Az előzetes eredmények szerint a voksoló katalánok mintegy 90 százaléka szavazott a függetlenségre a spanyol kormány által illegálisnak mondott vasárnapi referendumon. A madridi kormány már korábban alkotmányellenesnek nyilvánította a népszavazást, a spanyol kormányfő pedig most azt mondta, hogy szerinte nem is volt népszavazás, hiszen a katalánok többsége otthon maradt. Most úgy áll a dolog, hogy a katalán vezetés elküldi az eredményt a parlamentjüknek, de még nem tudni, milyen lépéseket tesznek a továbbiakban, valószínűleg további tüntetések következnek.
Katalónia 5,34 millió voksolásra jogosult polgárából mintegy 2,26 millióan járultak az urnákhoz, ami 42,3 százalékos részvételt jelent. Közülük mintegy 2,02 millióan voksoltak az autonóm régió függetlenségére, hozzávetőleg 8 százalék nem támogatta a függetlenséget, a többiek érvénytelen vagy üres szavazólapot dobtak az urnába – ismertette. Hozzátette: 15 ezer szavazat számlálása még folyamatban van, a spanyol rendőrség által lefoglalt szavazólapok tartalmát pedig nem ismerhetik. A La Vanguardia című lap internetes kiadása szerint a katalán szavazók 6,8 százaléka nem támogatta a régió kiválását Spanyolországból. A népszavazáson érvényességi küszöb nem volt.
Carles Puigdemont katalán elnök a vasárnapi népszavazás után rögtön bejelentette, hogy a katalánok megszerezték a jogot egy független állam létrehozásához, amit persze a spanyolok kicst sem így gondolnak.
A népszavazás szervezését a demokrácia szégyeneként értelmezte Mariano Rajoy spanyol miniszterelnök, akinek a rendőrei közel ezer embert sebesítettek meg, és még ennél is többet vonszoltak el a választási urnáktól. Ami talán a legszomorúbb, hogy az EU végig hallgatott a demokratikus értékeről, annak ellenére, hogy több európai politikus, például Charles Michel belga kormányfő és Jeremy Corbyn, a brit munkáspárt elnöke is felszólalt a kemény rendőri fellépés ellen, de több cseh európai parlamenti képviselő is kifejezte nemtetszését.
A szakszervezetek további tüntetésre szólítottak fel
A vasárnapi népszavazáson történt rendőri brutalitás elleni tüntetés jegyében két szakszervezet és több csoportosulás keddre általános sztrájkra szólított fel.
Dolors Lobet, a legnagyobb spanyol dolgozói szakszervezet (CCOO) regionális szóvivője úgy fogalmazott, hogy “ütőképes válaszra” van szükség az elnyomással szemben. A CCOO emellett hétfő délre tüntetéseket jelentett be a katalóniai polgármesteri hivatalok előtt. Spanyolország másik legbefolyásosabb szakszervezeti szövetsége, az UGT viszont hétfőn készül döntést hozni a munkabeszüntetésről.
Jordi Cuixart, az Ómnium Cultura nevű szeparatista mozgalom vezetője szintén általános sztrájkot sürgetett.
A spanyol-katalán konfliktus okáról itt olvashat bővebben.
Forrás: MTI; PS; Vezető kép: napi.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS