Sorsdöntő lehetett a 2008-as év Kerék-Bárczy Szabolcs, a Gyurcsány-párt belvárosi jelöltje, elnökségi tagja, a sokat látott, “szabadelvű konzervatív” politikus életében. Kerék-Bárczy akkoriban az MDF elnök asszonya, Dávid Ibolya legszűkebb udvartartásához, a párt néhány fős belső vezetői köréhez tartozott. Ennél fogva sokat mesélhetne arról, hogy miként pottyant a konzervatív rendszerváltó párt a nagy őszödi machinátor ölébe. Ma már biztosan tudjuk: az MDF átfordításának kottáját Szilvásy György és Laborc Sándor, a titkosszolgálat akkori fejeseinek környezetében írták. A ma folyó perek és nyomozások mozaikját összerakva egy történetbe kerül Dávid Ibolya 2008-as elnökválasztási botránya a magyar nemzetbiztonsági érdekek gátlástalan kiszolgáltatásával járó orosz kémüggyel, az Apró-klán kvázi magántitkosszolgálatának ügyeskedésével, a fideszes politikusok törvénytelen lehallgatásával és a szintén ellenzéki politikusok lejáratását célzó alvilági egyezkedésekkel, azaz a Laborc-Portik találkozók ügyével. Hogy Kerék-Bárczy Szabolcs pontosan miként sodródott bele ebbe a James Bond filmbe illő sztoriba, azt csak találgathatjuk. Ám tény: a sovány évtizeddel ezelőtt még harsányan Gyurcsányt szapuló Kerék-Bárczy ma nyíltan vállalja e körök barátságát. A kémkedésért elítélt Laborc Sándorral és a Portik-ügy másik kulcsfigurájával, Glemba Zoltánnal oszt adventi ajándékot a szolgálat nyugdíjasainak, a Facebook-falán őszintén háborog Szilvásy György „koncepciós perén” és hallgatóként izgulva üli végig e figurák bírósági tárgyalásait.
HUTH GERGELY – PestiSrácok.hu
Abban a szerencsében van részem, hogy eszmélésem óta semmiben nem kellett változtatnom értékeimen, értékrendemen – mondta Kerék-Bárczy Szabolcs, a Demokratikus Koalíció elnökségi tagja január végén az ATV kérdésére, hogy ott volt-e 1993-ban Horthy Miklós újratemetésén. Kerék-Bárczy állítja, nem volt ott, miközben hangosan, indulatosan tiltakozik a német megszállás Szabadság téri emlékműve, illetve a magánterületen, az ifjabb Hegedűs Lóránt-féle Hazatérés Temploma előtt felállított Horthy-szobor ellen. Csakhogy Kerék-Bárczy lehet az a rendszerváltás utáni politikus, aki minden bizonnyal helyet kapna az ”értékrendjükön látványosan változtatók” képzeletbeli dobogóján. A 93-ban huszonkét éves, ambiciózus konzervatív ifjú, ha nem is volt ott, de szerepet kapott a Horthy-újratemetés előkészítésében. A PestiSrácok.hu ugyanis több régi demokrata fórumos nagy öreget megkeresett és bizonyossá vált, hogy a kenderesi újratemetést lényegében Antall József miniszterelnök kabinetirodáján szervezték meg. Szinte kizárt – mondták -, hogy az Antall kabinetfőnöke, Marinovich Endre közvetlen beosztásában dolgozó Kerék-Bárczy meggyőződéses okból kihúzhatta volna magát az esemény előkészítéséből. De nem is ez riportunk fő témája, csak egy kis ízelítő annak eldöntéséhez, lehet-e adni a magyar politikai élet sötét lovának, Kerék-Bárczy Szabolcsnak a szavára.
Egy kacskaringós életút: Antalltól a DK-ig
Kutakodásunk során ugyanis azt igyekeztünk felderíteni: milyen szerepe volt Kerék-Bárczy Szabolcsnak a Gyurcsány-kormány brutális, a magyar érdekeket ma már bizonyítottan idegen kézre játszó, kémkedésig fajuló titkosszolgálati játszmáiban. Az előzményekhez tartozik, hogy Kerék-Bárczy Horn Gyula kormányzásának idejét sem koldusboton töltötte, életrajza szerint a Matáv Rt. kormányzati lobbistája volt, éppen a nemzeti telekomcég privatizációjának idején. A polgári kormányzás 1998-as kezdetekor az Antall-kormánynál szerzett államigazgatási tapasztalataira hivatkozva ügyesen bevágódott Stumpf István kancelláriaminiszternél, majd karrierjét Martonyi János külügyminiszternél építgette tovább. Nem is sikertelenül, hiszen 2001-ben Los Angeles-i főkonzuli kinevezést kapott. Itt igyekezett jó kapcsolatot kiépíteni a helyi republikánusokkal, ami később hozzásegítette Dávid Ibolya barátságának elnyeréséhez.
Szakavatott és a terepet jól ismerő diplomáciai forrásunk szerint mindenkit meglepett, hogy a tapasztalattal alig rendelkező Kerék-Bárczyt a legtöbb társával ellentétben a 2002-es politikai fordulat idején nem rendelték haza a szolgálatból, hanem a Medgyessy-adminisztráció megtartotta az egyébként kiérdemesült kárdereknek fenntartott, túlságosan sok megerőltető feladattal nem járó Los Angeles-i poszton. Mint fogalmaznak, az ilyen ajándéknak mindig komoly ára van. Kerék-Bárczy ráadásul annak ellenére folytathatta a keleti-parti aranyéletét, hogy a balliberális holdudvar megkerülhetetlen alakja, Simonyi András új washingtoni nagykövet a hírek szerint kifejezetten fúrta őt, és minden fórumon igyekezett elérni a leváltását. Kerék-Bárczy életútjának ezen a furcsa kegyelmi időszakán érdemes jól elmorfondíroznunk, ha meg szeretnénk érteni, vajon milyen feladatot hajtott végre ez a furcsa „konzervatív” figura az elkövetkező években, Gyurcsány Ferenc kormányzásának idején.
Az MDF, mint Gyurcsány Jolly Jokere
Az előzményekhez még hozzátartozik az a tény, hogy a 2006-os parlamenti választás idejére királycsináló szerepbe került az Orbán Viktorral már jó ideje civakodó és ennél fogva meglehetősen sértett MDF-elnök, Dávid Ibolya. A kritikus hónapokban Dávid már bizalmasaként tekintett az őt amerikai pofavizitjein kapcsolatokhoz segítő Kerék-Bárczy Szabolcsra. Azt nem tudni, hogy az akkori két választási forduló között végül ki győzte meg Dávidot, hogy pártja ne lépjen vissza a Fidesz-jelöltek javára (hozzásegítve ezzel Gyurcsányt a győzelemhez), de tény, hogy Kerék már ott volt a tűz körül.
De csapjunk a közepébe! 2008. szeptember 11-én, az MDF elnökválasztásának előestéjén járunk. Dávid Ibolya egy azóta is sokat idézett sajtótájékoztatót tart, amelyen egy olyan CD-t oszt szét az újságírók között, amely politikusok és üzletemberek lehallgatott telefonbeszélgetéseit tartalmazza. Fontos háttérinformáció, hogy ebben az időben az őszödi botrányban meggyengült és éppen koalíciós partnerével, az SZDSZ-szel viaskodó Gyurcsány Ferenc miniszterelnöknek ismét stratégiai fontosságú lett az MDF kézközelben tartása. Nem volt tehát mindegy, hogy a nagy pártoktól egyforma távolságtartást hirdető, de „szakmai síkon” a balliberális kormányt készségesen kisegítő Dávid Ibolya, vagy az inkább a Fidesszel jó kapcsolatot ápoló és a pártot a hagyományos jobboldali erőtérben elképzelő Almássy Kornél lesz-e az MDF elnöke.
2008-ra a legtöbb sajtófotó tanúsága szerint Herényi Károly mellett Kerék-Bárczy Szabolcs az a férfi, aki a pártelnök asszony nélkülözhetetlen udvartartását alkotja. Kerék már egy éve, 2007-től az MDF szóvivője és elnökségi tagja is egyben. Dávid Ibolya az említett sajtótájékoztatón a CD-ket lobogtatva kijelenti, hogy „egy vállalkozó egy III/III-as háttérrel is rendelkező vagyonvédelmi céget azzal bízott meg, hogy azt szeretné, ha dolgoznának az MDF-re, Dávid Ibolyára, keresnének rá terhelőket, merthogy ott van valami belső hatalmi váltás szándék előkészítve (…), meg akarják szerezni az MDF-ben az első helyet, valami alelnök van benne”. Dávid a sajtótájékoztatón azt mondta, az említett cég a Mol Zrt. és az OTP Bank védelmét is ellátó UD Zrt, az alelnök meg Almássy Kornél.
Valójában Szilvásy és Laborc osztotta a lapokat
Csakhogy a pártelnök hamar felsül, s nem függetlenül az MSZP belső töréseitől (ne felejtsük el, csak fél évvel Gyurcsány Ferenc 2009. márciusi bukása és lemondása előtt állunk) világossá válik: a háttérben egy sokkal sötétebb és durvább, a Nemzetbiztonsági Hivatal, illetve a főigazgató Laborc Sándor, továbbá Szilvásy György titkosszolgálati miniszter aktív közreműködésével zajló játszma húzódik. Mondhatni: nem osztogatnak, hanem fosztogatnak. A parlament nemzetbiztonsági bizottsága előtt ugyanis kiborul a bili: kiderül, nemcsak a stratégiai nemzeti vállalatok védelmét ellátó UD Zrt. vezetőit és a vele kapcsolatban álló Csányi Sándor OTP-elnököt hallgatták le, hanem hosszabb ideje a megfigyelték a Fidesz politikusait. Még 2008 őszén a bizottságban helyet foglaló parlamenti képviselők kezébe kerülnek az MDF-sztori szereplői mellett a többek között Kövér László és Demeter Ervin fideszes politikusok illegálisan rögzített magánbeszélgetéseit tartalmazó CD-k, s mit tesz Isten, kiderül, hogy a Dávid Ibolya által, illetve a Nemzetbiztonsági Hivatalból közvetlenül kikerült felvételek ugyanabból az „eresztésből” valók. Tehát Dávid Ibolya és Kerék-Bárczy Szabolcs olyan hangfelvételekkel támadta meg párton belüli politikai ellenfelét, Almássy Kornélt, amelyeket Szilvásy Györgyék egy átfogó, a Fideszt lejárató és kompromittáló akció keretében rögzítettek.
Legkevésbé sem érdektelen tény az is, hogy a ma a Paks II-ről szóló szerződés okán hazaárulásról beszélő Gyurcsány Ferenc abban az időben a Mol Zrt. az OTP és a Malév orosz érdekkörök kezére játszásával próbálta elnyerni Vlagyimir Putyin elnök barátságát és támogatását. A kiszemelt koronagyémántok közül a Malévot el is adták, sorsa közismert, míg a Mol-ban megszerzett orosz tulajdonrészt már az új kormány vásárolta vissza, az OTP elleni akció viszont teljes kudarcot vallott.
Dávid és Kerék-Bárczy Szilvásyék kottájából játszott
Innentől nézzük a bűnügyekből ismert tényeket: a Nemzetbiztonsági Hivatal felügyelőit, Szilvásy Györgyöt és Laborc Sándort tavaly első fokon kémkedésért ítélték letöltendő, illetve felfüggesztett börtönbüntetésre (háttér ITT és ITT!). A Heti Válasz és a Magyar Nemzet az államtitokká nyilvánított ítéletről megtudta: Szilvásyéknak éppen az UD-üggyel összefüggésben kell súlyos, államellenes bűncselekmény miatt lakolniuk, mert 2007-ben lehetővé tették a Gyurcsány Ferenc anyósa, Apró Piroska testvérének érdekeltségi körébe sorolt Zömök Kft. nevű biztonsági cégnek, hogy a NATO és uniós szövetségesi pozíciónkhoz képest ellenséges területről, Oroszországból érkező kémek világítsák át a magyar titkosszolgálatot. Amire éppen azért volt szüksége Szilvásyéknak, mert azt feltételezték, hogy az akkori ellenzék az UD Zrt. segítségével rálát a Gyurcsány-éra titkos üzelmeire. És itt jön a lényeg Kerék-Bárczy Szabolcs és az MDF sztorija szempontjából: Laborc Sándor az UD Zrt. vezetői ellen, az oroszok segítségével törvénytelenül összegyűjtött adatokat is felhasználva 2008. szeptember 10-én tett feljelentést! Egy nappal korábban, minthogy Dávid Ibolya robbantotta az állítólagos MDF körüli megfigyelés botrányát. Amit – mint fent megírtuk – ugyanazokra a törvénytelen lehallgatásokra alapozott, amiket a Szilvásy-Laborc tandem rendelt meg az UD-s vezetők „leleplezésére”.
