A héten megszületett bérmegállapodás legnagyobb nyertesei a szakmunkások – mondta szombati sajtótájékoztatóján Hollik István. A szakmunkás minimálbér csaknem 40 ezer forinttal emelkedett hat év alatt, most viszont két év alatt ígér a kormány további bő 50 ezres emelkedést.
A KDNP országgyűlési képviselője szerint a balliberális kormány 2010 előtt megduplázta a munkanélküliséget a szakképzés leépítésével és a segélyezéssel, míg a polgári kormány célja, hogy szakmát tanítson a fiataloknak, segély helyett munkát, a munkáért pedig megfelelő bért biztosítson. Hollik hangsúlyozta, hogy a gazdasági növekedés és a munkahelyteremtés feltétele a szakemberek megbecsülése, és 2018-ra 100 százalékos béremelést ígért a 2010-es szinthez képest.
A részletekről szólva elmondta, 2010-ben 89 500 forint volt a szakmunkás-minimálbér, jelenleg 129 ezer forint, jövőre, a 25 százalékos emelés után 161 ezer forintra emelkedik, 2018-ban pedig, 12 százalékos emeléssel 181 500 forint lesz.
A béremelésen túl megemlítette a szakképzési rendszer átalakítását, a gyakorlati képzés erősítését és a hiányszakmák támogatását, mint a szakmunkások érdekében hozott további intézkedéseket. Elmondása szerint a béremelés célja a külföldön dolgozók hazacsábítása és az itthon lévők itthon tartása. Nem szabad eltagadni, hogy a nyugati bérek magasabbak a magyarnál, de figyelembe kell venni, hogy a nyugat-európai országokban piacgazdaság volt akkor is, amikor Magyarország a kommunista tervgazdaság „igája alatt nyögött”. Ezt a lemaradást nem lehet ledolgozni pillanatok alatt – fogalmazott a képviselő.
Arra a felvetésre, hogy elbocsátásokat okozhat a béremelés, Hollik István azt válaszolta: az ötszázalékos járulékcsökkentés, valamint a társasági nyereségadó kilenc százalékra csökkentése segíti, hogy ki tudják gazdálkodni a béremelést a vállalkozások.
MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS