Schmidt Mária történész szerint Kertész Imre Nobel-díjas író az augusztus 20-ai nemzeti ünnep alkalmából pályája csúcsteljesítményeinek elismeréséért kaphat majd magas állami kitüntetést. Schmidt Mária szerint azok, akik vitatják az író várható kitüntetését, illetve akik azt javasolták neki, hogy ne vegye át azt, nem ismerik Kertész Imre munkásságát, megpróbálják őt behelyezni egyfajta politikai mezőnybe, és ehhez képest ítélik meg. Reagált az állami díjra Heller Ágnes is, aki szerint Schmidt Máriával van a baj.
A Terror Háza Múzeum főigazgatója a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában felidézte azt is, hogy már akkor is sok vádaskodás jelent meg a sajtóban, amikor Kertész Imre (2002 októberében) a Nobel-díjat megkapta, és akkor sem volt olyan felhőtlen öröm, amit el lehetett volna várni annak fényében, hogy végre egy magyar író is megkapja a legmagasabb elismerést.
Emlékeztetett, Kertész Imre akkor “azt nyilatkozta, hogy a Sorstalanságot nem szabad holokauszt-regénynek tekinteni, mert ő ezt a Kádár-rendszerben írta, a Kádár rendszer nyelvén és a Kádár-rendszernek a nyomasztó valósága tükröződik benne”. Jelezte: az írót a baloldalról akkor felszólították, hogy ha ez így van, jobb, ha visszaadja a Nobel-díját.
Schmidt Mária szerint tehát a baloldalon már akkor is elvitatták Kertész Imrétől azt a jogot, hogy saját maga határozza meg, milyen értelmezést nyer az alkotása. Arra hívta fel a figyelmet, hogy Kertész Imre “mindig a két diktatúráról beszél, az ő számára a Kádár-rendszer ugyanolyan elviselhetetlen volt, mint a másik, még akkor is, ha a különbségeket is természetesen mindig látja”. Az embertelenség az embertelenség, bármilyen köpenyt hordanak is azok, akik elkövetik – fűzte hozzá.
Reagált az állami díjra Heller Ágnes is. A filozófus a Népszava hasábjain írta: Kertész „minden díjat megérdemel, elsősorban minden magyar díjat.” Szerinte nem gond, hogy az író elfogadja a díjat, hiszen Illyés még Rákositól is elfogadta, Németh László és Kodály Zoltán pedig Kádár Jánostól.
Heller szerint Schmidt Máriával van a baj, aki a Heti Válasz hasábjain „nyilvánvalóvá tette, hogy ezzel a díjjal szeretett kormánya malmára akarja hajtani a vizet. Hogy a díj célja, hogy szembeállítsa a díjazottat azokkal, akik elsőként álltak ki mellette s elsőként írtak róla.” A filozófus szerint ilyet Aczél György sem csinált, mert benne maradt még tapintat, szemben Schmidt Máriával.
A Jobbik pénteken nyílt levélben fordult Áder János államfőhöz, miután sajtóhírek szerint az államfő Magyar Szent István Rend kitüntetést adományoz Kertész Imre írónak. A párt szerint a Nobel-díjas író a magyarságról tett korábbi kijelentései miatt méltatlan az elismerésre.
A legmagasabb magyar állami kitüntetést, a Szent István Rendet idén Rubik Ernő feltaláló és Kertész Imre író veheti át – jelentette be Havasi Bertalan, a Miniszterelnöki Sajtóiroda vezetője hétfőn. Az elismerést olyan személyiségek kaphatják, akiknek nemzetközi elismertsége vitathatatlan, és szerte a világban öregbítik Magyarország hírnevét. A Magyar Szent István Rend ünnepélyes átadása augusztus 20-án lesz a Sándor-palotában.
A kitüntetést, amelyet a miniszterelnök előterjesztésére a köztársasági elnök adományoz, a Mária Terézia magyar királynő által 1764. május 5-én alapított – és 1946-ban megszüntetett – Szent István Rend megújításaként a 2011. évi CCII. törvény alapította meg. Tavaly Áder János köztársasági elnök a legmagasabb állami kitüntetést Egerszegi Krisztina ötszörös olimpiai bajnok úszónak és Lámfalussy Sándor közgazdásznak adta át az államalapítás ünnepe alkalmából.
MTI / Népszava / VS.hu / fotó: szombat.org
Facebook
Twitter
YouTube
RSS