A felszínen azért a szocialistákat is ütik
Kerék-Bárczy Szabolcs közben még segít eljátszani a pártoktól egyenlő távolságra álló demokrata fórum szerepét. „A Magyar Demokrata Fórum továbbra is a reformkapkodásban hibát hibára halmozó MSZP-SZDSZ kormány legkritikusabb ellenzéke” – mondja például 2007-ben az MTI tudósítása szerint. Vagy ugyanabban az évben a Világgazdaságban így érvel: „a Medgyessy-kormány olyan kiadásokat hagyott jóvá, amivel a költségvetést tragikus helyzetbe hozta. Ezt tetézték az első és a második Gyurcsány-kormány intézkedései.” Aztán mégis a régi konzervatívoktól megtisztított, Dávid-Herényi-Kerék-féle MDF lesz az, aki a 2008-as koalíciós szakítás után még legalább fél évig segíti a Gyurcsány-kormány túlélését a parlamentben.
És lássunk csodát: habár Kerék-Bárczy Szabolcs Dávid Ibolya totális politikai megsemmisülése után Bokros Lajos tanácsadójaként, intézetének vezetőjeként tűnik fel, 2013-ra visszatalál az akolba – és nem függetlenül a nemzetbiztonsági ügyek ismert madámjának, Vadai Ágnesnek az ajánlásától – egyből Gyurcsány Ferenc pártjának, a Demokratikus Koalíciónak az elnökségi tagja lesz.
Kerék-Bárczy a Laborc-Portik botrány legsötétebb figuráiért szorít
És itt érdemes egy pillanatra kivesézni Kerék-Bárczy gazdag Facebook-oldalát! Kerék-Bárczy 2012. február 8-án például így kommentálja az UD-ügyben folyó egyik pert: „Nem történt más, mint az, hogy 2008-ban Szilvásy György akkori titkosszolgálatokat felügyelő miniszter olyan információk birtokába jutott, amelyek szerint valakik Magyarország nemzetbiztonsága elleni támadást indítottak. Ennek kapcsán kérte a Parlament Nemzetbiztonsági Bizottságának összehívását. Ezzel párhuzamosan a tisztújítás előtt álló MDF elnöke, Dávid Ibolya egy olyan CD birtokába jutott, amely egy arra utaló hanganyagot tartalmazott, hogy valakik be akarnak avatkozni az MDF elnökválasztásába. A két ügyben felbukkant az UD Zrt. –ez a vállalat kapcsolja össze a Szilvásy György-Tóth Károly párost Dávid Ibolyával és Herényi Károllyal. Miután végigültem a rendkívül tanulságos tárgyalást, s meghallgattam a vallomásokat, ügyészi és védői perbeszédeket, azt a következtetést vontam le, hogy az egész mocskos ügy nem szólt másról, mint hogy egy notóriusan hazudozó emberekből álló kör a demokratikus játékszabályokat megkerülve befolyást akart szerezni az MDF-ben, s le akarta járatni az akkori kormányt is. Az ügyben meggyőződésem szerint ártatlanul hírbe hozott és bűnözőnek kikiáltott emberek ma a vádlottak padján ülnek, míg – a szintén meggyőződésem szerint – rosszhiszeműen eljárók a másik oldalon zsíros állami és magánvállalkozások vezetői posztjain pöffeszkednek. A Fidesz a hozzá ezer szállal kötődő UD felhasználásával semmilyen eszköztől nem riadt vissza, hogy megsemmisítse ellenfeleit. Az UD ügy fontos tanulságul szolgál minden demokrata számára…”
És vajon miért érdekli annyira az éppen Bokros Lajos körül sündörgő Kerék-Bárczyt Szilvásyék sorsa? Kerék-Bárczy például végigaggódja Szilvásy György pereit is, szinte pezsgőt bontva, amikor a volt titokminisztert az egyik jelentéktelenebb részeljárásban felmentik. Árulkodó epizód, hogy a mi konzervatív Mata Harink a legutóbbi adventi készülődést nem máshol töltötte, mint a kémper első fokon elítélt vádlottja, Laborc Sándor társaságában, szegény nyugdíjas rendvédelmiseknek osztogatva adományokat. Az idővonalra feltöltött fotó fülszövege szerint a tipikus fedőszervezetnek tűnő Korkedvezményes Nyugdíjasok Országos Érdekvédelmi Egyesülete ruhaosztásán jártak december 20-án. Na vajon az elítélt nemzetbiztonsági főigazgatón kívül kivel még? Igen, Vadai Ágnessel, Gyurcsány nemzetbiztonsági szakértőjével és Glemba Zoltánnal! Avval a Glembával, akiről épp a PestiSrácok.hu közölt oknyomozó riportot, miután kiderült, hogy Laborc Sándort ő kísérte el az alvilág fejének tartott Portik Tamással folytatott 2008 nyarai találkozóira (figyelem, egy hónappal a Dávid Ibolya-féle CD-s show előtt!), ahol ma már tudjuk: a Fidesz politikusainak megfigyelését és lejáratását rendelték meg a ma már gyilkos leszámolások okán perbe fogott és letartóztatott Portiktól.
Persze Glemba Zoltán sem a Kerék-Bárczy által büszkén hangoztatott „konzervatív” vonalról érkezett. Mint megírtuk, apja 1956 leverésében szerzett komoly érdemeket, ő maga pedig a Pest megyei Rendőr-főkapitányság állambiztonsági (AB) osztályán, később a III/III-as főcsoportfőnökségen dolgozott, majd a Nemzetbiztonsági Hivatal állományába került, ahol a régi moszkvai motoros Laborc Sándor kinevezése után annak legfőbb bizalmasává lépett elő. A Gyurcsány-kormány titkosszolgálati játszmáiról őt is kikérdezte a parlament Nemzetbiztonsági Bizottsága.
A fotóról már csak Szilvásy György hiányzik, aki nemcsak a kémper másodfokú ítéletét várja, hanem az UD-ügyben is bíróság előtt áll. A Központi Nyomozó Főügyészség vádja szerint 2008 őszén, az UD Zrt.-ügy kipattanásakor Szilvásy György egyes – politikai szálakat szükségtelenül hangsúlyozó – lejárató célzatú nyilatkozataival, valamint Kövér László, illetve Demeter Ervin fideszes politikusok, korábbi titokminiszterek és az UD Zrt. egyik vezetője, Horváth József közti telefonbeszélgetések lehallgatási anyagának hozzáférhetővé tételével jelentős érdeksérelmet okozott az érintetteknek és hivatali visszaélést követett el.
Valami nagyon nem stimmel Kerék-Bárczy körül. Vagy nagyon is?
Jogos tehát a kérdés: mit keres egy állítólagos konzervatív politikus ezeknek az embereknek a körében? Milyen szerepet játszott Kerék-Bárczy Szabolcs az MDF átfordításában? Milyen szerepe volt abban, hogy a 2006-os választások két fordulója között, majd a 2008-as pártelnökválasztás során és végül a koalíciós feszültség idején is Gyurcsány Ferenc forgatókönyve érvényesült az MDF politikájában? Miként maradhatott a nyeretlen kétéves diplomata a szocialista kormányzás alatt is pozíciójában, és ott milyen segítséggel tudta (Orbán Viktorral szemben) Dávid Ibolyát, mint „igazi konzervatívot” mutogatni az amerikai közélet prominenseinek? Ha Kerék-Bárczy tényleg meggyőződéses konzervatív, ahogy magáról állítja, tavaly miért emelte egyből balliberális pártjának vezetőségébe Gyurcsány Ferenc? Kerék-Bárczy miért üli és „tudósítja” végig az UD-pert egyszerű hallgatóként, és miért vált ki belőle indulatokat egykori állítólagos politikai ellenfele, Szilvásy György elítélése? És legfőképpen, Kerék-Bárczy hogyan került láthatóan baráti viszonyba a gyurcsányi titkosszolgálat elítélt és gyanúba keveredett kulcsfiguráival?
Ha ezekre a kérdésekre választ kapunk, azt is megérthetjük, hogyan vált 2008-ra az egykori konzervatív rendszerváltó párt, a Magyar Demokrata Fórum Gyurcsány Ferenc csatlósává?
Facebook
Twitter
YouTube
RSS