„Együttállnak a körülmények és a szándékok, a lakosság és a kormányzat is akarja a változásokat, az egész magyar orvostársadalom, az orvosok, a nővérek, a különböző érdekvédelmi szervezetek is” – mondta Kásler Miklós az Emberi Erőforrások Minisztériumának vezetője a Mandiner.hu-nak adott interjúban. Ugyanakkor hozzátette: az egészségügy átalakítása nem megy egyik pillanatról a másikra, „nem olyan, mint egy gyár, hogy leállítom egy-két napra…”.
Kásler Miklós a Mandiner.hu-nak adott interjúban arról beszélt: messzemenőkig nem ért egyet azzal az állítással, hogy az egészségügy egy feneketlen kút lenne. Mint fogalmazott:
ezt nem lehet mérni forintban, de lehet mérni életminőségben, életévekben, családi boldogságban és a nemzet hasznában.
Arról is beszélt, hogy jelenleg együttállnak a körülmények és a szándékok is:
a lakosság és a kormányzat is akarja a változásokat, az egész magyar orvostársadalom, az orvosok, a nővérek, a különböző érdekvédelmi szervezetek is, hacsak nem politikai alapon közelítenek ehhez a kérdéshez.
Ugyanakkor hangsúlyozta: az egészségügy átalakítása nem megy egyik pillanatról a másikra. Mint fogalmazott:
ez nem olyan, mint egy gyár, hogy leállítom egy-két napra, egy-két hétre, új gépeket szerelek be és utána újra elindul. Először meg kell teremteni a megfelelő struktúrát. Utána az ideális vagy ahhoz közelítő struktúrát meg kell tölteni tevékenységgel, ami kiterjed az emberek egészségének a megóvására, a korai diagnosztikára, a helyben való diagnózis felállítására, a különböző gyógykezelésekre, a rehabilitációra és a többi. Ezekben nagyon jelentős előrelépés történt.
Hozzátette, hogy a struktúra kialakításában is jelentősek a lépések: 500 milliárd forinttal vidéken folytatódik a fejlesztés, és elindult a központi régió fejlesztése 700 milliárd forinttal.
A diszharmónia ott jelentkezik, hogy a teljesítményalapú finanszírozást a ’90-es évek elején vezették be, és ahhoz képest alapvető változás nem volt, csak korrekciók történtek, ugyanakkor eközben az egész medicina átalakult. A változásokat pedig nem követte le a finanszírozás
– fejtette ki. Kásler Miklós kitért arra, hogy az egészségügyben a béremelés „örök téma”. Mint fogalmazott:
ez folyamatosan történik, 2010 óta az orvosok fizetése a két és félszeresére emelkedett. És ez folytatódni fog. Mint ahogy észrevehető a folyamatosság a szakdolgozói bérek emelésében is. Július elsejétől 8%-kal emelkedett, a következő három évben pedig összesen 72%-kal nő az ápolók bére.
Hozzátette:
2022-re átlagosan egy ápoló két és félszeresét fogja keresni annak, mint amennyit 2016 előtt keresett. Ez több, mint 78 ezer szakdolgozót és 4400 védőnőt érint. A kormány 2016 és 2018 között 129 milliárd forintot fordított a szakdolgozói béremelésekre, az idei emelés fedezete 14 milliárd forint, jövőre pedig 82 milliárd forint lesz.
Újságírói kérdésre, hogy egyes szakértők szerint 7-800 ezer forintos főorvosi fizetésekre lenne szükség, a miniszter megjegyezte:
többre lenne szükség…
A teljes interjú itt olvasható.
Forrás: mandiner.hu; Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS