Hitelesítette a korrupciós bűncselekmények elévülésének legalább 12 évre emeléséről szóló népszavazási kérdést keddi ülésén a Nemzeti Választási Bizottság (NVB), kilenc másik benyújtott kérdést ugyanakkor nem engedett át a testület.
A kérdést Vágó Gábor, az LMP volt parlamenti képviselője magánszemélyként nyújtotta be. A kérdés úgy szólt:
Egyetért-e Ön azzal, hogy a korrupciós bűncselekmények büntethetősége legalább tizenkét év elteltével évüljön el?
Patyi András, az NVB elnöke azt javasolta, hitelesítsék a kérdést, mert az az Országgyűlés hatáskörébe tartozik. Jelezte: a Büntető törvénykönyv jelenleg is tartalmazza a korrupciós bűncselekmények törvényi meghatározását, valamint az elévülés általános szabályait, illetve a kivételeket, emellett a kérdés nem esik tiltott tárgykörbe. Sárhegyi Zoltán, a Fidesz delegáltja a hitelesítés megtagadása mellett érvelt és arra hivatkozott, a kérdésből nem egyértelmű, hogy jelenleg vagy a múltban elkövetett bűncselekményekre terjedne-e ki az új szabályozás. Felvetette azt is, hogy alkotmánysértő helyzet állna elő, ha a már elévült bűncselekményt újra büntethetővé tennék. Borbély Andrea, a Jobbik delegáltja és Litresits András, az MSZP delegáltja viszont a hitelesítés mellett érvelt, arra hivatkozva, hogy a visszaható hatály már szabályozva van, hiszen ha az elkövetéskori rendelkezések kedvezőbbek a terheltre nézve, akkor jelenleg is azt kell alkalmaznia a hatóságnak.
Az NVB tagjai 5:5 arányban szavaztak a hitelesítés, illetve a megtagadás mellett, de mivel szavazategyenlőség esetén az elnök szavazata dönt, a kérdést az NVB hitelesítette. A döntés nem jogerős, ellene 15 napon belül lehet jogorvoslattal fordulni a Kúriához.
Vágó Gábort rendkívüli módon izgatja a korrupció
Kilenc népszavazási kérdés hitelesítését ugyanakkor megtagadta az NVB, köztük Vágó Gábor további hét kérdését. Az NVB egyhangú döntéssel nem hitelesítette az arra vonatkozó kérdést, hogy a hivatalos személy által elkövetett korrupció alsó büntetési tétele öt év szabadságvesztés legyen. Az indoklás ugyanis szerint a büntetésnek igazodnia kell a bűncselekmény tárgyi súlyához, márpedig van olyan korrupciós bűncselekmény, amelynél a büntetés felső határa sem éri el az ötéves börtönt. Ugyancsak egyhangú elutasítás jutott két további, korrupcióval foglalkozó kérdésnek, ahogy az arra vonatkozó kérdés sem ment át a személyes adatok védelme végett, hogy a köztulajdonú gazdasági társaságoknak, illetve költségvetési szerveknek közzé kelljen tenniük a szerződéseiket az interneten. Egy további kérdés arra irányult volna, hogy az ilyen gazdasági társaságok, illetve költségvetési szervek által foglalkoztatott személy jövedelme ne haladhassa meg a köztársasági elnökét, de ezt a nem egyértelműen feltett kérdés miatt utasították el.
A Momentum népszavazással szabadulna meg Orbán Viktortól
Két elutasított népszavazási kérdést Kádár Barnabás, a Momentum elnökségi tagja magánszemélyként nyújtott be. Ezek egyaránt két ciklusban állapították volna meg a miniszterelnöki tisztség betöltésének felső időhatárát egy személy számára, az NBV szerint viszont ezek a kérdések alaptörvény-módosításra irányulnának, ezért nem engedett nekik zöld utat.
A döntések nem jogerősek, 15 napon belül lehet jogorvoslattal fordulni ellenük a Kúriához.
MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS