Hamarabb kezdjük meg fizetni a paksi gigahitel önrészét, mint az Lázár János mondta, ha pedig késünk a törlesztéssel, jó nagy büntetést kapunk – írja az Index azzal kapcsolatban, hogy ma a hivatalos orosz portálra kikerült a szerződés. A hírportál szerint sok olyan részlet van amelyet a magyar kormány elhallgatott.
Az orosz kormány jóváhagyta a paksi atomerőmű bővítésére szánt mintegy 10 milliárd euró értékű hitel elkülönítését, de több részlet teljesen más, mint ahogy arról a magyar kormány beszámolt – írja az Index. A hitelt Magyarország 2014 és 2025 között használhatja fel a paksi atomerőmű 5-ös és 6-os energiablokkjának megépítésére. A vs.hu azt írja, a hitel a paksi beruházás 80 százalékát fedezheti, a maradék húszat a magyar félnek kell előteremtenie. Korábban azt mondták, hogy a húsz százalékot majd csak később kell fizetni, most kiderült, hogy nem. Minden számlát külön-külön 80 százalékban a hitelből kell kifizetni, a többit a magyar fél közvetlenül utalja az építtető Roszatomnak. Kiderült sok minden az utalás részleteiről is. Minden költségvetési év előtt legkésőbb hat hónappal meg kell állapodni az oroszokkal, a hitelt 21 év alatt kell visszafizetni. Utalni évente kétszer kell: minden év március 15-én és szeptember 15-én. Az első részletet az új blokkok átadása utáni első fordulónapkor kell kifizetni, de legkésőbb 2026. március 15-én.
Ha késünk valami miatt a fizetéssel, jól megjárjuk: a 15 napot meghaladó késedelem esetén másfélszeres büntetőkamatot ír elő, a további 180 napot maghaladó késedelem pedig jogot formál az oroszoknak arra, hogy egyoldalúan felmondja a szerződést, és a teljes tartozást egy összegben követelhesse a magyaroktól. A kamat 2014 és a törlesztés megkezdése között 3,95 százalék, ezután hét évig 4,5 százalék, a következő hét évben 4,8 százalék, az utolsó hét évben pedig 4,95 százalék. Ez az Index szerint szintén nem egyezik azzal, amit a magyar kormány eddig állított. Az orosz nyelvű dokumentum egyébként nem sokkal azután, hogy kikerült, le is került.
A vs.hu cikke itt olvasható. Fotó: index
Facebook
Twitter
YouTube
RSS