Húsz év után újraindul Magyarországon a katonaipilóta-, illetve légiirányító-képzés a Nemzeti Közszolgálati egyetemen, illetve a szolnoki légi bázison – mondta a szolnoki helikopterbázis parancsnoka az M1 keddi műsorában.
Koller József közölte: a képzés beindítását, a leszerelő katonai pilóták pótlása, illetve az új repülőeszközök hadrendbe állítása teszi szükségessé. Elmondta, hogy a négyéves képzés után a hallgatók vadászpilótává, szállítógép- és helikopterpilótává válhatnak. Kétéves általános tanulmányokat követően Szolnokon kapnak gyakorlati képzést a hallgatók. Ott 220 órás repülési tapasztalatot szereznek a diploma megszerzéséig – tette hozzá.
2014-ben kezdődtek meg az előkészítő folyamatok annak érdekében, hogy a 1998-ban megszűnt iskolarendszerű pilótaképzést új alapokra helyezve újraindíthassák. A pilóta és repülésirányító szakemberek utánpótlása mellett a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hadtudományi és Honvédtisztképző Karának képzése alternatívát kíván nyújtani a magyar katonai pilóták képzését eddig biztosító NFTC (NATO Flying Training in Canada) program szerződésének 2019-es lejárta utánra.
A dandártábornok a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában kedden arról szólt, hogy a pilótaképzés 15-20 hallgatóval indul 2018-ban. A bejutás legfontosabb feltétele a kifogástalan egészségi állapot. A háromnapos vizsgálatot Kecskeméten végzi a honvédség orvosi bizottsága – mondta.
MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS