Képregényben jelenítették meg a kommunista terror áldozatának, Kucsera Ferencnek a hősies áldozatvállalását Szentendrén, az elkészült grafikákból pedig workshoppal egybekötött kiállítást rendeztek.
A képregényhőssé avanzsálódott Kucsera Ferenc római katolikus segédlelkész közel 100 éve halt mártírhalált Szentendrén, bátorságáról, önfeláldozásáról azonban ma már kevesen tudnak, jóllehet több emléket is állítottak tiszteletére a városban. A Kucsera Ferenc utca, a Duna-parti Kucsera-emlékkereszt, a Péter-Pál templom közelében található két emléktábla őrzi a mártír emlékét.
A hagyományt nem elég őrizni, meg is kell élni”
– vallja a Szentendre Barátai Egyesület, ezért 2017 júniusában rendhagyó rendezvényekkel emlékeznek meg Kucsera Ferencről, az egyesület ugyanis kiemelten fontosnak tartja, hogy Szentendre értékteremtő hősei, így Kucsera Ferenc is széles körben ismertté és követendő példává váljon. Az ő javaslatukra készült Kucsera Ferenc áldozathozatalából képregény, a képregény grafikáiból pedig kiállítást rendeztek a helyi ifjúsági házban, az Offline Centerben.
Ahol a hősöket nem felejtik, mindig lesznek újak.”
– hangsúlyozta Gyürk Dorottya, Szentendre kulturális alpolgármestere.
A kiállítás megnyitóját követően Móricz János történész a meghívott vendégekkel: Gál Dáviddal, a Baptista Szeretetszolgálat nemzetközi igazgatójával és Krizbai Gergely “Krizbo” grafikussal arra keresték a választ, hogy mit jelent ma áldozatot hozni közösségért, hitért? Mitől lesz valaki hős, vannak-e ma vértanúk? Hogyan lett a mártírból képregényhős? Hogyan készül a képregény?
Kucsera Ferenc káplán 1919. június 25-én halt vértanúságot. A szentendreiek fellázadtak a kommunista terror ellen. A vörösök letartóztatták a helyi káplánt, Kucsera Ferencet, azt gondolván, hogy ő biztosan tudja, ki adta meg a jelet a lázadásra, ki verte félre a harangot. Kucsera, a kegyetlen vallatások ellenére sem adta ki a nyolc gyermekes harangozót, így halálra ítélték és a Duna-parton kivégezték. Élete és önfeláldozó halála példaképpé teszi őt mindannyiunk számára: áldozatot hozott a közösségért és a hitért.”
– mondta Blanckenstein György, szentendrei plébános a kiállítás megnyitóján, hozzátéve: Kucsera Ferenc méltán nevezhető Szentendre hősének. Kucsera Ferencre június 25-én rendhagyó módon emlékeznek meg: 11 órától a Dunakorzón, a Kucsera-kereszttől indul az I. Nagy Szentendrei Számháború.
PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS