Nagyon sokat árt az ellenzéki pártoknak a nyílt színi és éles vita, mert egy olyan típusú ellenzéknek, amelynek a leggyengébb pontja az egymással való együttműködés, ha ezt nyilvánosan megerősítik, akkor az minden más ígéretet nullázni fog – mondta az ATV Egyenes beszéd című műsorában Kéri László, azok után, hogy Harangozó Tamás és Juhász Péter éles szópárbajt vívott a stúdióban.
A műsorban az Index által publikált négy éves támogatottsági listát elemezték. Az ábra ugyan harminchat százalékról indul, és ma nagyjából harminchárom százalékon áll a Fidesz, de a beszélgetésben arra hívta fel a figyelmet az elemző, hogy jelentősek a hullámzások és izgalmasak a kölcsönhatások. Kéri László szerint az ellenzék képtelen volt kihasználni azokat az időszakokat, amikor csaknem egy millió támogató is lemorzsolódott a Fidesz táborából, mert azok a tömegek nem jelentek meg az ellenzéki oldalon. Fontosnak tartotta megjegyezni, hogy az elmúlt négy évben több alkalommal is volt olyan időszak, amikor jelentősen lecsökkent a Fideszt-támogatók tábora, vagyis csaknem egymillió ember csak viszonylag rugalmasan kötődik a Fideszhez.
Az ellenzék ezekből a válságokból többnyire nem profitált, értelmezte az ábrát Kéri, 2015 áprilisában volt jelentősebb az ellenzéki oldalon a növekedés. Arra is rámutatott, hogy akkor az ellenzék támogatottsága együttesen negyven százalék volt a Fideszé pedig csak 25. Az iszonyú nagy különbség – emelte ki Kéri. Vagyis 1—1,5 millió emberrel voltak többen az ellenzék támogatói. Az elmúlt négy évben háromszor is otthagyták a Fideszt jelentős tömegek, több százezren is – emlékeztetett Kéri, de nem tudott az másik oldal kitermelni sem olyan személyt, sem olyan politikai platformot és olyan politikai programot sem, amellyel az elbizonytalanodó réteget magához kötötte volna. Ennek a négy évnek a trükkje kéri szerint, hogy a kormánypárt meg tudja tartani azt a kisebbséget, ami elég a Fidesznek a magára szabott választási rendszerben, a győzelemhez, még akkor is ha társadalomban nincs többsége a párt támogatottságának.
Krug Emília felvetette: ha ez a képlet ilyen egyszerű, akkor miért nem találja az ellenszerét az ellenzék. Kéri szerint az egy ok, hogy a világgazdasági válságra jó magyarázatot talált a Fidesz, valójában az korábbi kormányt tette felelőssé, és a világgazdasági válság elmúlását pedig elnevezte unortodox gazdaságpolitikának, mintha az is nekik lett volna köszönhető. A másik: hogy a migránsválságot jól használták ki, rámutattak a terrortámadásokra, jól alkalmazták a félelemkeltést, és a bizonytalanok visszatértek a párthoz. A migráns-válságra nem volt jó ellenzéki válasz. A harmadik, Kéri szerint: egy összetett kommunikációs apparátust működtetve az igazi társadalmi konfliktusokat, mint amilyen a korrupció, vagy az egészségügy lepusztulása, a Fidesz vagy letagadta, vagy lehazudta, vagy átfogalmazta, vagy másról beszélt, a lényeg, hogy nem állt össze ezzel szemben jól értelmezhető ellenzéki üzenet. Nem mutatta az ellenzék a kormányzóképességet, ezt érzékelte a választó – összegezte a benyomásokat Kéri.
Forrás: ATV Fotó: HírTV
Facebook
Twitter
YouTube
RSS