A kormányfő a brókerügyek tapasztalatai mellett a Kossuth Rádió reggeli műsorában, a 180 percben beszélt a hétvégi tapolcai választásról, a készülő 2016-os költségvetésről, a szakképzés átalakításáról és az ukrajnai helyzetről is.
Ha a Fidesz-KDNP jelöltje nyeri meg a tapolcai időközi parlamenti választást, “folytatni fogjuk a sikertörténetet” – mondta Orbán Viktor miniszterelnök. A kormányfő tegnap ellátogatott a választókerületbe azt kérte a térségben élőktől, hogy vasárnap olyan képviselőt válasszanak, aki képes annak a politikának a folytatására, amely sikeressé tette ezt a körzetet. A tapolcai választókerületnek nagyon komoly eredményei vannak – hangsúlyozta, példaként említve, hogy Ajkán 3 százalék körüli a munkanélküliség, Sümeg komoly fejlesztési tervekkel rendelkezik, Tapolcán pedig megújult a gyógyfürdő, a belváros, és “most küldtünk oda” 2,3 milliárd forintnyi egészségügyi fejlesztési forrást. Utóbbival kapcsolatban megjegyezte, “nemcsak az a kérdés, hogy van-e egy kórházban fejlesztésre pénz, hanem hogy milyen szerkezetben fejlesztik azt a kórházat”. Példaként említette, hogy Tapolcán az úgynevezett aktív ágyakat újra létre kell majd hozni.
A kérdésre, hogy elolvassa-e az országos közvélemény-kutatási adatokról szóló híreket, a miniszterelnök azt válaszolta, nem igazán, mert vannak sajátjaik. Azt is kérdezték Orbán Viktortól, veszített-e a Fidesz törzsbázisa szavazókat, amire azt felelte: ez népszerű kérdés, de semmi jelentősége nincs. “Van a kormánynak egy programja, amire bizalmat kapott, azt végre kell hajtania. Akárhogyan is alakulnak a népszerűségi mutatók két választás között, a kormánynak egyetlen lehetősége van, hogy amit vállalt, azt teljesíti, attól nem szabad eltérni, akkor sem, hogy ha konfliktusokkal jár” – mondta, úgy fogalmazva: “jöhetnek mindenfajta adatok, vélemények, fújhat a szél elölről, szemből, hátulról, oldalról, balról, jobbról, a munkát el kell végezni”.
A brókerbotrányok kapcsán Orbán Viktor azt mondta, az istállót ki kell takarítani, ezt kezdték a bank- majd a takarékszövetkezeti rendszerrel, és mostanra elérkeztek a meglehetősen zavaros brókervilághoz. De akármilyen „nagyfiúk” is az elkövetők, aki átverte a kisbefektetőket, el kell csípni, a kisbefektetőket kártalanítani kell, szabályokat kell alkotni, amelyek megakadályozzák a hasonló eseteket, a közpénzeket pedig ki kell menteni a kockázat alól. Az biztos – folytatta –, hogy önkormányzatok nem mehetnek tönkre. Ha a Beva jó döntést hoz, 32 ezerből mintegy 22 ezer ember gondja megoldódhat, Rogán Antal mostani javaslata pedig körülbelül 700 érintett híján mindenkit kárpótolhatna – hangsúlyozta.
A korábban brókercégeknél tartott állami vagyonnal kapcsolatban a miniszterelnök azt mondta, vizsgálatok zajlanak, majd megjegyezte, hogy a jogszabályok a háttérintézmények esetében megengedőbbek voltak, mint magukra a költségvetési szervekre vonatkozóan, amelyek nem tarthatnak közpénzt brókercégeknél. Jelenleg annak a megállapítása zajlik, hogy ki volt hanyag, ki volt gondatlan – jelezte. Kitért a Quaestornak – szocialista kormányok idején – folyósított 17 milliárd forintos fejlesztési banki hitelre is, amellyel kapcsolatban hangsúlyozta, sürgősen meg kell indítani az ezt tisztázó eljárásokat, “tán a feljelentések már meg is történtek”.
A kormány tanulmányozza a Quaestor-károsultak kártalanításáról szóló fideszes javaslatot, amelyről Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter azonnali egyeztetést kezd a bankszövetséggel és a kabinet szerződéses partnereivel – mondta Orbán Viktor. A kormányfő emlékeztetett: a Fidesz frakcióvezetőjének javaslata a pénzügyi rendszer szereplőitől befizetést követelne meg, ám a kormánynak van egy megállapodása az EBRD-vel, azaz az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bankkal, valamint a bankszövetséggel, és ez alapján semmilyen, a pénzügyi rendszert terhelő újabb adót, hozzájárulási kötelezettséget nem vetnek ki velük való konzultáció nélkül. Így “akkor tudjuk támogatni a frakcióvezető javaslatát, ha az elfogadható a pénzügyi élet szereplői számára is. Szerintem az út járható” – mondta Orbán Viktor.
A következő kormányülésen nyújtja be Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter a 2016-os költségvetés tervezetét – közölte Orbán Viktor, aki azt várja, hogy a parlament tavaszi ülésszakának végére meglesz a jövő évi büdzsé. Ez szerinte növeli a kiszámíthatóságot. A költségvetés várható tartalmával kapcsolatban Orbán Viktor kifejtette: nő a kétgyermekes családok adókedvezménye, nagy valószínűséggel csökkenhet a bankadó a hitelezést növelő pénzintézeteknek, és mérséklődhet a reklámadó is, bár ő – közölte – kevesli a javasolt 5,3 százalékos kulcsot, de “a közbölcsesség azt mondta, ez a legmagasabb kulcs így is Európában”. A társasági adó egykulcsosra, tízszázalékosra csökkentését ugyanakkor nem tartja valószínűnek 2016-ban a miniszterelnök. Az óvodai étkeztetésről a kormányfő azt mondta, ez is az a tétel, amelyre büszkék lehetünk, hiszen a gyerekek mintegy 90 százaléka térítésmentesen meleg ételhez juthat a bölcsődében és óvodában, ami Európában is egyedülálló dolog.
A oktatási rendszer átalakítására azért van szükség, mert most a gyerekek sokszor használható szakma nélkül és foghíjas ismeretekkel kerülnek ki az iskolapadból, a papírok pedig nagyon sokszor használhatatlan tudást jelentenek – mondta a miniszterelnök. Ezért van szükség az MKIK tapasztalataira, és ezért folyik a konzultáció a gazdaság egyéb szereplőivel is. A felsőoktatásban is változtatásra van szükség, a mostaninál jóval feljebb kell kerülnünk a rangsorban, amihez komoly szemléletváltásra van szükség. A szakképzés átalakításáról szólva azt jegyezte meg, hogy “néhány fontos ponton megváltozhat a jövőben a magyar közoktatási rendszer”. Szerinte, ha az oktatás minősége megváltozik, ha elkezd működni egy új szemlélet, és mindenki úgy érzi, hogy valamelyest változtatnia kell a munkáján, akkor 3-4 éven belül láthatóvá válhat “a változás szelleme”.
Kárpátalján baj van, Ukrajna háborúban áll, az ott élő magyarok is veszélyben vannak, ezért mindenképpen a békében vagyunk érdekeltek. A katonai konfliktustól független gazdasági válság ugyanakkor drámai számokat produkál, az árak nagyon megugrottak, az ajtókon az éhezés kopogtat, mindenkinek össze kell hát fognia. Magyarország civil szervezeteken keresztül segít ezért a kárpátaljai gyerekeknek, forrásokat biztosít tanáraik biztosabb megélhetésére és a közösségszervezésre is. A kárpátaljai magyarok az egységes magyar nemzet egyenrangú részei – hangsúlyozta Orbán Viktor a Kossuth Rádió péntek reggeli műsorában.
Forrás: Hirado.hu
A teljes beszélgetés: itt.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS