A koronavírus-járvány második hullámának megfékezése érdekében a kedd 0 órától hatályba lépő kormányrendelet szerint – bizonyos méltányossági kivételektől eltekintve – nem magyar állampolgár Magyarország területére nem léphet be – jelentették be a témában tartott hétfői sajtótájékoztatón. A tájékoztatás szerint a magyar állampolgárok a külföldön elvégzett koronavírus-tesztjeit főszabály szerint nem fogadják el, a beutazást követően hatósági házi karantén, illetve kijelölt karantén kerül elrendelésre az utazókkal szemben. (FRISSÜL!)
- országos szinten 67 határátkelőhely fog működni, 38 közúti határátkelőhely, amely hat autópálya határátkelőhelyet is érint
- a külföldön elvégzett koronavírus-tesztet főszabály szerint nem fogadják el
- nem magyar állampolgár Magyarország területére nem léphet be (egyes méltányossági kivételektől eltekintve)
- az átutazóknak fenntartják a humanitárius korridort
- lakodalmakban, családi rendezvényeken, munkahelyeken és gólyatáborokban terjedt a vírus az utóbbi időben
- a protokoll szerint az oktatási intézményekben esetlegesen előforduló elszórt megbetegedések esetén nem az egész iskolát, hanem kisebb közösségeket választanak le a teljes oktatási intézményből
Balázs László ezredes a sajtótájékoztatón elöljáróban arról beszélt, a rendőrség elkötelezett abban, hogy Magyarország egészségügyi biztonságát, illetve az élet megóvását folyamatosan szavatolja. Kifejtette, a Magyar Közlönyben megjelent új kormányrendelet szerint szeptember 1-jén 0 órakor lépnek hatályba azok az új intézkedések, amelyek lényegében a schengeni határellenőrzés szigorodását eredményezik. Hozzátette, az intézkedések célja, hogy fertőzött személyek ne juthassanak át az államhatáron. Balázs László elmondta, országos szinten 67 határátkelőhelyet fognak működtetni a hatóságok, ezek közül 38 közúti határátkelőhely, amely hat autópálya határátkelőhelyet is érint. Kiemelte, a police.hu-n részletesebben is tájékozódhatnak az utasok arról, hogy hol, mikor és milyen körülmények között, milyen utaskategóriákban, milyen járművek hogyan tudnak belépni Magyarország területére. Az ezredes ugyanakkor hangsúlyozta, az áruk szabad mozgása továbbra is biztosított marad. Balázs László kitért arra, a határátkelőkön a Magyar Honvédség az Országos Mentőszolgálattal együttműködve végzi az egészségügyi és határvédelmi ellenőrzéseket. Mint kifejtette, az egészségügyi szervezetnek a munkatársai, a mentőorvosok, konténerekbe kitelepülve végzik a szűréseket. Kiemelte,
a külföldön elvégzett koronavírus-tesztet főszabály szerint nem fogadják el, a beutazást követően hatósági házi karantén, illetve kijelölt karantén kerül elrendelésre az utazókkal szemben.
Hangsúlyozta továbbá, hogy a méltányossági kivételektől eltekintve
nem magyar állampolgár Magyarország területére nem léphet be.
Az ezredes arról is beszélt, a méltánylást érdemlő körülményeket a rendőrség helyi szervei, a határrendészeti kirendeltség, illetve a rendőrkapitányságok jogosultak elbírálni. A kérelmet a beutazás helye szerinti határátkelőhely illetékessége állapítja meg, tehát ahhoz a szervhez kell benyújtani, amelynek a területén az adott határátkelőhely működik. Hozzátette, amennyiben a kérelem pozitív elbírálást nyer, erről visszaigazolást kap az utas, amelyet a határon be kell mutatni. A beutazó ugyanakkor nem mentesül a karanténszabályok alól, azaz két alkalommal, 48 órán belül elvégzett, negatív eredményű tesztet kell csináltatnia, hogy a járványügyi hatóságok a karantén alól felmentsék.
Vannak, akik nem partnerei a kontaktuskutatásnak…
Lakatos Tibor dandártábornok, rendőrségi főtanácsos a sajtótájékoztatón arról beszélt, az elmúlt napokban jelentősen megnőtt a fertőzések száma, illetve a beazonosított pozitív fertőzöttek száma, amely nagyobb kihívást jelent a kontaktuskutatásokban is. Kiemelte, a kontaktuskutatások során nem megfelelő az a magatartás az állampolgárok részéről, ha nem kívánják a kért adatokat közölni. Megjegyezte, voltak arra sajnálatos példák, hogy egyesek a szükséges információkat visszatartották. A dandártábornok ugyanakkor kiemelte, csak az elmúlt 24 óra alatt ezernél több személyhez kellett eljutnia a rendőrségnek, hogy fel tudják térképezni a kontaktok körét. Lakatos Tibort elmondta, a védelmi intézkedések be nem tartása az továbbra is szabálysértés. Hozzátette, a maszkviselési kötelezettségen kívül az új kormányrendelet kibővíti a büntethetőség körét, aki például nem hajlandó alávetni magát a határátkelőhelyen az orvosi vizsgálatnak, az szintén szabálysértést követ el.
Nem a szankció az elsődleges célunk, hanem az, hogy megóvjuk a fertőzések számának további emelkedését Magyarországon
– fogalmazott, kiemelve, a hatóságok bíznak abban, hogy a hatósági házi karantén betartásával összefüggésben az érintett állampolgárok az elektronikus megoldást választják.
Ez azért fontos, hogy humánerőforrás kapacitást takarítsunk meg, és a kontaktuskutatásokra, illetve határvédelmi intézkedésekre tudjuk összpontosítani azokat az erőket és eszközöket, amelyek fontosak a további védekezéshez
– hangsúlyozta.
Ha nem muszáj, nem zárnak be iskolákat
A dandártábornok elmondta, a hatóságok úgy látják, hogy a köznevelési és felsőoktatási intézményekben hozott intézkedések a jelen helyzetben biztosítják a megfelelő védekezést. Hozzátette, az alapvető cél, hogy a tanulók és hallgatók lehetőség szerint a jelenléti oktatásban részesüljenek. Lakatos Tibor hangsúlyozta, kidolgozásra került az a protokoll is, amely szerint az oktatási intézményekben esetlegesen előforduló elszórt megbetegedések esetén ne az egész iskolát, hanem kisebb közösségeket válasszanak le a teljes oktatási intézményből.
Egyes iskolák vagy egyes óvodák, nevelési intézmények bezárására csak akkor kerül sor, amikor már tömegesen fordulnak elő megbetegedések, és az a legvégső lehetőség jelenleg a kezünkben, hogy a teljes oktatási rendszert átállítsuk távoktatási rendszerre
– fogalmazott.
Tovább él a humanitárius korridor az átutazóknak
Az áthaladó forgalom kapcsán Kovács Zoltán nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkár arról beszélt, a határok lezárása nem jelenti azt, hogy az áruforgalomnak, illetve az európai gazdasági élet szempontjából fontos munkaerő-áramlásnak Magyarország elvágná az útját. Mint kiemelte, továbbra is élnek a humanitárius korridorok, amelyek lehetőséget biztosítanak arra, hogy egy meghatározott útvonalon, töltőállomásokat, pihenőhelyeket érintve áthaladhassanak hazánkon. Kiemelte,
aki átutazóban van, az is szigorú rend szerint kell, hogy kövesse és betartsa azokat a szabályokat, amelyeket a magyar hatóságok előírtak.
Lakodalmakban, családi rendezvényeken, munkahelyeken terjed a vírus
Portálunk a sajtótájékoztatón arról érdeklődött, minek tudható be a külföldön megfertőzötteken túl a járvány erősödése Magyarországon. Lakatos Tibor elmondta, tapasztalataik szerint egyre több olyan családi rendezvény volt az elmúlt időszakban, ahol átadhatták a fertőzést. Mint kifejtette, volt olyan lakodalom, amely után jelentős számú új fertőzött jelent meg, de volt olyan leánybúcsú is, amely fertőzési gócpontnak bizonyult, illetve előfordult, hogy külföldi vendégmunkások vitték be munkahelyükre a vírust, ahol az továbbterjedt.
Sajnálatos módon néhány gólyatáborban is alakult ki újabb fertőződés
– hangsúlyozta, hozzátéve, véleménye szerint a felsőoktatási intézmények bölcsen döntöttek arról, hogy ezeket a gólyatáborokat megszakítsák, vagy esetleg ne tartsanak meg olyan rendezvényeket, ami jelentős számú fiatal egyetemista együttlétével jár. A dandártábornok kitért arra, a fertőzés családon belüli átadása a legkevésbé elkerülhető, amelyre szintén több példa is akadt az elmúlt időszakban.
A személyes felelősség kérdése a legdöntőbb
Portálunk arról is érdeklődött, tervezi-e a hatóság az ellenőrzések megszigorítását a közösségi közlekedésben, illetve a bevásárlóközpontokban, ahol jellemzően többek nem hordják a maszkot. Lakatos Tibor úgy reagált, a maszkviselés közösségi közlekedési eszközön illetve üzletekben a vásárlás során kötelező, aki ezt a szabályt nem tartja be, az szabálysértést követ el, és bírságolható. Ugyanakkor hangsúlyozta, álláspontjuk szerint alapvetően az egyéni felelősség fontos ebben a kérdésben, hiszen nem lehet rendőr minden egyes autóbuszon, vagy vonaton.
Azt szeretném kérni a közösségi közlekedési vállalatokat, az üzletházak, az üzletek üzemeltetőit, az éttermekben dolgozókat, hogy mérjék fel ennek a súlyát, és ők is tegyenek meg mindent a védekezés érdekében
– fogalmazott, hozzátéve, nem szeretnék abba az irányba elvinni a járványügyi szabályokat, hogy mindenkit megbírságoljanak.
Vezetőkép: police.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS