
10 milliárdot, tehát időarányosan rendben vagyunk. Ma, úgy tudom, 12-re szerződtek le a főváros és a kerületek az EMMI-vel. Amikor ez beindult, persze bejött a járvány, de nem tudok arról, hogy ezeket az összegeket zárolnák. 50 milliárdot befektetni a budapesti egészségügyi rendszerbe ebben a ciklusban az utóbbi 30 év legnagyobb egészségügyi fejlesztését jelentené.
Gajda Péterrel nincs kedve foglalkozni a főpolgármesternek, jó az úgy, ahogy van
Áprilisban robbant a hír, hogy Karácsony Gergely a korrupcióval összefüggésbe hozott kispesti polgármestert, Gajda Pétert az összeférhetetlenségi és vagyonnyilatkozat-ellenőrző bizottságának vezetőjének akarja kinevezni. A kinevezés végül május elején meg is történt, a korrupcióval vádolt MSZP-s kispesti polgármester bizottsági elnök lett a Városházán. Ez a hír még az ellenzéket is megosztotta: a Momentum azt kérte, hogy legalább a korrupciós vádak tisztázásáig vonják vissza Gajda kievezését. Karácsony Gergely erre azt mondta: nincs kedve Gajda Péter ügyével foglalkozni.
Viszonylag bevett szokásjog, hogy a frakciók a politikai megállapodásban megkapott pozíciók kapcsán személycseréket javasolhatnak. Engem meglepett, hogy az egyeztetések során egyik frakció sem jelezte, hogy ez a kinevezés számára problémás lehet, és mivel senki sem jelezte, nekem nem volt se kedvem, se politikai felhatalmazásom ahhoz, hogy ezt a személycserét megkérdőjelezzem
– mondta a főpolgármester.
Forrás: 444.hu; Fotó: PS/Horváth Péter Gyula
Facebook
Twitter
YouTube
RSS