Elpusztítják az összes fát, nem lesz vidámság, nem lehet majd mezítláb közlekedni a Városligetben; nem lesz ott más, csak katonás rendben, vigyázzállásban lépdelő turisták és szomorú budapestiek – vélik a Ligetvédők és a Ligetben Ligetvédők. Nem tévedés, két különböző csoportról van immár szó, igaz, egyikből szakadt ki a másik. Hosszú hetek óta mocskolják és hazugozzák egymást a Facebookon, most azonban félretették a gyűlölködő hangnemet, és újra összeálltak a „szent cél” érdekében: meg kellett akadályozniuk, hogy egy áthelyezésre kiemelt fát elültessenek a Ligetben, néhány méterrel odébb az eredeti helyétől.
A korábbi megmozdulásokról már jól ismert Komáromy Gergely (Ligetvédők) alkotta három elvtársával az egyik teherautófoglaló frakciót, míg Antal Nikoletta (Ligetben Ligetvédők) a másikat. A két csoport viszonya egyébként elég hullámzó, a Facebook oldalaikon komoly verbális csörtékben mocskolták egymást az elmúlt időszakban. Az eredeti Ligetvédők azzal vádolják a szakadárokat, hogy visszaélnek a nevükkel és a logójukkal, valamint a nevükben kuncsorognak pénzügyi támogatásokért, míg a Ligetben Ligetvédők szerint az eredeti csapat nem piknikezik folyamatosan az egykori Kertemből kirakott, így mellette újra kialakított hippikommunában, márpedig így nem lehet megvédeni a Városliget fáit. A saját bevallása szerint MSZP-s kötődésű, de a DK-val is erősen rokonszenvező, valamint a Juhász Péter-féle Együtt október 23-i Kossuth téri himnuszkifütyülésébe is tevékenyen bekapcsolódó, Antal Nikoletta-féle csapat azt is az eredeti Ligetvédők szemére hányta, hogy politikamentesnek hazudják magukat.
A frakciókra szakadásban is követik a baloldali pártokat
Ilyen előzmények után másztak fel ugyanannak a faátültető munkagépnek két külön részére, és feszítették ki egymás mellé a két külön csoport molinóját, ami legalább olyan megtévesztő hatású volt, mint egy szlovák-szlovén hokimeccsen az eredményjelző. A gép egy meglehetősen nyeszlett, semmilyen szempontból sem pótolhatatlan, fiatal fácskát emelt ki a földből. Ezekre a drága átültetésekre amúgy eleve azért van szükség, mert a ligetvédők telerettegték a közéletet a „fagyilkosságokkal”.
Az átültetés elszabotálása közben azért tetten érhető volt köztük az együttműködés és a közös forradalmár múlt. Rendkívül magabiztosan beszéltek arról, hogy megakadályozzák a monstrumépítést, és teljesen felesleges szembeszállni velük; az ember már-már kezdte elhinni, hogy valami mágikus csodafegyvert rejtegetnek. Amikor viszont megjelentek a tűzoltók az emelőkosaras autóval, már előre alkudozni kezdtek, hogy a végén majd azért szeretnék visszakapni a molinójukat.
Humoros mozzanata is volt az eseménynek. A rendkívül szószátyár, ám végig ugyanazt hajtogató Komáromy Gergely éppen arról értekezett fennhangon, hogy úgy kell hagyni a területet, ahogy van, csak be kell zöldíteni, az egyik tűzoltó lemondóan megjegyezte, hogy
Mindig csak az a zöld…
Több millió forintos kárt okoztak már
Antal Nikolettát valamivel később leszedték a kocsiról a helyszínen tartózkodó rendőrök, aztán amikor ugyanezt megpróbálták a beljebb megbújó többiekkel, akkor felharsant a szokásos, éktelen rikoltozás és színészkedő panaszáradat. A rendőrök ekkor abbahagyták az „ostromot”, a ligetvédők pedig a diadaltól megrészegülve gúnyolni kezdték őket. Végül a dermesztő hidegben, többórás hasztalan párbeszédkísérlet után mégiscsak eltávolították a fák egészségéért rettegőket a rendőrök, és szakszerűen kitessékelték őket az elkerített területről.
Ezután az autót sem akarták kiengedni a kapu előtt összesereglett, meglehetősen szakadt külsejű egyének, így nem lehetett elültetni a fát a tervezett városligeti helyszínen. Miután a földből kiemelt fa túlélési esélyeit rontotta, hogy a gyökerét órákon át érte a fagy a „természetvédők” miatt, végül el is kellett szállítani Tahiba a faiskolába. Később visszakerül a Városligetbe, a tervezett helyére, ami persze újabb járulékos költséget jelent majd.
A Liget Projekttel kapcsolatban egyébként már jelentősen közrejátszanak az aktivisták folyamatos akciói is a költségek megugrásában. Az állandó akadályozással felborítják a tervezett munkarendet, komoly károkat okozva mind a Városliget Zrt-nek, mind a munkálatokat végző cégeknek. Ezenfelül a szerdai akcióval a munkagépben is mintegy 2000 eurós kárt okoztak – tudtuk meg utólag.
A Városliget Zrt. sajtóosztályának közlése szerint összességében már több millió forintra rúg az a kár, amelyet a ligetvédők okoztak, nem beszélve a rendőrök és a tűzoltók költségeiről.
Mindig új kifogásokkal állnak elő
Szakszerűen folyik a munka, felmértük a fák méreteit, körülményeit, egészségi állapotát. Amelyiket nem lehetett géppel átültetni, azt előkészítettük, szabályszerűen körbeárkoltuk, elláttuk tápanyaggal és talajjavítókkal, és legalább fél évig várunk, hogy a vegetációs időszak kezdete után a gyökérzete alkalmassá váljon az átültetésre. Amelyik fa viszont átültethető a gépi technológiával, azt géppel átültettük. A technológia működőképességéről fák sokasága tanúskodik máshol is. Az általunk megbízott Opitz vállalat negyvenöt éve foglalkozik ezzel, egymillió átültetett fán van túl a cég, így a szaktudásuk kétségbevonhatatlan
– nyilatkozta Kóródy Olivér, a fák átültetésével megbízott Galapagos Zoo Service Kft. ügyvezetője.
A Városliget Zrt. közleménye szerint egyébként a park 7105 fájából mindössze 226 lehet érintett az építkezések és a területrendezés kapcsán, és ezek közül 182 alkalmas az átültetésre. Ez azt jelenti, hogy 44 fát vágnak ki, és ezeket egytől egyig pótolják. Az eredetileg a kivágások ellen indult, és a fák életéért aggódó tiltakozás pedig belekapaszkodik mindenbe, így már az átültetett, és máshol továbbélő fák sem felelnek meg a ligetvédőknek. Mindez sejteti, hogy a tiltakozás valójában legkevésbé sem a fákról szól, hanem politikáról, ahogy azt a Ligetben Ligetvédők szakadár szervezet legalább elismeri.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS