Bár mindenki a várva várt magyarországi vizes világbajnokságról beszél, hatalmas az érdeklődés a júliusi tornát követő Masters Világbajnokság iránt is. Vízilabdacsapat már nem is jelentkezhet, mert bőven a nevezés határidő vége előtt összegyűlt százhúsz együttes. Mi, magyarok leginkább a Kásás Tamás-féle aranygeneráció meccseit várjuk, de az idősebbek is vízbe csobbannak. Közöttük lesz Kásás Tamás vízilabdaklasszis édesapja, Kásás Zoltán is, aki a 70+ korosztályban versenyez. És természetesen gőzerővel készül.
Rekordra készül Magyarország, hiszen minden esély megvan arra, hogy a 17. FINA Masters Világbajnokság regisztrált vendégeinek száma elérje a megálmodott tizenötezres számot. A június elejei adatok szerint a regisztráltak száma elérte és meghaladta a tízezret, és mivel a hónap végéig lehet jelentkezni, összejöhet a bűvös szám. Egészen pazar érdeklődés mutatkozik bizonyos számok iránt, a férfiak 50 méteres gyorsúszó számában már több mint 1200, 100 gyorson több mint 1000 nevezést jegyezhettünk fel, és a legtöbb számban több százan versenyeznek majd.
Ennél is jobb hír, hogy a vízilabdatornára már nem is lehet jelentkezni, mivel bőven a határidő lejárta előtt betelt a maximálisan engedélyezett százhúszas létszám. (A jelentkezést a szinkronúszás egyéni számában is le kellett zárni). A magyar szurkolók leginkább a Kásás Tamás, Benedek Tibor, Kemény Dénes-féle vízilabdás aranycsapat fellépését várják, de az idősebb korosztályok – köztük Kásás Zoltán – is a medencébe ugranak. Utóbbi fiával ellentétben már a 70 év feletti korosztályban.
Az 1973-ban Belgrádban világbajnoki címet szerző, egy évvel korábban Münchenben olimpiai ezüstérmes, 1974-ben Bécsben Európa-bajnok vízilabdázó Kásás Zoltán számára természetesen már csak azért is különleges lesz a Masters-torna, mert azon fiával „együtt” szerepel. Amúgy rutinos masters-résztvevő: „Tudni kell, hogy annak idején volt egy masters csapatunk, amelyikkel versenyeztünk, és elég szép sikereket értünk el, 1998-ban Casablancában, 2000-ben Münchenben lettünk világbajnokok, akkor abban az uszodában játszottam, amelyikben az 1972-es olimpián is, különleges élmény volt” – mondta a Budapest 2017 honlapjának az egykori zseniális játékos. – Most egy nemzetközi csapat szerveződik, amerikai barátom kezdeményezésére, rajtuk kívül olasz, de ausztrál csapattag is lesz, az ausztrál kapusunk egyébként pozsonyi származású”.
Igen, a Masters-vízilabdatornát nem úgy kell elképzelni, mint a profi sportolók versenyeit. Itt jellemzően nem országok, hanem csapatok, baráti társaságok szerepelnek, éppen ez az adja a viadal különleges izét. „A masters versenyek azért is jók, mert sokkal lazábbak, játékosabbak – emelte ki a PS-nek a kétszeres olimpiai bajnok Vári Attila, aki a vizes világbajnokság masters részlegének koordinátoraként a szervezést irányítja, de amúgy részt vesz egykori csapattársaival, Kásás Tamásékkal a versenyen. – Igazi közösségi élmény ez, ahol családok, baráti társaságok találkoznak, régi nagy ellenfelek és korábbi csapattársak. Nagyon jó érzés egy ilyen tornán részt venni, találkozni, beszélni, játszani azokkal, akikkel nem is olyan régen még a medencében mérkőztünk.”
Érthető, hogy Kásás Zoltán is ezt a különleges, laza, baráti élményt emelte ki: „A masters versenyek mindig sajátos hangulatúak, mert bár mindenki szeret nyerni, és szereti ezt a játékot, azért a meccsek után nem ritka, hogy a játékosok leülnek egy-egy sörre, és a világ nagy dolgairól beszélgetnek. Ez így van jól.” A felkészülés persze kőkemény, a vízben nem lehet úgy „lötyögni”. „Egy masters fociversenyen elsétálgathat az embert, egy kosármeccsen elkosarazgathat, de a vízben…, hát, ott úszni kell – mondta erről Kásás Zoltán. – Én minden nap úszom, egy kisebb egészségügyi kényszerszünet után most kezdtem el egyébként újra az úszást. Úgy néz ki, a csapatnak augusztus elején Szlovákiában, Pöstyénben lesznek edzései, szóval készülünk majd a tornára. A fiam is készül, biztos vagyok benne, hogy az ő meccseiken nagyon sokan lesznek majd a lelátón”.
Ez így van, könnyen elképzelhető, hogy telt ház lesz a Kemény Dénes-féle csapat meccsein. A különleges várakozásokról Vári Attilát is megkérdeztük: „Nyilván nem játszhatunk már olyan színvonalon, túl vagyunk már a sportolói fénykorunkon, de arra törekszünk, hogy ismét megmutassuk, nem felejtetünk el semmit. A másik oka az indulásnak éppen az összetartás, a csapat, az a cél, hogy újra együtt legyünk és újra jól érezzük magunkat. Elkezdtünk egy minifelkészülést, a legtöbben mozgás szinten amúgy is aktívak vagyunk, van, aki még játszik is – nem is akármilyen színvonalon –, szerintem nem lesz probléma a formánkkal”.
Természetesen az ifjabb Kásás is nagyon várja a versenyt. „Furcsa lesz a vízben látni aput. De ha túléljük valahogy a saját meccseinket, akkor felmegyek a lelátóra, és természetesen szurkolok neki. Megnézem, mit tud” – mondta, saját csapatukról pedig így beszélt: „Elég nehéz összerántani a csapatot, de biztos vagyok benne, hogy mire odaérünk, mindenki felhozza egy olyan szintre a kondiját, hogy tudjon játszani a vb-n. Július közepétől lesznek majd közös edzéseink Dénessel, addigra már formába kell kerülni.
De nem féltem magunkat, mert bár nem lesz rajtunk olyan nagy nyomás, mint régen, azért a saját magunk igényessége nem engedi meg, hogy elszórakozzuk a világbajnokságot. Senki sem akarja leégetni magát, magunknak kitűzzük a végső győzelmet, mint célt.
Ez még hiányzik a kollekcióból, ezt is be kell gyűjteni”.
A szinkronúszók is nagyon készülnek
A vízilabdázók és úszók mellett szinkronúszók is hatalmas lelkesedéssel várják a versenyt. Korábban sosem volt rá példa, hogy magyar szinkronúszó induljon egy masters világbajnokságon, ezúttal viszont már négy magyar egyesület is jelezte indulási szándékát: a Belvárosi Honvéd Szinkronúszó Egyesület, a BVSC-Zugló, a Sellők Szinkronúszó SE és a SYNUS SC, így a versenyzőik ott lesznek a Városligetben. A szervező bizottság és a Magyar Szinkronúszó Szövetség pont ezt tűzte ki elsődleges céljának a hazai rendezésű világbajnoksággal: a magyar versenyzők kapjanak kedvet újra vízbe ugrani, ezzel is elősegítve a sportág további népszerűsítését. A városligeti helyszínnel a népszerűsítéssel biztosan nem lesz probléma.
A 17. FINA Masters Világbajnokság augusztus 7-én kezdődik, 20-ig tart, a vízilabdatornát a Hajós Alfréd Uszodában, a szinkronúszóversenyt pedig a Városligetben rendezik.
Fotók és forrás: Masters.fina-budapest2017.com
Facebook
Twitter
YouTube
RSS