Nagy Elek, a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) elnöke nyilatkozott Karácsony Gergely főpolgármester legújabb mestertervéről, miszerint a koronavírus-járvány okozta gazdasági válságot nagyvállalatok extra adóztatásával enyhítené. Nagy Elek szerint ez azért lenne problémás lépés, mert a nagyvállalatok egy része így valószínűsíthetően kivonulna Budapestről.
A BKIK elnöke a tervezettel kapcsolatban a következőket nyilatkozta a Világgazdaságnak:
Többféle hosszú távú negatív hatása is lehet a főváros gazdasági szerkezetére, ha a főpolgármester kezdeményezése megvalósul, és emelt iparűzési adót kell fizetniük az ötmilliárdos adóalapot elérő cégeknek.
Majd hozzátette, azért tartják problémásnak ezt az adót, mert válogatás nélkül büntet. A méret alapján kivetett ipa plusz nem tudja kezelni az iparágak közötti eltéréseket, ezért azt a BKIK szerint nem is szabad alkalmazni. Attól tartanak, hogy ha ez mégis bekövetkezik, az extra teher alá eső vállalatok egy része felszámolhatja a tevékenységét Budapesten, hiszen ezek a fővárosi cégek egy része külföldi kézben van, amelyek nemzetközi költség-haszon optimalizáció alapján működnek, és a plusz félszázalékos adó miatt egyes ilyen vállalkozások vidékre vagy akár külföldre telepíthetik a teljes tevékenységüket. Megjegyezte, hogy a belföldi piacra termelő és szolgáltató vállalkozások esetében is érvényesülhet ez a forgatókönyv. A budapesti piacból élő vállalkozások pedig éppen csődközelben vannak a kereslethiány miatt, számukra akár a kegyelemdöfés is lehet az ipa plusz.
Nagy Elek arról is beszélt: fontos kérdés, hogy milyen jogszabályi alapon nyugszik a konstrukció, és a BKIK-nál egyelőre nem látnak ilyet, ugyanis az iparűzési adó kivetésének szabályait a helyi adókról szóló törvény szabályozza, amely két százalékban maximálja az adóterhet.
Forrás: Világgazdaság; Fotó: PestiSrácok/Horváth Péter Gyula
Facebook hozzászólás
Facebook
Twitter
YouTube
RSS